Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Būvvalde aicina tīrīt jumtus no sniega un lāstekām


atlikušas 250 zīmes


Būvvalde aicina tīrīt jumtus no sniega un lāstekām

Trešdienā, 04. janvārī, 2017 | BIRKAS: sniegs , Būvvalde , drošība
Izdrukāt Ziņot
FOTO: īrliepaja.lv

Liepājas Būvvalde aicina iedzīvotājus, namu īpašniekus un apsaimniekotājus gādāt par ēku jumtu drošību, sniega un lāsteku novākšanu, lai neciestu cilvēki un nenodarītu kaitējumu īpašumam.

"Ja savlaicīgi netiek notīrīts jumts, sniega radītās pārslodzes dēļ var deformēties jumta klājums vai pat  nesošās konstrukcijas," skaidro Būvvaldes galvenais būvinženieris Jurijs Strižnovs, informē būvvaldes sabiedrisko att. speciālists Aigars Štāls.

Šāds atgādinājums ir aktuāls, jo laika prognozētāji sola intensīvas snigšanas vai sniegputeņa turpināšanos. Šādos laika apstākļos uz ēku jumtiem veidojas bieza sniega kārta. Iestājoties atkusnim, kas Liepājā novērojams regulāri, sniegs uz jumta var samitrināties, strauji pieaugt tā masa un palielināties slodze uz jumta konstrukcijām.

Sniega segas masa, biezumā tikai 25 cm, uz jumta horizontālās virsmas ir:
– svaigam sniegam – 25 kg/m²;
– noblietētam sniegam (vairākas stundas vai dienas pēc uzsnigšanas) – 40 kg/m²;
– vecam sniegam (vairākas nedēļas vai mēnešus pēc uzsnigšanas) – 60 – 90 kg/m²;
– mitram sniegam – 100 kg/m².

J. Strižņovs atgādina, ka lielākais risks ir būvēm ar plakaniem jumtiem, kuru konstrukcijas ir darinātas no metāla kopnēm vai rāmjiem. Šādi jumti parasti sedz lielas platības virs lielveikaliem, uz tā klājuma sniega sanesumi ievērojami palielina visas konstrukcijas noturības riskus.

Tāpat bīstama situācija var veidoties uz divslīpju koka jumtiem, īpaši, ja slīpums ir mazāks par 30 – 35 grādiem.

Tīrot sniegu no liela laiduma jumtiem, īpaši, no plakanajiem jumtiem, kategoriski aizliegts veidot atbērumu uz paša jumta.

Apledojums uz jumta ūdens novadīšanas renēm un caurulēm, kā arī pie jumta margām un sniega barjerām tikai pasliktina stāvokli. Tāpēc savlaicīgi ir jāuzsāk ledus un sniega novākšana.

Ēku īpašniekiem vai apsaimniekotājiem iesakām konsultēties ar būvju projektu autoriem vai arī citiem būvniecības jomas speciālistiem, lai novērstu jumta konstrukciju sniega slodzes risku. Noteikti tas jādara visu publisko ēku (klubu, veikalu, biroju utml. ēkas) īpašniekiem vai apsaimniekotājiem.

Sniega slodze nav tik bīstama dzelzsbetona konstrukciju plakaniem jumtiem (pārsvarā daudzstāvu dzīvojamos namos). Šādus dzelzsbetona jumtus notur dzelzsbetona paneļi. Taču šajās ēkās var rasties citas problēmas – apledojušā iekšējā ūdens novadīšanas sistēma veicina mitruma iekļūšanu ēkas augšējo stāvu dzīvokļos, kā arī lāsteku veidošanos uz jumta dzegām un pat parapetiem.

Būvvalde brīdina arī par darba drošības tehnikas ievērošanu, veicot jumtu attīrīšanu no sniega un lāstekām. Ikvienā gadījumā darba veicējam un pasūtītājam par to jāgādā, lai, pirmkārt, neciestu cilvēki.

Darba veicējiem jācenšas arī nesabojāt jumta segumu. Vislabāk šo darbu uzticēt profesionāli sagatavotām firmām vai darbiniekiem, kuriem ir nepieciešamais aprīkojums, zināšanas un prasmes darbam augstumā.


Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki