Ceturtdien, 25.oktobrī no pulksten 15.0018.00 Liepājas Izglītības pārvaldes sanāksmju telpā notiks projekta „Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks” (SPP) darbnīca „Istaba parkā”.

Uz nodarbību aicināti Liepājas sākumskolu pedagogi, bet darbnīcu Arhitektūras dienu ietvaros rīko Liepājas būvvalde, sadarbībā ar Latvijas Arhitektu savienību.

Arhitektu profesijas popularizēšanas pasākumi Liepājā šogad noris ar devīzi „Pilsētas gars”, ciešāku uzmanību veltot izglītības un kultūras būvēm, kuru arhitektūra pilsētnieciskajā telpā allaž publisko tās garīgo spēku. Tāpēc programmas sastādītājas, arhitektes Guntas Šnipkes aicināti, SPP arhitekti šoreiz atveduši nodarbību mācībspēkiem un skološanās vietai izvēlēts pilsētas pedagoģijas centrs. SPP darbnīca būs starp nedaudzajiem notikumiem, kuros paredzēts izglītot aicinātus liepājniekus.

SPP arhitekti ierādīs metodi, kā skolotājiem ar bērniem sarunāties par pilsētvidi. Jo pilsēta, pirmkārt, ir veids, kā top telpa starp celtnēm un attiecības starp cilvēkiem. Pilsētnieki ir tādi, kāda ir pilsētvide, kurā viņi sadzīvo. Pilsētvide ik dienu ietekmē tās iedzīvotāju uzvedību, tas ir masu medijs, kurš nav no uztveres atvienojams. Avīzes var nelasīt, televizoru neskatīties, radio neklausīties. Apbūvētā vide vienmēr ir klātesoša, ja neatrodies tuksnesī vai tālu jūrā. Tāpēc nepieciešama izpratne par to.

Kādi ir pilsētu raksturi? Darbīgi un skaļi vai miermīlīgi un klusi, ērti un deformēti, droši un bīstami, svaigi un smacīgi, harmoniski un haotiski. Visvisādi, tāpat kā cilvēkiem, kuri apvienojas ģimenēs dažādos sastāvos. Ar abiem vecākiem vai tikai tēti, ar vecvecāku četrotni vai vienu stingru omi, ar brāļiem, māsām vai individuālā lolojumā, ar vai bez mājdzīvnieka. Pēc kādu kritēriju kartes viņi nokļūs saskanīgas kopdzīves vietā? Mājoklis ir telpiski saliekams modelis dzīvotspējai kopā. Mājoklis ir modulis pilsētas struktūrā, kur pavairots vai palielināts «mans» kļūst «mūsu». Kopā ar arhitektiem pedagogi izspēlēs ģimeniskus rēbusus, kam sekojoši risinās mājvietas plānošanas uzdevumus, lai iznākumus pēc līdzībām pārnestu pilsētas mērogā. Piemēram, Liepājas viesistaba ir Rožu laukums, virtuve — Pētertirgus.

Šī būs jau trešā SPP ciemošanās Liepājā. Pasaules arhitektūras dienu, ko starptautiski atzīmē oktobra pirmajā pirmdienā, bet liepājnieki jau ierasti pagarina līdz mēnesim, 2011.gadā papildināja ar SPP mācību „Detaļu mednieki” Liepājas Centra pamatskolas skolēniem. 2010.gada maijā ar brīvdabas nodarbību SPP pabija ģimeņu festivālā „Lielmutis Fricis un Lielmute Marta”.

Projekts SPP ir Latvijas Arhitektu savienības jauno arhitektu iniciatīva, kas uzsākta 2009.gadā, lai apbūvētās vides veidošanas mākslā ievadītu bērnus un jauniešus, un ne tikai.

Vairāk SPP mājas lapā: http://www.skolniekspetniekspilsetnieks.lv/

SPP arhitekti: Nora Saulespurēna, Ilze Didrihsone, Ilze Mekša, Renāte Pablaka, Barbara Bula, Igors Suhovilovs, Reinis Saliņš

SPP atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Liepājas būvvalde, Liepājas Izglītības pārvalde