Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (NA) kopā ar piecām institūcijām gatavo priekšlikumus Saeimai saistībā ar Liepājas pedofilu lietu, raksta aģentūra BNS.

Rasnačs piektdien intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" sacīja, ka nākamtrešdien, 5.augustā, kopā ar Ģenerālprokuratūras, Augstākās Tiesas, Valsts probācijas dienesta Tiesībsarga biroja un Bērnu tiesību aizsardzības centra vadību pārrunās to, ko katra no institūcijām resoriski plāno darīt šajā lietā, un gatavos priekšlikumus, par kuriem Saeimas deputātus informēs 8.septembrī Juridiskās komisijas sēdē.

Kaut arī 2014.gadā veikti grozījumi Krimināllikumā, ministrs atzina, ka problēma ir sistēmiska un šis risinājums nav bijis pietiekams. Tādēļ Tieslietu ministrijai esot pasākumu plāns, kā rīkoties. Rasnačs atzinīgi vērtēja Krimināllikuma darba grupas paveikto, kas 29.jūlijā arī izstrādājusi priekšlikumus.

"Krimināllikuma darba grupas paveiktais ir vērā ņemams, ļoti nozīmīgs, jo turpmāk ir paredzēts visus dzimumnoziegumus kvalificēt kā smagus vai sevišķi smagus," viņš sacīja.

Ministrs informēja, ka bargāki sodi paredzēti, ja seksuāla vardarbība tiks īstenota pret mazgadīgo, kā arī pagarināts probācijas maksimālais termiņš no trim līdz pieciem gadiem. Darba grupa arī konstatējusi, ka jāpagarina noilgums, kurā cietusī persona var vērsties tiesā.

"Līdz ar to, ja persona bērnībā bijusi izmantota seksuāli vai pret viņu veiktas līdzīgas darbības, viņa varēs arī vēlāk pēc pilngadības sasniegšanas vēl 20 gadus vērsties tiesā," viņš skaidroja.

Taujāts, vai lieta varētu būt nepareizi kvalificēta un tādēļ dzimumnoziedzniekiem piespiesti piespiedu darbi, Rasnačs atbildēja, ka par to tiesīga lemt ir tikai tiesa.

Jau ziņots, ka par piecgadīgas meitenes seksuālu izmantošanu teju piecu gadu garumā Liepājas tiesa 13.jūlijā Jevgēņiju Smirečanski sodīja ar piespiedu darbu uz 240 stundām un probācijas uzraudzību vienu gadu, bet Oļegu Smirečanski ar 200 stundu piespiedu darbu un probācijas uzraudzību. Tiesas spriedums izraisīja sabiedrības protesta akcijas.

Iepriekš Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras virsprokurors iesniedza apelācijas protestu par Liepājas tiesas spriedumu. Protestā lūgts piemērot apsūdzētajiem smagāku soda veidu – brīvības atņemšanu. Kopumā iesniegtas četras apelācijas sūdzības par Liepājas tiesas spriedumu - spriedumu pārsūdzējusi arī cietušās advokāte, Liepājas bāriņtiesa un jaunākais no apsūdzētajiem vīriešiem.