Šķēdes jūrmalā pie Liepājas notekūdeņu attīrīšanas iekārtām kopš vasaras norit vērienīgi būvdarbi – top jaunais 1,3 km garais izvads jūrā.

Būvdarbi, kas daļēji norit krastā, bet daļēji zem ūdens, ir tik vērienīgi, ka tos pat var saukt par vēsturiskiem. Lai tehnika un ūdenslīdēji varētu strādāt, pat izveidoti divi milzīgi pagaidu moli, kas būvobjektu pārvērtuši par nelielu ostu.

Uzņēmuma „Liepājas ūdens” valdes priekšsēdētājs Andis Dejus stāsta, ka jaunais, 1,3 kilometrus garais izvads, kura čuguna posmi speciāli Liepājai ražoti Francijā, varētu kalpot pat gadus septiņdesmit.

Vecais izvads, kas atrodas kādus simts metrus tālāk uz ziemeļiem, būvēts pirms gadiem četrdesmit, un šobrīd jau ir avārijas stāvoklī.

Pēc Dejus teiktā, jaunā cauruļvada montāža daļēji notiek krastā: kad samontēts simts metrus garš posms, tas ar pontoniem tiek nogādāts jūrā un iegremdēts speciāli izbūvētā tranšejā. Izvads tiek būvēts sākot no attālākā gala virzienā uz krastu. Ja laika apstākļi atļaus, iespējams, izvadu izdosies pabeigt jau šogad, ja ne – tad nākamajā pavasarī, teic Dejus. Darbus jūrā ļoti ietekmējot vēja stiprums – pārāk lielā vējā nav iespējams strādāt, tāpēc būvnieki nereti strādājuši pat naktīs.

Jebkurā gadījumā attīrīto notekūdeņu izvadīšana jūrā pa jauno cauruļvadu sāksies nākošgad, bet kādu laiku, iespējams, tiks lietoti abi, pastāstīja „Liepājas ūdens” Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu (NAI) priekšnieks Vilmārs Bogovičs.

Viņš kopā ar NAI tehnoloģi-ķīmiķi Guntu Šneideri iepazīstina portālu ar savu iespaidīgo saimniecība, kas aizņem 17 hektārus lielu platību. Ik dienu attīrīšanas iekārtās nonāk vairāk nekā 20 tūkstoši kubikmetru Liepājas notekūdeņu. Pēc tam, jau attīrīti, tie tiek aizvadīti jūrā. Paralēli notekūdeņu attīrīšanai uzņēmums ražo gan dūņas, gan vērtīgu kompostu.

Izvada jūrā būve, ko veic uzņēmumi “UPB” un “BMG”, kas piesaistījis arī savus vācu partnerus, noris reizē ar tādiem sarežģītiem darbiem kā kanalizācijas kolektoru renovācija un ūdensvada izbūve vairāku kilometru garumā dažādās Liepājas ielās – Jaunajā ostmalā, Brīvības ielā, Tirgus ielā, Esperanto ielā, Zāles laukumā. Visus darbus uzņēmums veic, nepārtraucot sniegt pakalpojumus iedzīvotājiem, jo lielākoties tiek izmantota metode, kad veco cauruļvadu izoderē un tajā kā zeķi ievelk jauno, kas piesūcināts ar speciālu polimēru materiālu, kas vēlāk sacietē.

Darbi noris ES Kohēzijas fonda finansētā projekta ‘’Ūdenssaimniecības attīstība Liepājā, 3. kārta” ietvaros. Projekta kopējās izmaksas ir 13,36 miljoni latu, no kuriem ES KF sedz gandrīz 90%.