Tuvākā pusotra gada laikā Liepājā gaidāmi aktīvi ēku siltināšanas darbi, lai īstenotu vēl iepriekšējā Eiropas Savienības fondu plānošanas periodā iesniegtos projektus.

To intervijā "Rietumu radio" sacīja SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs" valdes loceklis Artis Rimma, raksta LETA.

"Liepājā iesniegti 150 projekti, no kuriem pabeigti ir aptuveni 65, un pusotra gada laikā atlikušie projekti būtu jāīsteno," sacīja Rimma. "Ja šie projekti ir apstiprināti un bankas nodrošinās finansējumu, tas ir iespējams."

Viņš gan atzīst, ka banku atsaucība ir "dažāda". Pagājušā gada rudenī kredītiestādes uz Liepāju skatījās piesardzīgi AS "Liepājas metalurgs" maksātnespējas dēļ, februārī interese atjaunojās un sākās veiksmīgas sarunas, taču patlaban korekcijas ievieš saspīlējums Ukrainas un Krievijas attiecībās.

"Tas finansētājus dara uzmanīgus," sacīja Rimma.

Visā Latvijā ēku siltināšanas programmā atbalstīta 900 ēku renovācija un pabeigti ir aptuveni 350 projekti, sacīja Rimma. Kopējais no ES fondiem piesaistīto līdzekļu apjoms ir 89 miljoni eiro.

Vidējais siltumenerģijas ietaupījums renovētajās ēkās ir 43%.

Rimma arī akcentēja, ka apkures atslēgšana vienā dzīvoklī, kura iemītnieki nemaksā par pakalpojumu, negatīvi ietekmē arī pārējo ēkas iedzīvotāju īpašumu.

"Lai iegūtu ļoti taisnīgu mājas apsaimniekošanu, jādzīvo privātmājā, taču, ja mēs dzīvojam kopīpašumā, jārēķinās ar neērtībām," sacīja Rimma. "Viena dzīvokļa atstāšana bez apkures iespaido arī pārējo ēku, taču lielāks ļaunums būtu, ja pakalpojumu zaudētu visa māja."

Viņš gan norāda, ka iecere ļaut iedzīvotājiem par komunālajiem pakalpojumiem norēķināties bez namu apsaimniekotāja starpniecības neatrisinās parādnieku problēmas.

"Pašreizējās māju sistēmās nemaksātāju no pakalpojuma nevar atslēgt," sacīja Rimma. "Tieši tas pats attiecas uz atkritumiem. Kā tad tas izskatīsies – pie atkritumu konteinera kāds kontrolēs, kurš samaksājis, kurš – nē?"

Lai būtu iespējams atslēgt apkuri atsevišķam nemaksātājam, nepieciešams pārbūvēt apkures sistēmu visā mājā un katram dzīvoklim nodrošināt individuālu siltuma uzskaiti, sacīja Rimma.

Visās renovētajās ēkās siltumapgādes sistēma tiek pārbūvēta un atkarībā no platības tas izmaksā no 1000 līdz 1700 eiro vienam dzīvoklim, sacīja Rimma. Viņš gan norāda, ka šie ieguldījumi atmaksājas, jo apkures sistēmas būvētas pirms 30 un vairāk gadiem, tādēļ ir nolietojušās un to caurplūde nav pietiekama. Pēc pārbūvēšanas apkures sistēma strādā daudz efektīvāk un patērē mazāk enerģijas.