Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta brigādēm iegādāts jauns medicīniskais aprīkojums dzīvību glābšanai, Liepāja saņems modernu defibrilatoru.

Kā portālu informēja Kurzemes reģionālā centra vadītāja Inese Ozoliņa, visas piecas Liepājas NMP dienesta brigādes jau ir aprīkotas ar defibrilatoru, taču neviens no tiem nav jaunākās paaudzes modelis. Turpmāk vienai brigādei būs iespēja pielietot jaunākā modeļa daudzfunkcionālo defibrilatoru.

Pavisam NMP dienestā iegādāti 60 daudzfunkcionālie defibrilatori un 20 mākslīgās plaušu ventilācijas aparāti, kas ir vienas no svarīgākajām medicīniskajām ierīcēm, kuras brigāžu mediķiem palīdz izsaukumos glābt smagi cietušu vai kritiski slimu pacientu dzīvības. Jaunais aprīkojums iegādāts par Eiropas reģionālā attīstības fonda līdzekļiem, un drīzumā tas nonāks reģionu brigāžu rīcībā.

Lai gan visā Kurzemes reģionā Liepājā ir gan vislielākais iedzīvotāju, gan izsaukumu skaists, šoreiz Liepājā nonāks tikai viens no jaunajiem aparātiem – daudzfunkcionālais defibrilators, bet no 20 saņemtajiem mākslīgās plaušu ventilācijas aparātiem – neviens. Pašlaik tikai vienas Liepājas mediķu brigādes rīcībā ir arī mākslīgās plaušu ventilācijas aparāts, turklāt tas ir sarežģīts, un ar to var strādāt tikai ārsts. Jaunie ventilācijas aparāti ir vienkāršāki, un ar tiem var darboties arī ārstu palīgi.
Kā sacīja Ozoliņa, ir skaidrs, ka ar saņemtajiem 20 aparātiem nepietiek, un nākamgad dienests jau pieprasījis un cer saņemt vēl.

„Smagas avārijas, kritieni no liela augstuma, smagi apdegumi vai saindēšanās ugunsgrēkos, meža darbos gūtas traumas no krītošiem kokiem, infarkti, insulti – tās ir visdažādākās situācijas ik dienu, kad dienesta mediķiem nākas lietot dzīvību glābjošo aprīkojumu. Diemžēl daudzviet tas jau bija nolietojies un aprīkojuma atjaunošana bija kritiski nepieciešama, lai dienesta mediķi varētu sniegt kvalitatīvu palīdzību pacientiem. Bez mūsdienīga un daudzfunkcionāla defibrilatora neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādēm izsaukumos daudzās situācijās būtu teju nepiespējami izglābt cilvēku”, norāda NMP dienesta direktors Armands Ploriņš.

Ar defibrilatora palīdzību NMP dienesta mediķi negadījuma vietā vai pa ceļam uz slimnīcu var kontrolēt kritiskā stāvoklī esoša pacienta dzīvībai nozīmīgo funkciju rādītājus, tostarp uzraudzīt sirds ritmu, asinsspiedienu, skābekļa saturu asinīs u.c. Šī daudzfunkcionālā ierīce palīdz noteikt un novērst cilvēka dzīvībai bīstamus sirds darbības traucējumus. To lieto arī klīniskās nāves gadījumos, lai atdzīvinātu cilvēku, kuram tikko apstājusies sirds. Tāpat neskaidros vai sarežģītos gadījumos, kad brigāžu mediķiem izsaukuma laikā ir nepieciešama speciālista konsultācija, ar defibrilatora palīdzību var veikt kardiogrammu un no mašīnas datora to nosūtīt kardiologam.

Savukārt ar plaušu mākslīgās ventilācijas ierīces palīdzību NMP dienesta mediķi var nodrošināt plaušu mākslīgo elpināšanu cilvēkiem, kuriem dzīvībai bīstamu saslimšanu vai smagu traumu rezultātā apstājusies elpošana vai radušies būtiski elpošanas traucējumi. Jaunie plaušu mākslīgās ventilācijas aparāti nonāks reanimācijas un ārstu brigāžu rīcībā, kas parasti dodas izsaukumos pie vissmagāk cietušajiem.

NMP dienestā visā Latvijā kopumā ir 194 brigādes, līdz ar to ir skaidrs, ka aprīkojuma atjaunošana ir nepieciešama arī turpmāk. Šoreiz iespēja nomainīt aprīkojumu būs tajās vietās, kur tas bija viskritiskākajā stāvoklī, papildināja NMP Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša.