Dzintaru iela ir bagāta ar daudziem arhitektoniski nozīmīgiem namiem. Nepamanīt nav iespējams arī celtni ar adresi Dzintaru iela 16 – iespaidīgu savrupnamu.

Šoreiz stāsts ir par ēku uz Dzintaru, agrāk Lilienfelda ielas, un Rožu ielas stūra. Ēka celta ap 1894.gadu kā O.Meijera villa. Zemes gabala otrais īpašnieks pēc 1908.gada Liepājas namīpašumu saraksta bijis rūpnieks un tirgotājs Vilhelms Rēders. Vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš zina stāstīt, ka "viņš bija vairāku īres namu īpašnieks Liepājā, un uzcēla īres namu Graudu ielā 44."

1910.gadā kā ēkas īpašnieks minēts mūziķis un mācītājs Gustavs Turss, dzimis 1890.gadā Praulienas pagastā. Viņš bija Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps no 1948. līdz 1968.gadam.

1993.gadā īpašumu denacionalizē Gundegai Annai, Guntaram un Jānim Graudiņiem. 2004.gadā visas trīs īpašuma daļas par 81 000 latu Graudiņi pārdod Aleksejam Zaharjinam.

Ēkas arhitektoniskā vērtība ir neapšaubāma. Silakaktiņš stāsta: "Ēka celta kā romantiska pasaku savrupmāja vācu stilā". Tā ir izcili skaista un ievērojama divu stāvu dzīvojamā ēka ar nacionālā romantisma fasāžu dekoru un jūgendstila interjera dekoratīvo apdari. Šis tēls veidots smalki, pat trausli un liekas netverams kaut gan ir ļoti reāls. Visas plaknes cita citu papildina un turpina.

Būve celta ar jūgendstilam raksturīgo funkcionalitāti un nacionālajam romantismam raksturīgu fasādes apdari. Nacionālais romantisms ir jūgendstila novirziens, kuram ir vairākas iezīmes, piemēram, formu smagnējums un stāvi jumti. To var atpazīt pēc liriski emocionālās, tautas tradīcijās balstītās ornamentikas un atsevišķu formu lietojuma.

Informācija par ēkas arhitektu nav saglabājusies.

Kopumā ēka saglabājusies savā oriģinālajā izskatā, ieskaitot koka logus, izsmalcinātās formas torni, stāvo jumtu un ieejas durvju arku.

"Arī ēkas iekšējā apdare ir bagāta ar jūgendstila elementiem, krāsojumiem, freskām un kokgriezumiem", stāsta Silakaktiņš. Tas sasaucas ar faktu, ka agrākos laikos, kad tika būvētas jūgendstila tipa ēkas, tad šajā arhitektūras stilā tika veidota ne tikai fasāde, bet arī visa iekšējā apdare.

Lai arī ēka ir arhitektoniski vērtīga, mūsdienās tā zaudējusi agrāko estētiku. Ēkas apdare ir nolupusi, un dažviet redzami izsisti logi. Dzintaru iela 16 jau vairākus gadus ir pārdošanā, tās cena ir 650 000. Šobrīd tā ir viena no dārgākajām dzīvojamām mājām Liepājā. Pagājušajā gadā ēka tika tirgota pa 710 000 eiro.

Īpašums sastāv no zemesgabala 1306 m2 platībā, dzīvojamā nama un divstāvu saimniecības mājas. Celtnes platība 1172,3 m2 – ar četrus metrus augstiem bēniņiem. Ēkā ir 20 dzīvokļu, kuri jau vairāku gadu garumā nav apdzīvoti.

Kā jau vienā iepriekšējām publikācijām minēts, Dzintaru ielas kādreizējais nosaukums bija Lilienfelda iela. Tā tika nosaukta par godu Krievijas impērijas Kurzemes guberņas gubernatoram Paulam fon Lilienfeldam. Ielas nosaukums tika mainīts 1932.gadā.