Ar piketu "Pret apkārtējās vides piesārņošanu" deputāte Elita Kosaka un vides aktīvisti trešdien, 24.oktobrī, centās pievērst uzmanību "Liepājas metalurga" smirdināšanai.

Pikets pie „Liepājas metalurga” administratīvās ēkas sākās visai karstasinīgi – ar skaļiem savstarpējiem pārmetumiem gan no piketētāju, gan rūpnīcas strādnieku puses. Vieni skandēja, lai beidz piesārņot gaisu pilsētā, otri – ka viņiem un viņu ģimenes locekļiem „vajadzīga maize”.

Šo saukļu iemesls, kā izrādījās, bija aplamā informācija, ka piketētāju mērķis esot panākt uzņēmuma slēgšanu. Ka tā tas nav, vairākkārt apstiprināja gan Elita Kosaka, gan citi piketētāji. „Mēs tikai gribam, lai uzņēmums runā ar sabiedrību, lai nosauc konkrētu datumu, kad tiks pārtraukta gaisa piesārņošana,” uzsvēra Kosaka.

Kaut arī abas puses bija visai iekarsušas, tomēr līdz kautiņam nenonāca. Iespējams, arī tādēļ, ka tuvumā bija manāms policijas autotransports, bet pieeju uzņēmumam modri uzmanīja „Liepājas metalurga” apsargi.

Ar plakātiem bija bruņojušās abas puses – ja piketētāju saukļi vairāk izskatījās pēc pašu rokām darinātiem, tad metalurgu plakāti, kas vēstīja, ka arī viņi ir par „zaļu Liepāju”, izskatījās kā no konveijera nākuši – visi vienādi. Piketētāji bija bruņojušies ne tikai ar plakātiem, bet arī gāzmaskām, kas uzvilktas zīdaiņu manekeniem.

Metalurgu un piketētāju viedokļi par rūpnīcas radīto gaisa piesārņojumu bija kardināli pretēji – vieni apgalvoja, ka strādā uzņēmumā jau 20, 30, 50 gadus, un joprojām ir veseli, citi stāstīja par alerģijām un elpošanas traucējumiem, kas saasinājušies brīžos, kad rūpnīcas izdalītais gaisa piesārņojums bijis visvairāk sajūtams.

Netālu esošā kompleksa ”H-sports” direktors Sergejs Lobanovs, kurš arī bija atnācis uz piketu, lai gan bez plakāta, portālam pastāstīja, ka kodīgais gaisa piesārņojums, ko rada „Liepājas metalurgs”, reāli ietekmējot bērnu pašsajūtu, kas apmeklē sporta nodarbības kompleksā.

Diemžēl „Liepājas metalurga” valdes priekšsēdētājs Valērijs Terentjevs, kurš gandrīz stundas garumā risināja dialogu ar piketētājiem, galvenokārt Elitu Kosaku un Vides aizsardzības kluba aktīvisti Brigitu Maksimovu, nevarēja solīt neko konkrētu, un minēja, ka problēmu atrisināšanai var būt nepieciešāmi kā trīs mēneši, tā pusgads.

Ar piketētājiem runāt nebija ieradušies ne uzņēmuma īpašnieki, ne pašvaldības, ne vides institūciju pārstāvji.

Iepriekš Kosaka jau norādīja: "Ir pagājis pietiekami ilgs laiks, kopš "Liepājas metalurgs" piesārņo gaisu pilsētā, taču ne no uzņēmuma vadības, ne Liepājas pašvaldības vadības neredzu aktīvu darbību, lai šo problēmu novērstu."

Kosaka arī iepriekš rosināja pašvaldību iegādāties iekārtu, ar kuras palīdzību būtu iespējams operatīvi noteikt gaisa piesārņojumu pilsētā.