31.jūlijā Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrā pabeigts kriminālprocess „Čili picas” lietā, pieņemot prokurora priekšrakstu par sodu piecām personām.

"Nav ļaunuma bez labuma," portālam sacīja uzņēmējs un "Čili picas" īpašnieks Aloizs Norkus. "Ļoti labi, ka tā notika. Tagad esam izlabojuši pieļautās grāmatvedības kļūdas, esam kļuvuši efektīvāki, ražīgāki, plānveidīgāki."

Rēķinu – vairāk nekā 750 000 eiro – "Čili pica" esot samaksājusi. "Tas jau bija galvenais – lai to bodi nebūtu jātaisa ciet! Lieta vilkās jau vairāk nekā divus gadus, darbinieki ar bažām skatījās nākotnē – kas būs, kā būs, meklēja citas darba vietas. Psiholoģiski kolektīvam, darbiniekiem tas bija smagi. Tāpēc centāmies darīt tā, lai pēc iespējas ātrāk viss atrisinās," skaidroja Norkus.

Ievērojamais rēķins tomēr neesot ietekmējis uzņēmējdarbību – pēc Norkus teiktā, nav pārdots neviens no viņam piederošajiem uzņēmumiem.

Kā iepriekš portālu informēja Valsts ieņēmumu dienestā, tad 12.maijā VID pieņēma lēmumu krimināllietu nosūtīt Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai, pēc noziedzīga nodarījuma pazīmēm, kas paredzētas Krimināllikuma 218.panta 3. daļā par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas.

Savukārt Ģenerālprokuratūras sabiedrisko attiecību speciāliste Una Rēķe portālu informēja, ka 31.jūlijā Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrā pabeigts kriminālprocess, pieņemot prokurora priekšrakstus par sodu un atzīstot par vainīgām un sodot piecas personas par izvairīšanos no nodokļu un ar nodokli apliekamo objektu nomaksas, nodarot zaudējumus valstij lielā apmērā, kā arī pabeigts kriminālprocess pret juridisku personu, piemērojot prokurora priekšrakstu par piespiedu ietekmēšanas līdzekli juridiskai personai.

Apsūdzētās personas organizēja jaunu uzņēmuma struktūrvienību fizisku atvēršanu un nodrošināja struktūrvienību apgādi ar tās darbībai paredzēto inventāru un pamatlīdzekļiem, kā arī nodrošināja uzņēmuma rentabilitāti, sekojot līdzi attiecīgo struktūrvienību budžeta izpildei, lai varētu izdarīt noziedzīgas darbības, kas vērstas uz izvairīšanos no nodokļu un ar nodokli apliekamo objektu nomaksas, nodarot zaudējumus valstij lielā apmērā.

Papildus piecu fizisku personu izdarītam noziedzīgam nodarījumam kriminālprocesā tika konstatēts, ka piecu apsūdzēto personu izdarītais noziedzīgais nodarījums tika izdarīts juridiskās personas labā, kas ir pamats piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanai.

Apsūdzētajiem celta apsūdzība par noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, kas paredzēti Krimināllikuma 218. panta otrajā daļā un 20. panta trešajā un ceturtajā daļā.

Ir nomaksāts valsts budžetam nodarītais kaitējums  753 773,31 eiro apmērā, kā arī piespriestie naudas sodi un naudas piedziņa.

Iepriekš jau vēstītos, ka ātrās ēdināšanas restorānu tīkla "Čili pica" franšīzes turētāja "Pica serviss" krāpniecības rezultātā valstij nodarīti vairāk nekā 750 tūkstoši eiro lieli zaudējumi, liecina izmeklēšana.

Par to ziņoja TV3 raidījums "Nekā personīga". Raidījums vēsta, ka Finanšu policija pirms diviem gadiem sāka kriminālprocesu par finanšu mahinācijām Liepājā ietekmīga politiķa un uzņēmēja Aloiza Norkus uzņēmumā "Pica serviss". Atklājās, ka Liepājas ēstuvēs puse ienākumu aiziet melnajā kasē, no kuras uzņēmums maksā darbiniekiem aplokšņu algas, un tagad, pēc diviem gadiem, lieta nodota prokuratūrai.

"Nekā personīga" norāda, ka Norkus ir viens no ietekmīgākajiem liepājniekiem – bijis pilsētas "Tautas partijas" domes deputāts, vēlāk valdes loceklis pilsētas kapitālsabiedrībās un paralēli veidoja savu biznesu. Finanšu policija uzskata, ka viņa uzņēmumu krāpniecība valstij radījusi aptuveni 700 tūkstošu eiro zaudējumus.

Raidījums atzīmē, ka pirms diviem gadiem atklājās, ka Norkusam piederošajās Liepājas "Čili picās" un restorānā "Barons Bumbieris" darbiniekiem algu maksāja aploksnēs un bija divi kases aparāti – viens sita čekus ar pievienoto vērtības nodokli (PVN), otrs bez.

Pēc "Nekā personīga" vēstītā, krāpšanās ar nodokļiem restorānā "Barons Bumbieris" notikusi vismaz gadu. Finanšu policija veica kratīšanas visās ēstuvēs, uzņēmuma birojā, kā arī īpašnieka Norkus un firmas vadītāju dzīvesvietās. Savāktie pierādījumi ļāva pieķert ne tikai izpildītājus, kā parasti notiek šādos gadījumos, bet arī īpašnieku.

VID ģenerāldirektora vietnieks Kaspars Čerņeckis raidījumam norādīja, ka kopā par aizdomās turētajām personām ir atdzītas piecas. "Tās ir gan īpašnieki, gan vadošās uzņēmuma amatpersonas, kas attiecīgos lēmumus arī pieņēma. Pierādīts, ka minētais uzņēmums ir izvairījies no nodokļu nomaksas, gan pievienotās vērtības nodokli, gan iedzīvotāju ienākuma nodoklis, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Kopējā summa ir nedaudz vairāk par 750 tūkstošiem eiro," teica Čerņeckis.

Šobrīd policija arestējusi ne tikai picēriju, bet arī Norkusa kapitāla daļas "Liepājas Pētertirgū", degvielas uzpildes staciju tīklā "Kings", kā arī divās finanšu starpniecības un nekustamā īpašuma attīstības firmās. Arests uzlikts arī trešdaļhektāru lielajam uzņēmēja namīpašumam piejūrā.

Pēc raidījumā vēstītā, Norkusam, kā arī viņa uzņēmuma un ēdinātavu vadītājiem draud līdz desmit gadiem cietumā, mantas konfiskācija un liegums nodarboties ar biznesu.

Jau ziņots, ka Finanšu policija 2012.gada jūnijā uzņēmuma "Pica serviss" struktūrvienībās visā Latvijā veica vairākas kratīšanas saistībā ar aizdomām par izvairīšanos no nodokļu samaksas organizētā grupā, kopumā nopratinot aptuveni 300 cilvēku. Uzņēmums uz franšīzes pamata izmanto picēriju "Čili pica" vārdu.