Vai "Latvijas Pasta" nolaidības dēļ vai citu nezināmu spēku ietekmē adresātu – Liepājas Reģionālo vides pārvaldi – nav sasniedzis Liepājas pašvaldības policijas sūtītais administratīvais protokols.

Portāls pērn rakstīja par gadījumu, kad 1905.gada ielas pagalmā, starp mājām nr.32 un 35, pašvaldības uzņēmuma "Liepājas namu apsaimniekotājs" (LNA) darbinieki, nesaskaņojot ar iedzīvotājiem, neprasmīgi apzāģēja zarus tur augošajiem kokiem.

Kā paskaidroja pašvaldības policija, 2014.gada 4.martā par šo pārkāpumu ticis sastādīja protokols, kas pēc trim dienām – 7.martā – nosūtīts Valsts Vides dienesta Liepājas Reģionālajai vides pārvaldei (LRVP) lēmuma pieņemšanai.

Liepājnieks, kurš par šo pērnā gada notikumu informēja portālu un pašvaldības policiju, vēlējās noskaidrot, vai vainīgais ir saņēmis sodu un kāds bijis piespriestā soda apmērs. Šos liepājnieka jautājumus uzdevām Liepājas Reģionālās vides pārvaldes vadītājas vietniekam un Kontroles daļas vadītājam Robertam Bērziņam.

Taču izrādījās, ka pārvalde šādu dokumentu no pašvaldības policijas vispār nav saņēmusi! Bērziņš portālam sacīja, ka iemeslu nevarot pateikt, iespējams, vainīgs "Latvijas Pasts" vai arī protokols pazudis kaut kādā citā veidā, taču līdz pārvaldei tas neesot nonācis. Savukārt pašvaldības policijas pārstāvis Kaspars Vārpiņš portālam sacīja, ka pašvaldības policijas spēkos neesot izkontrolēt, vai visi izsūtītie protokoli sasniedz adresātu.

Vaicāts, cik tad protokolu par līdzīgiem pārkāpumiem pārvalde pērn vispār saņēmusi no Liepājas municipālpolicijas, Bērziņš atzina, ka tikai vienu. Arī 2013.gadā esot saņemts viens protokols par koku nelikumīgu zāģēšanu.

Kaspars Vārpiņš pēc portāla lūguma apkopoja statistikas datus, un paskaidroja, ka pērn pašvaldības policijā pavisam reģistrēti pieci pārkāpumi saistībā ar kokiem:

viens gadījums, kad ticis pārkāpts Liepājas pilsētas apstādījumu ierīkošanas, kopšanas un aizsardzības saistošo noteikumu 25.1.punkta – ja apzāģē kokus, bez rakstiskas saskaņošanas ar pašvaldību;

divi gadījumi, kad ticis pārkāpts šo pašu noteikumu 25.6.punkta – ja kokiem tiek aizmūrēti dobumi, koki tiek dedzināti, aizzāģēti un citādi bojāti;

divi gadījumi, kad nav ņemts vērā Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 67.panta 1.daļā noteiktais – par augošu koku patvaļīgu ciršanu vai bojāšanu.

Kā skaidroja Vārpiņš, divos gadījumos, arī par kokiem 1905.gada ielā, protokoli sūtīti LRVP, bet pārējos gadījumos tiesīga noteikt sodu bijusi pašvaldības iestāde pati.

"Pašvaldības policija var sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolu un pieņemt lēmumu par administratīvā soda (brīdinājums vai naudas sods) piemērošanu. Fiziskajām personām naudas sodu piemēro līdz 350 eiro, bet juridiskajām personām – līdz 1400 eiro," portālam skaidroja Vārpiņš.

Kādas summas katrā no gadījumiem piespriests maksāt, Vārpiņš nevarēja pateikt, norādot, ka kopumā 2014.gadā administratīvo protokolu bijis ļoti daudz.

Liepājnieks, kurš vēlējās saņemt paskaidrojumu par gadījumu ar kokiem 1905.gada ielā, raksta: "Pēc Liepājas domes saistošajiem noteikumiem koki ir sabiedrības īpašums. [..] Nav vajadzīga speciāla izmeklēšana, lai redzētu, ka norādītā firma [LNA] savās apsaimniekotās mājās strādā tā, kā grib. Tāpat netiek sakopta vide pēc koku nozāģēšanas – netiek nofrēzēti celmi, kā prasīts noteikumos."

Liepājnieks minējis vēl citas adreses, kur LNA strādājis līdzīgi – Puķu iela 5, Smilšu ielas un Puķu ielas krustojums. Savukārt Karostā, Atmodas bulvārī, nesen nemākulīgi darbojušies pašvaldības iestādes "Nodarbinātības projekti" algotie pagaidu darba strādnieki, kuru nozāģētais koks uzkritis veikala nojumei.

Sašutušais liepājnieks aicina pašvaldību būt īpaši prasīgai tieši pret tās pakļautībā esošo iestāžu darbiniekiem, jo "pašvaldības iestādēm vajadzētu būt paraugam pārējiem liepājniekiem, nevis strādāt paviršāk, nemākulīgāk un neievērojot noteikumus vēl vairāk, nekā to dara citi".