Pēdējās desmitgadēs Latvijā strauji paaugstinās vidējā gaisa temperatūra un pieaug vasaras dienu skaits, kad ir vismaz plus 25 grādus silts, raksta aģentūra LETA.

To šodien publiskajā diskusijā "Latvijas nākotne jaunajā klimata realitātē" sacīja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Prognožu un klimata daļas vadītājs Andris Vīksna.

Viņš pastāstīja, ka vidējās gaisa temperatūras pieauguma tendence vērojama visā Eiropā. Līdz šim gaisa temperatūra Latvijā izteiktāk ir paaugstinājusies tieši ziemas sezonā, salīdzinot ar temperatūras svārstībām vasaras sezonā, stāstīja Vīksna, norādot uz acīmredzamiem novērojumiem, pirmkārt jau sniega segas mazināšanos.

Viņš akcentēja, ka Latvijā arī ievērojami palielinās tā saukto vasaras dienu skaits, kad maksimālā gaisa temperatūra sasniedz vismaz plus 25 grādus. Ja vidējais šādu dienu skaits 1961. līdz 1990.gadam Latvijā bija 15,3, tad periodā no 1981. līdz 2010.gadam tas sasniedza jau 18,6 dienas. Secināts, ka katrā nākamajā 30 gadu periodā silto vasaras dienu skaits palielinās un to pieauguma tendences kļūst izteiktākas.

Nākotnē paredzamās klimata pārmaiņas ietekmēs valsts ekonomiku un visas tautsaimniecības nozares – būs nepieciešami adaptācijas pasākumi.

Vīksna skaidroja, ka pēdējā laikā Latvijā, īpaši ziemas periodā, izteikti palielinājies nokrišņu daudzums, turklāt arvien palielinās dienu skaits ar ļoti stipriem nokrišņiem. Nokrišņu daudzuma palielināšanās vasaras sezonā saistīta ar lietusgāžu īpatsvara palielināšanos – arvien biežākas ir intensīvas lietusgāzes īsā laika periodā.

"Laikapstākļi Latvijā savā ziņā kļūst tropiskāki," skaidroja Vīksna, norādot, ka nākotnē Latvijā vasarā sausuma periodi varētu mīties ar intensīvu lietusgāžu periodiem. Viņš skaidroja, ka tādā gadījumā valstī nākotnē var sekot arī lietusgāžu izraisīti plūdi, kā arī intensīvi nokrišņi var nodarīt bojājumus infrastruktūrai.

Komentējot laikapstākļus ziemā, Vīksna norādīja, ka turpmākajās desmitgadēs vidējā gaisa temperatūra ziemas sezonā Latvijā varētu pieaugt pat par 6 līdz 7 grādiem. Tas turpinās ietekmēt sniega segas mazināšanos un noturību.

Kā vēstīts, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) piektdien rīko diskusiju par Latvijas nākotni jaunajā klimata realitātē ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību Parīzes nolīguma nozīmībai un klimata pārmaiņām, kā arī rast atbildes uz jautājumiem, vai un kā Latvijai saistībā ar jauno klimata realitāti būtu jāmainās.