"Latvijas vēstnesī" regulāri tiek publicēti aicinājumi nokārtot parādsaistības ar namu apsaimniekotājiem. Nereti summa sniedzas vairākos tūkstošos eiro, piemēram 4684 eiro.

Lūdzām SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs" komentēt situāciju un paskaidrot, kādēļ parādu summa mēdz būt tik liela, piemēram, nesen oficiālajā izdevumā "Latvijas vēstnesis" publicēts šāds aicinājums: "SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs", reģ. Nr. 42103004583, brīdina GENADIJU GRINBERGU: ja mēneša laikā pēc brīdinājuma publicēšanas netiks samaksāts īres un komunālo pakalpojumu parāds EUR 4684,05 (četri tūkstoši seši simti astoņdesmit četri euro un 5 centi) apmērā par dzīvokli Nr. 32 Talsu ielā 43, Liepājā, SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs" sniegs prasību tiesā par īres līguma izbeigšanu un izlikšanu no dzīvokļa bez citas dzīvojamās telpas ierādīšanas."

Uzņēmuma sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Puka informēja, ka nedrīkst sniegt informāciju par konkrētās personas parādsaistībām, tikai vispārīgu skaidrojumu par situācijām, kad tiesvedība ar klientu sniedzas vairāku gadu garumā.

Šobrīd ir aktīvas 172 tiesvedības, aktīvi parādu piedziņas procesi – 993, vienošanās par parāda atmaksu – 1094. "Liela daļa šādu lielo parādu lietas velkas vēl no laika pirms "LNA" izveidošanas. Pirms tam atsevišķo uzņēmumu "Vecliepāja", "Karosta" vai "Jaunliepāja" darbības laikā ar klientu ir notikušas vairākas mutiskas un rakstiskas vienošanās par parāda atmaksu, kas ir pildītas vai arī pildītas daļēji. Visbiežāk, ja parāds ticis nomaksāts, diemžēl tekošie rēķini atkal kļuvuši par parādiem," pastāstīja Ieva Puka.

Viņa arī pastāstīja, ka parāda summa aug arī laikā starp parādu piedziņas iesniegšanu tiesā un lietas izskatīšanu, un šajā posmā summa var dubultoties.

"Visbiežāk arī pēc tiesas lēmuma par parāda piedziņu parādnieks nāk uz pārrunām un lūdz slēgt vienošanos par pakāpenisku parāda atmaksu. Tā tiek gatavota atbilstoši klienta iespējām, piemēram, tekošais rēķins + 50 eiro. Liela daļa klientu tās godprātīgi pilda, bet diemžēl ne visi.  Šādas vienošanās bieži netiek pildītas vai arī tiek lauztas līdz ar apkures sezonas lielajiem rēķiniem. Ja vienošanās tiek lauzta, lietu nododam tiesu izpildītājam, kurš veic tiesiski atļautās procedūras. Ja šādā veidā pie vēlamā rezultāta nav iespējams tikt, tiek realizēts galējais solis – izlikšana no dzīvokļa ar tiesas lēmumu."