Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Jānis Vilnītis: Latvijas politikas Stavangera


atlikušas 250 zīmes


Jānis Vilnītis: Latvijas politikas Stavangera (40)

Pirmdienā, 05. novembrī, 2012 | BIRKAS: Jānis Vilnītis
Izdrukāt Ziņot

Nezinu vai kāds ir redzējis "Liepājas teātra" izrādi ar šādu pašu nosaukumu "Stavangera", bet, ja neesat, tad varam runāt arī par ko citu, lai būtu vieglāk iekrāsot teikto.

Piemēram, dadaismu (dada – tiek uzskatīts, ka šis vārds nevienā no zināmajām valodām neko nenozīmē) mākslā! Par šo dzejošanas vai gleznošanas mākslu saka tā: "Paņem šķēres un jebkuru avīzi, izgriez tik daudz atsevišķu vārdu, cik garu vēlies dzejoli, tad ieliec tos cepurē, samaisi, velc pa vienam laukā un liec tos kopā – iznāks dzeja!" Līdzīgi tad darbojas arī glezniecībā. Kas no tā visa sanāk?! Nebrīnieties! Ir ļoti daudz cilvēku, kas teiks, ka viņi tur saskata vai saklausa ļoti daudz vērtīga: atziņu dziļums, krāsu spēle, vārda tiešums u.t.t. Atrodas arī kāds godīgāks, kurš, cenšoties neatpalikt no citiem, pasaka, ka viņam ļoti patīk šīs gleznas rāmis vai arī papīrs, uz kura uzrakstīts šis dzejolis. Šeit vajadzētu likt arī punktu, jo kā manis pieminētās liepājnieku izrādes beigās tiek pateikts: "Varētu jau turpināt, tikai kāda tam jēga..."

Es dzīvoju pārliecībā, ka daudzas absurdas idejas gan mākslā, gan politikā un sabiedrībā nemaz nevajadzēja sākt. Pat, ja atrodas katrai no tām savs bariņš līdzskrējēju, jo laika pārbaudījumu tās neiztur, bet sačakarē daudz ko labu, kas bijis vērtīgs.

Arī šobrīd Latvijas politikā ir izveidojies (varbūt vēl tā pa īstam tikai sāk veidoties) tāds sava veida dadaisms. Laiks, kad sabiedrība ar vien straujāk atsakās no visa, kas bija vērtība agrāk, bet bez nekādas piesardzības, vai pārbaudes lādējam tā vietā citas. Lūk, tikai daži neseni piemēri: ģenerālprokurors apsver atbildības noteikšanu par naidīgiem komentāriem pret tādām sociālām grupām kā homoseksuālisti, pensionāri un invalīdi; izglītības ministra atziņas par nukleārās ģimenes ( nukleārs – tāds, kam ir kodols, ģimene, kurā ir tēvs, māte un bērni) galu; labklājības ministres lobētā un uz pirmsskolas izglītības mācību iestādēm virzītā grāmata "Todien, kad Kārlis bija Karlīna un Todien, kad Rūta bija Rihards"; nu jau par regulāriem kļuvušie atsevišķu seksuālu orentāciju gājieni Rīgā – praidi (angļu val. – lepnums) u.t.t.

Šie piemēri raksturo mūsu Latvijas pēdējo laiku modi, kas katram atsevišķam cilvēkam varbūt ir sava veida protests pret klišejām, korumpētību, apspiestību, varmācību, paša mīkstčaulību vai tml. Tad arī rodas vajadzība pēc abstraktā, eksperimentālā, sava veida avangardisma – neievērot sabiedrībā pastāvošās normas un kārtību.

Par to visu var pasmaidīt vai kā tautā saka "neņemt galvā", tikai politika atšķirībā no atsevišķu mākslinieku paveiktā ietekmē visu sabiedrību, radot stabilitāti, drošību, atbildību vai arī – ilūziju, frikciju un vilšanos par kārtējo eksperimentu ar to.

Man nav nekas pret ģenerālprokurora vēlmi kļūt stingrākiem pret tiem, kas pazemo otru un nenes par to atbildību, taču nepiekrītu, ka sabiedrība tiek dalīta. Slikti būs naidīgi komentāri pret uzskaitītajām sociālajām grupām, bet, ja tādi paši būs pret heteroseksuali orientētiem cilvēkiem, bērniem un sabiedrības autoritātēm vai vadītājiem? Tad atbildība tiks sadalīta proporcijās?

Mulsina arī atsevišķu ministru vēlme jaukt cilvēku līdztiesību ar līdzvērtību, mācot mūsu bērniem dīvainas fantāziju – iedomu spēlītes par dzimumu lomu maiņu, graujot visu iepriekš mūsu tautas tradīcījās un tikumos audzināto, ka atšķirīga dzimuma personas ir atšķirīgas pēc būtības, bet tās ir vienlīdz vērtīgas. Un tieši ar savu atšķirīgumu arī palielina katra savu īpašo, individuālo vērtību. Visbeidzot, faktiski ne tik daudz liberālā, bet gan anarhiskā atziņa, ka nukleārām, tātad uz tradicionālu ģimeni balstītām, ģimenēm ir pienācis gals. Akceptējot to, ka nākotnē Latvijā būs normāli, ka mūkot no atbildības pret bērniem, māmiņa ar tēti nedzīvos reģistrētā laulībā un varēs mainīt savus dzīves draugus tik bieži, cik šobrīd mainam savalkātas zeķes. Nevis lāpot un mazgājot tās, bet izmetot, jo tā taču ir vieglāk. Pat, ja šobrīd tā notiek (par to, diemžēl, liecina statistika), tas nenozīmē, ka, to apstiprinot un pieņemot par normu, situācija uzlabosies. Būs līdzīgi kā tai stāstā par cilvēku, kurš čurāja biksēs. Draugs to uzzinot, ieteica griezties pie psihologa. Kad draugs savu paziņu vēlāk satika, tad jautāja: "Vai viss ir kārtībā?" Paziņa: "Jā!" Draugs: "Vai biksēs nečurā?" Paziņa: "Čurāju! Taču es ar to lepojos!"

Dadaisms mākslā varbūt arī nevienam nekaitē, bet dadaisms politikā un sabiedrībā var novest pie anarhijas, pilnīga vērtību sajukuma un riska, ka ne pārāk tālā nākotnē varam zaudēt savu identitāti, tradīcijas, ticību un vērtības. Taču tas notiks tikai tad, ja būsim vienaldzīgi un ļausim veikt eksperimentus ar mūsu sabiedrību, tautu un valsti.

Būsim gudri! Nelūrēsim otra guļamistabā vai makā, bet domāsim kā stiprināt to, kas mums ir vienreizējs, vērtīgs. Neskriesim pakaļ pasaules modei. Pat, ja atrodas eksperti, kas saka, ka šeit ir kaut kas īpašs, neatkārtojams, ģeniāls. Iespējams, ka tas ir kārtējais eksperiments, kurā mums ir atvēlēta tikai trusīša loma.

Viss ir mūsu pašu rokās!


Sludinājums

ducis
11:53 | 05/11/12
ZIŅOT
(-1)
(11)
+

Viedi vārdi! Beidzot kāds, kas gatavs iet tradicionālajā virzienā un es to visnotaļ atbalstu! Par ģimeniskām vērtībām!

Hm
19:28 | 05/11/12
ZIŅOT
(-2)
(1)
+

Dievam visi ir vajadzīgi. Bez tā nebūs virzības.

Pie lietas
12:29 | 05/11/12
ZIŅOT
(-4)
(6)
+

Pareizi jau Jānis runā, bet... tradicionālās vērtības jau tāpēc ir tradicionālas, ka tās nav tik viegli iznīdēt (kā Kurzemes Vārdu vai Liepājas mēru). Tāpēc par to īpaši nebūtu jāsatraucas. Kā RP biedram Jānim vairāk vajadzētu uztraukties par to, kāpēc joprojām Eiropas valsts Latvija izceļas ar privilēģijām bagātajiem un pārējo ekspluatāciju Vai tad cīņa pret oligarhiem nebūtu jāizcīna līdz galam?

lili
13:05 | 05/11/12
ZIŅOT
(-4)
(2)
+

Kā šis Vilnīša viedoklis saskan ar RP ofic.pozīciju? Man šķiet, ka RP ofic. nostāja ir gaužām pretēja, ņemot vērā Ķīļa atbalstu un citu exsorosītu pieredzi!

rita
16:00 | 05/11/12
ZIŅOT
(-1)
(5)
+

viss ir mūsu pašu rokās jeb balsojiet par Vilnīti. Skaidrs.

s..
18:15 | 05/11/12
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

".. Neskriesim pakaļ pasaules modei.." - - - piekrītu. Par orientācijas lietām nerunāšu, jo ar to viss kārtīgā un ģimenē audzinam PUIKU un MEITENI :) Bet šo frāzi varu labi attiecīnāt arī uz citām 'modes lietām'. Piemērām Twitteru. It kā jau skaitās mūsdienīgi tur apgrozīties. Bet no otras puses, turpat jau klīst teiciens: "Ja cilvēks ilgāku laiku neko nav tvītojis, tas nozīmē, ka viņam vai nu ir sakārtojusies privātā dzīve, vai nu viņš ir miris".

s.. skauģei
08:06 | 06/11/12
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

mīlīt, tu mani ar kaut ko jauc. varbūt gribēji jautāt to raksta autoram? tad nevajag spiest uz 'atbildēt' man.

skauģe
20:33 | 05/11/12
ZIŅOT
(-4)
(6)
+

Jūs sakāt, nevajag skriet līdzi pasules modei. Bet kāpēc tad nopirkāt to kruto audi džipu, vai tā nav skriešana līdzi modei, ko

Jānim Vilnītim
19:04 | 05/11/12
ZIŅOT
(-6)
(9)
+

Jums vajadzētu veidot kopīgu sarakstu pašvaldības vēlēšanās ar savu domes kolēģi cietumnieku Kesenfeldu, ja jau savus politiskos gara darbus tik bieži ievietojat viņa dzeltenajā lapelē.

s..
19:17 | 05/11/12
ZIŅOT
(-4)
(5)
+

nu kāpēc uzreiz tik skarbi? Arī liepājniekos ir šis pats raksts.

Vilnītim
19:27 | 05/11/12
ZIŅOT
(-2)
(3)
+

Manuprāt jūs pārspīlējat un daudzas lietas uztverat sabiezinātās krāsās. Ne prokurors, ne ministrs savus priekšlikumus ir izteikuši netādā nozīmē... Pasaulē nekas nav apsalūts.

V.L.
15:22 | 06/11/12
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

ABSOLŪTS, ja nu kas...

j
19:36 | 05/11/12
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

ko tu brīnies zivs pūst no galvas. vai tad tavā domes deputātu kolektīvā nav homiķi.

liepājniece
19:40 | 05/11/12
ZIŅOT
(-1)
(7)
+

Nejau velti Vilnītim tā nepatika šī izrāde Liepājas teātrī, ka nesagaidijis lugas izskanējumu- ar kundzi aizmuka uz garderobi.

martins
19:49 | 05/11/12
ZIŅOT
(-2)
(7)
+

daudzas apsurdas idejas gan politikā un sabiedrībā nemaz nevajadzēja sākt ".....tieši tā Jāni!!!..un viena no tām ir Reformu partija....

V.L.
15:23 | 06/11/12
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

absurdas, starp citu.

to martins
19:59 | 05/11/12
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

a ko tad vinam seska viltīgos apskāvienos padoties un pidalīties plseetas izšepteesanaa

to
20:01 | 05/11/12
ZIŅOT
(-1)
(4)
+

Vilnīt jūs neesat domāts politikai- jums jāiet atpakaļ

fakts
20:19 | 05/11/12
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

Vilnīša un Zatlera partijas biedrs ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs šogad piedalījās praidā (tāda pediņu publiska demonstrācija).

fakts
00:40 | 06/11/12
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

to > skauģe
http://nra.lv/latvija/80362-asv-vestnieks-aicina-latviju-pelnit-uz-geju-rekina.htm
šadi 'politiķi' par amatu d**sā līšanā pārspēs jebkuru.

skauģe
20:35 | 05/11/12
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

vai tad Rinkēvičs arī ir z....?

gggggg
20:28 | 05/11/12
ZIŅOT
(-2)
(3)
+

Pirmsvēlēšanas cirks sācies, tikai par daudz svešvārdu, vai nevarētu vienkāršāk un atklātāk-

martins
21:03 | 05/11/12
ZIŅOT
(-3)
(6)
+

es paredzu Reformu partijas drīzu bojāeju, par ko liecina reitingi un viss stāsts kopumā....Ko gan Jānis iesāks?.......ļaujiet man minēt ....politiskais tūrisms

dd
05:07 | 06/11/12
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

nponemaju kapec par pidariem jaraksta slikti komenti ko

Pamācība rītausmā
08:16 | 06/11/12
ZIŅOT
(-1)
(6)
+

Vilnīša kungs, kāpēc Jūs esat uzsācis nepareizu, jeb pārāk inteliģentu vēlēšanas kampaņu. Šajā, pārsvarā, pensionāru, vēl neaizbraukušo pilssētā vajag piekopt citu priekšvēlēšanu kampaņu. Lai kļūtu par mūsu pilsētas mēru ir jāņem piemērs no mūsu ilgdzīvotājiem Seska un Goldes: IR jāmelo vai jāmuld visādas blēņas par Liepājas enerģijas nākotnes lētumu, par Liepāju kā par faktisko kultūras un izglītības galvaspilsētu utt. Vilnīt, kāda tur "Stavangere". Jāni, vairums šiem Liepājā pārpalikušajiem cilvēkiem vajag melot un stāstīt pasakas, jo viņiem pasakas ir pēdējais pie kā vēl emocionāli pieturēties.

K
09:16 | 06/11/12
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Vilnītis jau pareizi raksta, tikai ko viņš dara sorosītu un SC dibenlaižu izveidotajā RP? Vai tad tā partija nav galvenā Latvijas pārpidarošanas veicinātāja, pārspējot pat Vienotību?

arī lasītājs
09:31 | 06/11/12
ZIŅOT
(-1)
(6)
+

Man personīgi liekas, ka arī šis Vilnīša raksts ir īsts DADAISMS. Pārāk liels intelektualitātes murgu savārstījums. Jāni,"buģ po proše i narod k ķebe poķaņetja".

Jahnis
10:42 | 06/11/12
ZIŅOT
(-4)
(5)
+

Šis rakstiņš ir daudz par vāju un neprofesionālu cilvēkam , kurš tīko pēc Liepājas mēra posteņa. Rakstīt skaidri un īsi ir jāmācās gadiem.

Vilnītim
10:49 | 06/11/12
ZIŅOT
(-6)
(5)
+

Sēdi pie savu burtnīcu ražošanas un nelien tur, kur tu neesi neuzko spējīgs.Ja būsi paklausīgs, vinnēsi iepirkumā par burtnīcu piegādi Liepājas skolām un varbūt pat visas Latvijas skolām.

Par izrādi
10:55 | 06/11/12
ZIŅOT
(-1)
(13)
+

Šī izrāde ir par to, ka cilvēki ir apmaldījušies savās vērtībās. Un tiesa, ka tradicionālās ģimeniskās vērtības ilgtermiņā nes laimi, mieru un harmoniju. Bet vajag saprast, ka šie cilvēki ir tikpat mīļi Dievam kā J.V. vai citi kristieši vai nekristieši. Ja mēs sevi ceļam tam pāri, tā ir sevis Ego slavināšana, nekas cits. Tam noder gan džipa iegāde, gan aiziešana priekšlaikus no izrādes. Es stāvu tam pāri, apmēram tā. Arī man šo izrādi bija grūti noskatīties līdz galam. Galvenokārt rupjību pēc. Bet šīs izrādes prototipi mūsu sabiedrībā esam paši mēs. Kurš tikai jaunībā, kurš arī brieduma gados, un reti kurš nekad. Nebūsim liekuļi savā morālē, pilnīgi tīra tā ir reti kuram.

kasis1
11:40 | 06/11/12
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

baigais savārstījums

Bez vārda (gļēvulis)
16:56 | 06/11/12
ZIŅOT
(-2)
(6)
+

Jānis Vilnītis ir visreālākais kandidāts uz pilsētas mēra vietu. Liepājniekiem pašvaldības vēlēšanās vajadzētu atdot godu un pateikties par pārstrādāšanos un aizvadītu mūsu veterānu Sesku atpūtā. Tad arī visādi puskoku lēcēji,laika zagļi, muldētāji un citi "neaizstājamie" kā Ansiņš , Golde un vēl dažs labs, pie pašvaldības siles netiks un varēs izrādīt savas spējas darba tirgū. Lai Jānim veicas šajā grūtajā ceļā. Un ja būsim kļūdijušies, tad vismaz būsim centušies kaut ko darīt mūsu pilsētas un mūsu bērnu labā.

Bez vārda (gļēvulis)
16:56 | 06/11/12
ZIŅOT
(-2)
(4)
+

Jānis Vilnītis ir visreālākais kandidāts uz pilsētas mēra vietu. Liepājniekiem pašvaldības vēlēšanās vajadzētu atdot godu un pateikties par pārstrādāšanos un aizvadītu mūsu veterānu Sesku atpūtā. Tad arī visādi puskoku lēcēji,laika zagļi, muldētāji un citi "neaizstājamie" kā Ansiņš , Golde un vēl dažs labs, pie pašvaldības siles netiks un varēs izrādīt savas spējas darba tirgū. Lai Jānim veicas šajā grūtajā ceļā. Un ja būsim kļūdijušies, tad vismaz būsim centušies kaut ko darīt mūsu pilsētas un mūsu bērnu labā.

nav
18:59 | 06/11/12
ZIŅOT
(-1)
(5)
+

ko lasīt morāli
nav ko daudz te rāties,
arī mazam vilnītim
gribas papriecāties ...

**************************************************
17:06 | 08/11/12
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

VILNĪTIS, TĀDS PATS KĀ VISI, NE PAR MATU LABĀKS, ES ATBILDU PAR RAKSTITO

sssss
13:56 | 10/11/12
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Pievienojos viena no komentētāju ieteikumiem - Jāni , stāsti VIENKĀRŠIEM VĀRDIEM pensionāriem par viņu dzīves pasakaino uzlabošanos pēc Tavas ievēlēšanas .

Vienkāršiem vārdiem !!!

Mācies no Seska ! Tas melo jau 13 gadus visiem un ir miljonārs ...

Alnis
19:20 | 10/11/12
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

Vilnītis jau arī ir tikai pļāpa....

to alnis
19:51 | 11/11/12
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

taviem vārdiem vismaz pagaidām nav segums.

Vilnītis
21:39 | 11/11/12
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

lai jūs nedomātu ka neko nespēju, tad variet pārliecināties ka jaunā
opera 12.10 ir latviešu valodā,
man bija piegriezies ka nav latviski

Atbalsts
09:40 | 14/01/13
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Pilnīgi piekrītu par ģimeni! Dzeltenā prese pārpildīta ar izvirtību slavinājumiem, krustām šķērsām sexojas , rada bērnus, morālo vērtību --- ABSOLŪTI NEKĀDU ! Nesenā pagātnē "redzamos" cilvēkus izskatīja arodbiedrības sanāksmēs u.t.t.par šādiem gājieniem, tagad GODĀ ceļ !
Esmu tikusies ar Vilnīša kungu-atstāja izturēta, inteliģenta cilvēka iespaidu, ko nevar teikt par vienu otru citu , kam uzvedība teatrāli uzspēlēta.
Atbalstu teātra zāles atstāšanu kā protestu pret tukšiem, prastiem uzvedumiem,kaut arī etiķete to nepieļauj. Nepiekrītu , ka mākslai jāatspoguļo vulgāra "ikdiena " ar necenzētiem vārdiem, kurus šodien lietot uzskata par šiku !
Es Jūs vēlēšanās atbalstīšu--balsošu !

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki