Papildināts ar vicemēra komentāru. SIA "Lielais Dzintara" vadītāja Baiba Bože 13.jūlijā piedalījusies komandu attīstības uzņēmuma "Sense of Team" rīkotajās mācībās.

Vai tas ir lietderīgi, jautā irliepaja.lv lasītāja.

"Gribu zināt, vai pašvaldības iestāžu darbinieki ir kādi izredzētie, ka viņi savā darba laikā par nodokļu maksātāju naudu var izzināt sevi, pašiedvesmoties, veikt dažādus personības pārbaudes vingrinājumus, dodoties izklaidēties, kas oficiāli tiek noformēti, kā vien vajag, kamēr citiem liepājniekiem ar šādās mācībās iztērēto naudu jāvelk dzīvība visu mēnesi? Ikviens taču saprot, ka šie pārsvarā ir plezīra braucieni, bez reāla ieguvuma iedzīvotājiem, un oficiāli tikai visiem tiek aizmālētas acis. Cik diplomi vai kvalifikācijas celšanas sertifikāti šādi iegūti? Agrāk vismaz pašvaldības darbinieki centās to noslēpt, tagad sākusies tāda visatļautība, ka paši ar to lepojas. Algu šiem cilvēkiem maksājam mēs no saviem nodokļiem, un mums nav jāapmaksā cilvēku izklaides, kas tiek pastumtas zem grāmatvedības tabulas kvalifikācijas celšana vai pieredzes apmaiņa. Izskatās, ka vispateicīgākā vieta šādām darbībām ir koncertzāle "Lielais dzintars". Direktore Baiba Bože 13.jūlijā devusies uz mežu mācīties būt laba vadītāja. Kāpusi kokos un viss tas nosaukts par teambuilding. Kas tā par komandas saliedēšanu, ja no koncertzāles piedalījās tikai direktore un personāla speciāliste? Atbrauks atpakaļ un rādīs pārējiem, kā krist no koka un atlaist vaļā bailes? Visas šīs muļķības tiek apmaksātas no liepājnieku un Liepājas uzņēmēju maksātajiem nodokļiem. Par kokos kāpšanas treniņa naudu varēja palīdzēt kādam no uzņēmējiem vai kādai nevalstiskajai organizācijai, tie pāris simti eiro būtu noderīgāk iztērēti.

Kur Liepāja nonākusi, ka tagad pat kokā kāpšanu var nosaukt par apmācībām un nekaunēties tam tērēt nodokļu maksātāju naudu. Ja Baibai Božei ir vajadzīgas šādas izklaides un šāda veida kvalifikācijas paaugstināšana, lai apmaksā no saviem personīgajiem līdzekļiem un nedara to darba laikā. Ārpus jebkādas morāles ir tas, ka Dzintara direktore 13.jūlijā piedalījusies uzņēmuma Sense of Team rīkotajā kokos kāpšanas pasākumā un pēc pāris dienām devusies ar šo pašu kompāniju privātā atvaļinājumā uz ārvalstīm. Kāpēc tiek pieļauts interešu konflikts un deputāti pieļauj šādu visatļautību? Vai tas viss notiek ar viņu atbalstu? Tūkstošiem liepājnieku ir bez darba un dzīvo no rokas mutē, kamēr pašvaldības darbinieki par nodokļu maksātāju naudu dodas uz mežu iepazīt sevi un pašiedvesmoties visīstākajos naudas izkrāpšanas pasākumos, un brauc privātajos atvaļinājumos ar uzņēmumu, kuram no pašvaldības naudas tiek pirms tam sarunātas apmaksātas apšaubāmas apmācības. Gribētu zināt deputātu viedokli par šādu pašvaldības darbinieku uzvedību. Kāds ir ieguvums no tā, ka pašvaldības darbinieki piedalās šādos sevis izzināšanas pasākumos un vai ir pieļaujams, ka privātiem atvaļinājumiem tiek izmantoti uzņēmumi, kuriem pirms [tam] izbīdīts pasūtījums un apmaksāts darījums no pašvaldības naudas? Vai tiešām šādai personai var uzticēt tik nopietnas iestādes vadīšanu? Vai viņa tur visu pāris gados neizsaimniekos?"

Atbildi sniedza SIA "Lielais Dzintars" sabiedrisko attiecību speciāliste Elizabete Hartmane:

"Kā jaunam uzņēmumam, kurā strādā dažādu jomu profesionāļi, SIA "Lielais Dzintars" ir ļoti nozīmīgi stiprināt komandas saliedētību un ilgtermiņa attīstību. Izpētot tirgus piedāvājumu dažādu komandas stiprināšanu apmācību jomā, uzņēmuma vadība pieņēma lēmumu piedalīties Latvijā vadošā komandu attīstības uzņēmuma "Sense of Team" rīkotajās Klientu dienās jeb t.s. demo versijā.

Š.g. 13.jūlijā kopā ar 21 augsta līmeņa vadītāju no Latvijas lielākajiem uzņēmumiem Klientu dienās piedalījās SIA "Lielais Dzintars" valdes locekle Baiba Bože un personāla vadītāja Krista Nelsone-Žāže. Divu dienu ilgā pasākuma izmaksas, t.sk. nakšņošana un ēdināšana, vienai personai bija 124 eiro (bez PVN). Lai stiprinātu ne tikai katra darbinieka profesionālās un individuālās spējas, bet arī virzību uz vienu, kopēju mērķi, pēc pieredzētās apmācību programmas, tiek nopietni domāts jau tuvākajā laikā programmā iesaistīt uzņēmuma nodaļu vadītājus un vecākos speciālistus.

Lai pilnveidotu SIA "Lielais Dzintars" darbinieku profesionālās spējas, sekojot labas prakses principiem, uzņēmums darbiniekiem ik gadu īsteno dažādas apmācības, rūpējoties gan par uzņēmuma un darbinieku drošību, spēju tikt galā ar riska situācijām (ugunsdrošība, klientu apkalpošana krīzes situācijās) un citiem darba pienākumu veikšanas aspektiem. Turklāt katras apmācības tiek atlasītas un izvērtētas ļoti rūpīgi, izvērtējot finansiālās iespējas un pievēršot uzmanību to saturam un citu klientu atsauksmēm.

No 21. līdz 30.jūlijam SIA "Lielais Dzintars" valdes locekle Baiba Bože bija oficiālā atvaļinājumā."

Savu viedokli par šādu "komandas stiprināšanu" lūdzām izteikt arī dažiem domes deputātiem un amatpersonām.

Jānis Vilnītis, deputāts un uzņēmējs:

"Izglītošanās un apmācību semināri nav izklaide, bet nepieciešamība, ja tie tiešām ir ar konkrētu tēmu, bet nevis slēpts izklaides vai tūrisma pasākums. Pēdējie parasti ir daudz dārgāki. Šādās apmācībās un semināros var uzlabot kādas savas atsevišķas prasmes un zināšanas, kur darbinieks redz, ka ir "robi". Tie ļauj uz savu atbildībā esošo uzņēmumu, darbinieku kolektīvu un tml. paraudzīties ar skatu "no malas", jo bieži, uz vietas strādājot ikdienas darbus, neatliek laika jaunām idejām un vīzijām. Arī "Liepājas papīrā" finansiālo iespēju robežās darbinieki tiek sūtīti uz šādiem semināriem, mācībām.

Cita lieta, ja runa ir konkrēti par "Lielo dzintaru". Vadītāja bez šaubām ir zinoša, enerģiska un šarmanta. Taču, lai vadītu šādu lielu projektu – koncertzāli, kas atrodas Liepājā ( tā nav Londona vai kaut vai Rīga), ir jābūt plašiem starptautiskiem sakariem, pieredzei un vārdam, kas ir starptautiski atpazīstams. Bez šaubām Baiba Bože to laika gaitā var sasniegt. Jautājums tikai vai Liepājas budžets var šo laiku atļauties un gaidīt iešūpošanās periodu."

Ģirts Kronbergs, deputāts un uzņēmējs:

"Komandas stiprināšana jebkurā uzņēmumā ir veiksmes atslēga un svarīga vadītāja funkcija, tikai ne visi to saprot. Summas un programma vienmēr ir būtiska pat privātā uzņēmumā, kur nu vēl par nodokļu maksātāju naudu uzturētā. Summas neizskatījās lielas un arī demo ir pieņemta prakse, lai saprastu vai var vest visu kolektīvu.

Par to ka vadītāja ar to pašu uzņēmumu brauc atvaļinājumā, lai atbild pati – tas, protams, ir privāts jautājums. Ja kapitāldaļu turētājam rodas aizdomas par uzņēmuma līdzekļu izmantošanu, to taču viegli var pārbaudīt, pārliecinoties par apmaksas dokumentiem par privātu braucienu.

Nedomāju, ka šis būtu deputātu jautājums, bet jāpārbauda noteikti.

Man daudz svarīgāks ir jautājums – vai pilsēta šo būvi un vadību var atļauties un vai šīs investīcijas (pilsētas ieguldījums un uzturēšanas izmaksas) kādreiz atgriezīsies pilsētas kasē nodokļu veidā. Līdz šim nevienu pārliecinošu aprēķinu vai plānu neesam redzējuši. Mans pirms būvniecības uzdotais jautājums – vai tā govs dos kādreiz pienu, vai tikai rīs zāli – paliek spēkā."


Domes vicemērs Vilnis Vitkovskis:

"Darbinieku apmācības, kvalifikācijas celšana ir atbalstāma, veicināma, nepieciešama gan valsts pārvaldē, gan privātajā sektorā. Liepājas pilsētas pašvaldības katras iestādes, kapitālsabiedrības un aģentūras vadītājs pats var noteikt, kāda veida kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumi darbiniekiem nepieciešami, izvēlētajām apmācībām jābūt pamatotām, ar reālu ieguvumu profesionalitātes celšanā. Par konkrētajiem uzņēmuma “Sense of Team” treniņiem un to kvalitāti pagaidām neko nevaru komentēt. Aicināšu  SIA “Lielais dzintars” valdes priekšsēdētāju pamatot savu izvēli un sniegt plašāku skaidrojumu.

Kas attiecas uz mani personīgi, tad, savulaik studējot Mannheimas Universitātē Vācijā līdzīgu menedžmentu kursi bija ierasta prakse. Studiju programmas ietvaros bija trīs dienu izdzīvošanas, lēmumu pieņemšanas, saskarsmes un komunikācijas, komandas vadīšanas apmācības grūtību, noguruma un stresa apstākļos, kuras notika kaut kur nekurienē Francijas mežos profesionālu Francijas armijas militāristu vadībā. Ar to es vēlos pateikt, ka šāda veida apmācības ir nozīmīga daļa vadības prasmju pilnveidošanā.

Bez tam komandas veidošanā lieliski strādā pārgājiens, brauciens ar laivām, kopīga sportošana, dažādas sociālas un labdarības akcijas. Arī mūsu pašu “Tārzāna” šķēršļu takas Beberliņos ir lieliska iespēja komandas veidošanai.   

Liepājas pilsētas domē, tās iestādēs, kapitālsabiedrībās un aģentūrās katru gadu ir paredzētas darbinieku apmācības un kvalifikācijas celšana. Katras iestādes, kapitālsabiedrības un aģentūras vadītājs pēc iestādes vajadzībām nosaka un izvēlas, vai un kādi kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumi darbiniekiem nepieciešami.

Lielākoties apmācības ir saistītas ar problēmu jautājumiem dažādu normatīvo aktu piemērošanā, kā arī ar  izmaiņām likumdošanā. Piemēram, regulāri dažāda veida apmācības apmeklē Attīstības pārvaldes darbinieki, kuru darbs ir saistīts ar projektu ieviešanu, Finanšu pārvaldes darbinieki saistībā ar nekustamā īpašu nodokļa piemērošanu, budžeta plānošanu un gada pārskatu sastādīšanu utt. Tāpat tiek rīkotas arī iekšējās apmācības, piemēram, protokolu noformēšana un ar tiem saistītie problēmu jautājumi, Publisko iepirkumu norises pamatjautājumi u.c. Reizi gadā Liepājas pilsētas domes darbiniekiem tiek organizētas korporatīvās¬¬ apmācības. Pagājušajā gadā tika izvēlēta visiem aktuāla tēma – “Verbālā un neverbālā komunikācija”, apmācību izmaksas vienam cilvēkam bija aptuveni 10 eiro.”