Rīgas Domā 3.jūnijā un 4.jūnijā norisināsies Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) 27.Sinodes sēde, kurā tiks skatīti dažādi jautājumi, arī par Liepāju.

Kā aģentūrai LETA stāstīja Rīgas Doma pārvaldes valdes loceklis Kaspars Upītis, darba kārtībā būs arhibīskapa, bīskapu, Virsvaldes sekretāra un LELB Revīzijas komisijas ziņojumi, jautājumi par garīdznieku atalgojuma sistēmas un LELB budžeta vadlīnijām 2017.–2020.gadam, jautājumi par diecēžu robežu maiņu, LELB revidentu vēlēšanas, LELB attīstības un darbības virzienu stratēģijas pieņemšana, kā arī citi jautājumi.

Tāpat paredzēta Liepājas diecēzes bīskapa ievēlēšana, jo pašreizējais bīskaps Pāvils Brūvers dosies pensijā. Uz amatu pretendē divi kandidāti – prāvesti Hanss Jensons un Dzintars Laugalis.

Bez tam tiks apspriesti LELB Satversmes grozījumi un pieņemti attiecīgi lēmumi. Viens no grozījumiem paredz noteikt, ka ordināciju garīdznieka amatā var lūgt tikai vīrietis, lai arī pašlaik spēkā esošais Satversmes 133.pants nosaka, ka ordināciju var lūgt ikviens, kurš ir atbilstoši LELB kārtībai Dieva aicināts un sagatavots mācītāja amatam.

Ja tiks apstiprināti grozījumi, tiks noteikts, ka saskaņā ar LELB mācību, kas šīs Satversmes preambulā ir noteikta par LELB pamatu, ordināciju garīdznieka amatā var lūgt vīrietis, kurš ir saņēmis Dieva un Baznīcas aicinājumu un atbilstoši LELB kārtībai ir sagatavots amatam.

Upītis skaidroja, ka, kopš arhibīskapa amatā stājās Jānis Vanags, LELB sievietes par mācītājām neordinē. Pēdējā sieviešu ordinācija Latvijā notika 80.gadu beigās un 90.gadu sākumā.

Savukārt kāds cits rosināts grozījums LELB Satversmē paredz noteikt, ka Latvijas Sinodi sasauc un sagatavo Virsvalde vismaz vienu reizi četros gados līdzšinējo trīs gadu vietā.

Sinodē paredzēts skatīt arī jautājumu par labojumiem LELB mācītāju kalpošanas noteikumos, LELB draudzes nolikumā un LELB Sinodes kārtības rullī.

Latvijas Sinodes dalībnieki ir arhibīskaps, bīskapi, Virsvaldes locekļi, prāvesti, draudžu mācītāji un palīgmācītāji, mācītāju pienākumu izpildītāji un draudžu delegāti – draudžu priekšnieki vai citas draudžu pilnvarotas personas. Sinodi sasauc un sagatavo Virsvalde, to atklāj arhibīskaps un vada Sinodes ievēlēts prezidijs.

Latvijas Sinodes uzdevumi ir pieņemt vai grozīt LELB Satversmi, izdot Baznīcas noteikumus vai atcelt un grozīt pastāvošos noteikumus, apstiprināt LELB attīstības un tās darbības virzienu stratēģiju, apstiprināt jaunas vai likvidēt pastāvošās LELB darba nozares, lemt jautājumus par LELB attiecībām ar valsti un citām konfesijām, lemt par LELB dalību starptautiskās baznīcu apvienībās, dibināt diecēzes un ievēlēt diecēžu bīskapus, noteikt draudžu iemaksu apjomu LELB vispārējām vajadzībām, noklausīties un apspriest pārskatus par LELB saimniecisko un garīgo dzīvi.

LELB sastāv no trīs diecēzēm un 16 prāvestu iecirkņiem, kuros ir 287 LELB draudzes visā Latvijas teritorijā. LELB kalpo aptuveni 130 ordinēti mācītāji un 10 evaņģēlisti – mācītāju pienākumu izpildītāji, kā arī 35 evaņģēlisti. LELB pārvaldes iekārta ir sinodāli episkopāla – Baznīcas augstākā lēmējinstitūcija ir Sinode, bet Baznīcas vadītājs ir arhibīskaps.

Saskaņā ar Tieslietu ministrijā iesniegto LELB darbības pārskatu par 2014.gadu Latvijā ir ap 712 530 luterāņu, no kuriem aptuveni 43 000 aktīvi piedalās LELB draudžu dzīvē.