Esam saņēmuši Liepājas domes atbildīgo amatpersonu sagatavotu atbildi uz portāla irliepaja.lv jautājumiem par virkni pašvaldības ēku, kurās pēc renovācijas vai siltināšanas atklājies brāķis.

"Vai siltināšana notika pareizi? Vai izvēlētie materiāli bija atbilstoši? Vai būvdarbu garantijas laiks ir beidzies? Kāpēc šajā laikā brāķis netika labots? Cik ilgi šīs (Zaļās birzs bibliotēka, Ezerkrasta sākumskola) un citas siltinātās ēkas izskatīsies šādi?" – šie bija jautājumi, uz kuriem portāls lūdza atbildīgo amatpersonu par pašvaldības nekustamiem īpašumiem atbildi.

Atbildē, ko saziņā ar izpilddirektora vietnieku nekustamo īpašumu jautājumos Mārtiņu Tīdenu sagatavoja domes priekšsēdētāja padomnieks Andrejs Rjabcevs, teikts:

"Pašvaldības uzmanības centrā ir vairākas ēkas, kurās iepriekšējo gadu laikā ir veikti uzlabojumi, taču ekspluatācijas laikā ir atklājusies neatbilstošu materiālu izmantošana vai nepietiekoša darba kvalitāte. Šādi nami ir Sociālā dienesta valdījumā esošā Veco ļaužu dzīvojamā māja Ganību ielā 135/141, pirmsskolas izglītības iestāde "Dzintariņš", kā arī portāla IrLiepaja.lv publikācijā pieminētās Zaļās birzs bibliotēkas ēka un Ezerkrasta sākumskolas ēka.

Pirmās nosauktās bija vienas no pirmajām ēkām pilsētā, kas piedzīvoja renovāciju, pārējās renovētas dažādu projektu ietvaros, bet kopš tā laika visā valstī ir būtiski izmainījusies normatīvā aktu bāze un tehnoloģiskie procesi māju siltināšanā. Tikai 2010.gada 23.novembrī tika apstiprināti grozījumi Ministru kabineta 2001.gada 27.novembra noteikumos Nr.495 "Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 002-01 "Ēku norobežojošo konstrukciju siltumtehnika"". Pirms tam māju siltināšanā valstī nebija vienota standarta par materiālu savietojamību, līdz ar to tas ļāva būvniekiem zināmā mērā improvizēt, izvēloties nestandartizētus risinājumus. Sekas šai rīcībai mēs redzam minētajos siltinātajos objektos, kur defekti atklājas pamazām ekspluatācijas gaitā.

Ar kvalitāti arī pašvaldība kā pasūtītājs ne vienmēr ir bijusi apmierināta un, piemēram, Zaļās birzs bibliotēkas fasādei jau pirmajā gadā pēc nodošanas ekspluatācijā atklājās defekti, kurus garantijas remonta ietvaros būvniekam nācās novērst. Ņemot vērā, ka liela daļa pašvaldības ēku renovāciju ar KPFI atbalstu piedzīvoja 2010.gada beigās un 2011.gada sākumā, šobrīd tuvojas noslēgumam piecu gadu garantijas termiņš. Ierastā prakse ir tāda, ka pirms garantijas termiņa beigām ēku valdītājs (Kultūras pārvalde, Izglītības pārvalde, Sociālais dienests, Sporta pārvalde u.c.) veic objekta apsekošanu, nepieciešamības gadījumā pieaicinot būvuzraugu un projekta vadītāju, apzina laika gaitā radušos bojājumus un informē par tiem būvnieku, lai novērstu. Tas plānots arī attiecībā uz šiem portālā irliepaja.lv minētajiem objektiem.

Papildus tam, atbilstoši "Ēku energoefektivitātes likuma" noteiktām prasībām,  pašvaldība šogad ir pasūtījusi veikt ēku energosertifikāciju visās tās īpašumā esošajās ēkās, uz kurām attiecas minētais likums. Šajā apsekojumā tiks iegūti detalizēti dati par ēku stāvokli un tai skaitā arī neatkarīga eksperta ēku energoefektivitātes jomā skatījums par bojājumiem vai nepilnībām, ko būtu jānovērš. Plašāka informācija par energosertifikācijas iepirkumu pieejama pašvaldības mājaslapā internetā."