"Vai tas ir normāli?", "XL Sala šogad izceļas" – šādi un līdzīgi ieraksti virmo sociālajā tīklā "Facebook" pie fotogrāfijām, kurās redzama Jāņu instalācija Liepājas tirdzniecības centrā "XL Sala".

Portāls "Apollo" lūdzis komentēt realizētās idejas būtību tās autorei, pasākumu aģentūras "Lemon Pepper Events" vadītājai Laurai Škubertei – Sudmalei. Tikmēr tēlnieks Aigars Bikše uzskata, ka publiskai vietai dekorācija ir pilnīgi nepiemērota, raksta portāls.

"Cepas tie, kuriem nepatīk, bet vakar, kad likām un darbojāmies, jutām dzīvo sajūtu, kas ir pie pašas dekorācijas. Tajā laikā vismaz kādi 80% cilvēku bija sajūsmā. Katrā ziņā vienaldzīgo vispār nav!" tā par Līgo svētku dekorāciju portālam Apollo.lv izteikusies tās autore Laura Škuberte – Sudmale.

Lūgta komentēt cilvēku dažādo, arī ne pārāk pozitīvo attieksmi pret šādu instalāciju, tās autore saka: "Es brīnos kā, piemēram, Briseles čurājošais puisītis ar pliku krānu nenonāca visos ziņu virsrakstos. Tās ir tikai kājas, un tālāk ir visa cilvēku iztēle. Cik katram viņa ir samaitāta. Mūsu gadījumā tur ir papardes zieda meklēšana romantiskā lauku sētā."

Realizētais projekts bijis Lauras "brīvs domu lidojums": "Man ienāca prātā un likās, ka varētu būtu riktīgi forši, un jau tad, kad es to izdomāju, man bija skaidrs, ka būs divējādi viedokļi par to kā tas izskatās, bet tas ir tā pat, ka tu aizej uz teātri, kad izrādē lamājās un citi iet ārā. Nosauc visus par stulbeņiem un aiziet. Tā ir gaumes lieta. Šajā gadījumā mēs atspoguļojam sabiedrību."

Tas, ko cilvēks šajā dekorācija saskata, pēc Lauras domām esot atkarīgs no katra iztēles. Uz repliku, ka tirdzniecības centru mēdz apmeklēt arī bērni, Laura atbild: "Bērni, kas gāja garām, teica – re, kur kājas! Pieaugušajiem ir tā samaitātā iztēle, nevis bērniem. Tur nav nekā perversa."

Pēc Lauras domām, ejot garām dekorācijai, viens no variantiem, ko varētu atbildēt ziņkārīgajiem bērniem, ir – šeit attēloti papardes zieda meklējumi. "Lielākā daļa tiešām to pozitīvi vērtē. Cilvēki iet un smīn, vai smejas," rezumē idejas autore.

Portāls "Apollo" aicināja tēlnieku Aigaru Bikši izteikt savu vērtējumu par Līgo svētku instalāciju: "Ja tas ir intīmo piederumu veikals tad noteikti... Ja tas ir parasts iepirkšanās centrs, tad ir mazliet dīvaini tāda instalācija."

Viņaprāt tie, kurus šī dekorācija aizskars, vismaz kādu laiku konkrēto veikalu izvēlēsies neapmeklēt: "Man tas neliekas nekas baigi asprātīgs. Droši vien kādam tas liksies šausmīgi smieklīgi un asprātīgi."

"Ja skatās kā noformējumu publiskai vietai, man liekas tas ir, maigi sakot, baigi nepiemēroti. Ja skatās kā uz mākslas darbu, tad ir atkal citi kritēriji un pilnīgi cits konteksts. Tad tur var nolasīt varbūt kādu diskusiju par sieviešu tiesībām, par dzimumu līdztiesību vai nelīdztiesību un arī Stambulas konvencijas kontekstā... Ja mēs skatītos, ka tur ir kāds mākslas vēstījums, bet es pieļauju, ka mākslas vēstījuma tur nekāda nav, ka tur cilvēki vienkārši ir vēlējušies pievērst uzmanību, izklaidēt," komentēja Bikše.

Pēc tēlnieka domām, Saulgrieži ziemeļu cilvēkiem ir "iekšēji būtiski svētki", un konkrētā instalācija neraisa iekšējo apceri par to, kas notiek ar pasauli: "Ja tas būtu intīmo preču veikala noformējums, droši vien viss ir kārtībā."

"Turklāt instalācija ir diezgan neveikli izveidota. Izskatās, ka tā sieviete, ko protams ir grūti pateikt, jo kājas jau vēl neliecina par to, ka tā ir sieviete, tad pieņemamā iespējamā sieviete ir iemīcīta tajā gultā iekšā. Varbūt tas ir kaut kāds nekrofilijas akts, jo tur jau neredz ķermeņa augšējo daļu. Es teiktu, ka tad tur ir apskatīta tāda ļoti vardarbīga dzimumattiecību pastāvēšana. Tā tautiskā pieskaņa, ka tam puisim ir tās latviešu bikses vai kas, tas arī šajā gadījumā... tas nav nekādi pacilājoši par identitāti runājot," norādīja tēlnieks.

"Varbūt cilvēks, kurš ir iedzēris divas alus pudeles un dodas uz tusiņu ar draugiem, tad viņš var tā paņirgāties par to, bet, ja tu dodies ar ģimeni svinēt Saulgriežus un domā par to, ka tas ir kāds pārmaiņu brīdis, tad ieraugi kaut ko tādu un domā: Ak, šausmas, kāpēc man tas ir jāredz?" secināja Bikše.

"Ja tā ir veikala komunikācija ar saviem klientiem, tad es īsti nesaprotu, par ko viņi tur mēģina pastāstīt," rezumēja Bikše.

Patlaban dekorācija savu sākotnējo veidolu gan ir nedaudz pamainījusi – sievietes kājas ir nolaistas uz leju un apsegtas ar segu.