Brīvais laiks ir izaicinājums gan bērniem, gan vecākiem. Skolniekiem brīvlaiks ir klāt! Gaidīts, bet nereti mulsinošs – ko darīt? Ieteikumiem dalās bērnu psihiatre Evija Siliņa.

Evija Siliņa, bērnu psihiatre, biedrības "Piejūras slimnīcas atbalstam" vadītāja: "Ieteiktu vecākiem padomāt, kā rast iespēju pirmo klašu skolniekus ilgstoši neatstāt vienus pašus mājās bez pieaugušo klātbūtnes. Katrai ģimenei te būs savs risinājums, bet tas ir jārod!

Ikdiena skolniekam ir līdzīga pieaugušajiem – pilna pienākumu, kad dominē "vajag"! Brīvlaiks ir iespēja izbaudīt sajūtu, kad nevis "vajag", bet "es gribu". Es gribu jēgpilni un interesanti pavadīt savu brīvo laiku. Vecākiem ir jāiesaistās šajā procesā, nevis tikai tas jākontrolē. Bērni ir dažādi – vieniem būs vajadzīga vecāku palīdzība, lai organizētu brīvo laiku, citi lieliski to darīs paši, ir bērni, kuru personība ir veselīgi un labi attīstījusies, kuriem būs interesani arī pabūt vienatnē ar sevi.

Panākt, lai bērna vēlmes neaprobežojas tikai ar sēdēšanu pie datora un laika pavadīšanu virtuālajā vidē, ir ģimenes pienākums.

Vecāku personīgais piemērs ir paraugs bērnam, un tie patiesi nav tukši vārdi. Ja sarunas ģimenē būs ierasta prakse, tad bērnam tiešais kontakts ar vienaudžiem, draugiem veidosies kā vērtība, aizstājot čatošanu un īsziņu rakstīšanu. Tas pats attiecināms uz fiziskajām aktivitātēm un laika pavadīšanu svaigā gaisā.

Ģimenēs, kur pieaugušie lasa grāmatas, visticamāk, to darīs arī bērni. Mīlēt lasīt nevar piespiest, un būs bērni, kas to nekad neiemīlēs. Svarīgi nenokaut interesi par grāmatām, uzspiežot lasīt obligāti, īpaši laikā, kad lasītprasme vēl nav pilnībā apgūta. Te jāņem talkā pacietība līdz brīdim, kad bērns spēs lasīt automātiski, nedomājot par burtu salikšanu kopā.

Daudzas ģimenes plāno pavasara brīvlaiku pavadīt ceļojumos, un nav svarīgi, vai tās ir ārzemes, vai tepat netālu. Nenoliedzami, tas ir pats veiksmīgākais risinājums, kad visi kopā pavada laiku, pilnībā "izsitoties no ikdienas rāmjiem", gūstot jaunus emocionālus pārdzīvojumus un iespaidus. Ne visiem tas iespējams, bet esmu pārliecināta – ja vien ģimenē ir patiesa vēlme padarīt bērniem brīvlaiku par īpaši jauku laiku, tas ir iespējams, neskatoties uz materiālo rocību."