Skaudrā statistika par krēslas un tumsas laikā cietušajiem un mirušajiem gājējiem parāda nepieciešamību rīkot gājējus izglītojošas akcijas un reidus par atstarotāju lietošanu.

Jau rakstījām, ka 26.novembrī CSDD Liepājas nodaļa kopā ar Valsts policiju Liepāja rīkoja akciju, kuras laikā "tumšajiem" gājējiem dalīja atstarotājus un Latvijas Samariešu apvienības sarūpētās drošās un košās jakas ar atstarotājiem.

Akcijas laikā Liepājā ar vairākiem desmitu "tumšajiem" gājējiem tika izvestas izglītojošas pārrunas, pa kuru ceļa pusi labāk pārvietoties, kur atstarotāju piestiprināt un pēc pārrunām tika izdalīti arī atstarotāji un atstarojošās jakas "tumšajiem" gājējiem.

Šādu akciju nepieciešamību pierāda skaudrā statistika, ka ik gadu vairāk nekā trešā daļa no ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušajiem cilvēkiem ir tieši gājēji un pērn 63% no šādiem letāliem negadījumiem notikuši tieši krēslā vai tumsā, informē  CSDD Liepājas nodaļas priekšnieka vietnieks Arnis Jekste.

CSDD aicina visus mazāk aizsargātos satiksmes dalībniekus negaidīt, kad apstādinās likuma sargs, kāds cits iedos vai uzdāvinās atstarotāju. Vispirms katram pašam jāparūpējas par savu un tuvinieku drošību un dzīvību, jau laikus iegādājoties gaismu atstarojošus elementus. Tāpat maldīgs ir priekšstats, ka pilsētas ielas ir pietiekošo apgaismotas un tāpēc atstarotāji pilsētā nav nepieciešami. Tas, ko redz vai neredz autovadītāji, atšķiras no pašu gājēju uztvertā. Atstarotāju lietošana vienlīdz būtiska ir gan lauku teritorijās, gan pilsētās, tas dod iespēju autovadītājam gājēju pamanīt daudz savlaicīgāk.

Izdzirdot par kārtējo bojā gājušo "neredzamo" gājēju, vienmēr rodas jautājums, ja autovadītājs viņu laikus nepamanīja, vai transportlīdzeklis brauca pa to ceļa daļu, pa kur ir jāpārvietojas gājējiem vai gājējs stūrgalvīgi izmantojis automašīnām paredzēto ceļa daļu? Tāpēc jāatgādina gājējiem arī nemazāk svarīgāku jautājumu, kā kopīgo satiksmes telpu veiksmīgāk sadalīt ar pārējiem satiksmes dalībniekiem un tas jau viss jau ir noteikts ceļu satiksmes noteikumos, ka gājējiem jāpārvietojas pa ietvi, gājēju ceļu vai gājēju un velosipēdu ceļu, bet, ja to nav, – pa nomali. Tāpat ļoti svarīgi ir ievērot iešanas virzienu, ārpus apdzīvotām vietām, kā arī apdzīvotās vietās gājējiem, kuri iet pa brauktuves malu vai nomali, jāpārvietojas pretim transportlīdzekļu braukšanas virzienam!

Attiecīgi – atstarotājs jāpiestiprina ķermeņa labajā pusē (tā atrodas tuvāk ceļa braucamajai daļai), piemēram, pie apģērba, ap roku vai kāju. Kājāmgājējiem, kuru izvēlētais maršruts regulāri ved pa šoseju malām, vislabāk ir izvēlēties atstarojošas vestes, jo tās faktiski ir pamanāmas no visiem skatupunktiem.
Lentveida atstarotājus ieteicams aplikt ceļgala augstumā vai ap roku ķermeņa pusē, kas atrodas tuvāk brauktuvei. Piekarināmais atstarotājs pie apģērba ir jāpiestiprina tā, lai tas "noķertu" automašīnas gaismu. Atstarotājs nav pamanāms vai to grūti pamanīt, ja tas piestiprināts pie apģērba neatbilstošā vietā vai veidā (piemēram, to daļēji aizsedz apģērbs, tas nav novietots atbilstoši autovadītāja redzes leņķim). Ļoti efektīva ir atstarojoša materiāla iestrādāšana apģērbā, piemēram, uz piedurknēm, uz muguras, cimdos.
Gājējiem jāņem vērā, ka automašīnas tuvās gaismas apgaismo tikai 25–40 metrus, savukārt tālās gaismas – līdz 150 metriem. Vislabāk pamanāmi un saskatāmi ir balti vai citi gaišu toņu atstarotāji. Nākamie pēc spožuma ir dzeltenie atstarotāji. Nav ieteicami tumšu toņu atstarotāji. Savukārt par atstarotāju nelietošanu policija var piemērot sodu.
Atliek vien cerēt uz gājēju un velo braucēju apzinīgumu un autovadītājiem novēlēt, lai šajā tumšajā laikā ceļu satiksmē būtu tikai "redzami" gājēji, "redzami" velo braucēji un lai visiem satiksmes dalībniekiem izdodas arī veiksmīgi sadalīt kopīgo satiksmes telpu!