Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Vētru muzejs: Jūrkalne apsteidz Liepāju?


atlikušas 250 zīmes


Vētru muzejs: Jūrkalne apsteidz Liepāju? (17)

Autors: Sarmīte Pujēna
Pirmdienā, 09. janvārī, 2017 | BIRKAS: Jūrniecības muzejs , Dace Kārkla , Vilnis Vitkovskis , Gunārs Ansiņš , projekts
Izdrukāt Ziņot
FOTO: irliepaja.lv

Ventspils novada Jūrkalnes pagasta tautas namā šogad sāks veidot unikālu kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīciju "Vētru muzejs", raksta laikraksts "Latvijas Avīze".

Aizvadītās vasaras vidū, atklājot izstādi "Liepāja – Helifaksa – Ņujorka", vicemērs Gunārs Ansiņš izteicās, ka tā "iezīmē ceļu Jūrniecības muzeja virzienā". Vēlāk gan paklīda runas nevis par muzeju, bet "ekspozīciju, kas būtu saistīta ar vētras tēmu". Otrs vicemērs – Vilnis Vitkovskis – portālam toreiz skaidroja, ka tādam "megaprojektam" kā Jūrniecības muzejs naudas nebūšot "ne tagad, ne tuvākajā nākotnē", tāpēc, tā sacīt, labāk zīle rokā, nekā mednis kokā. Arī muzeja direktore Dace Kārkla toreiz atzina – lai arī muzejs izstrādājis visaptverošu Liepājas jūrniecības muzeja koncepciju, "Vētras muzeja variants ir vislabākais, pie kura esam nonākuši diskusijas rezultātā".

Kopš tā laika par unikālo devētā "Vētras muzeja" ideja nav konkretizējusies, lielā mērā, iespējams, tāpēc, ka pustukšajā Liepājā tomēr ekspozīcijai piemērotas telpas izsludinātajā iepirkumā tā arī nav atradušās. Un nu jau vairs nav iesmesla runāt arī par šāda muzeja "unikalitāti", jo izskatās, ka mazā Jūrklane ir apsteigusi lielo Liepāju, jau valsts mērogā iepazīstinot ar savu ideju par "Vētru muzeju". Kā raksta "Latvijas Avīze", Lauku atbalsts dienests apstiprinājis Ventspils novada pašvaldības iesniegto projektu "Latvijas zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijas "Vētru muzejs" ierīkošana un apkārtnes labiekārtošana" Jūrkalnes pagastā".

Muzeja izveidošanai plānots 41 018,94 eiro, no kuriem 10 procentus finansēs pašvaldība, pārējo – Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds.

"Par Latvijas zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijas paraugu izmantos izstādes "Kuģi dzelmē" materiālus, kas līdz 2012. gadam bija aplūkojami Jūrmalas pilsētas muzejā un guva plašu apmeklētāju atsaucību, stāsta izdevuma "Ventspils Novadnieks" redaktore Marlena Zvaigzne.

Pēc viņas sacītā, kopš izstādes slēgšanas pirms četriem gadiem līdzīgu projektu un apskates objektu Latvijā nav bijis, tādēļ Jūrkalnes "Vētru muzejs" būs valsts mēroga inovācija, kuru īstenos ciešā konsultatīvā sadarbībā ar biedrību "Zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma asociācija" un kuratori Inesi Helvigu, veicinot arī mākslas vērtību saglabāšanu un to efektīvu izmantošanu.

Jūras dzīļu vizuālā efekta panākšanai tiks izmantotas profesionāla mākslinieka Vitālija Jermolajeva gleznas un lielformāta dekorācijas.

"Jūrkalnes pagasta tautas nama otrajā stāvā izveidos muzeju par Baltijas jūras stihijas upuriem, papildinot to ar pludmalē atrastajām un no dzelmes izceltajām senlietām. Ēkas otrais stāvs tiks veidots kā improvizēts nogrimis burinieks, kur apmeklētāji varēs apskatīt un izjust zemūdens kultūrvēsturisko mantojumu, akcentējot Jūrkalnes teiku un kuģu vrakus, kas atrodas Jūrkalnes krastos," stāsta Zvaigzne.

Ekspozīciju veidos no privātkolekcijām, kuras piedāvās Zemūdens arheoloģijas centra vadītājs Voldemārs Rains un viņa biedri, Latvijas Nirēju kluba pārstāvji, akvalangisti, piekrastes zvejnieki un vēstures pētnieki. Ekspozīcijā ietilps nirēju ekipējums un atribūtika, foto un video materiāli no jūras dzelmes, zemūdens atradumi. Skaņas un apgaismojums noārdīs tiltu starp vēsturi un mākslu. Izstādes telpā tiks radīta vide kā jūras dzelmē, ļaujot "ienirt" un ielūkoties "nogrimuša vraka" tilpnē.

Tādi, lūk, ir jūrklaniešu plāni attiecībā uz "Vētru muzeju". Taču liepājniekiem vēl ir laiks nākt pie prāta un atteikties no pārpratuma, kam dots "Vētras muzeja" nosaukums. Liepājas muzejs jau desmit gadus sapņo par kārtīgu Jūrniecības muzeju, jo tāda pilsēta kā Liepāja jau sen to ir pelnījusi. Varbūt pašvaldības gudrās un gaišās galvas varētu sanākt kopā un izdomāt, kā ielikt vismaz stabilu pamatu šādam muzejam, nevis veidot aiz matiem pievilktu un, kā atklājies, nepavisam ne unikālu "Vētras muzeju"?

Sludinājums

Zane
08:28 | 09/01/17
ZIŅOT
(-1)
(6)
+

Liepājā labāk iegrūž naudu ielās, kur nāk otkati. Nebrīnos, ja par šo naudu izdarīs to pašu.

Bez vārda
08:44 | 09/01/17
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Pašlaik pilsētā baumo, ka notiek intensīvas sarunas starp tagadējā veikala māja īpašnieku un vienu no Liepājas varenā starpniekiem par bijušā veikala Māja pirkšanu, Iespējams, darijums notiks tuvākā laikā, lai Liepājas vētru muzejam būtu savas mājas. Tad mēs noteikti apsteigsim mazo Jūrkalni.

.
11:17 | 09/01/17
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Varenais nopirks un iznomās pa centu lētāk.

Zinātājs
09:35 | 09/01/17
ZIŅOT
(-2)
(3)
+

Sarunas beigušās bez rezultāta, jo krievu magnāts Šļičkovs gribēja pārāk lielu summu plēst par tās ēkas nomu. Jūrniecības muzejam telpu joprojām nav.

Justs
09:02 | 09/01/17
ZIŅOT
(-8)
(3)
+

Neticu, ka Jūrkanē būs kaut kas labāks nekā Liepājā.

Sviests
09:51 | 09/01/17
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

Kam Latvijā vajadzīgi dii vētru muzeji?!

www.lv
10:30 | 09/01/17
ZIŅOT
(-5)
(3)
+

O, jā! Par 41 tūkst.eiro tiešām sanāks nenormāls giga muzejs! Nekļūsim provinciāli!

Bet
11:08 | 09/01/17
ZIŅOT
(-4)
(7)
+

tur vismaz kaut ko dara ar galvu.

R
11:11 | 09/01/17
ZIŅOT
(-5)
(5)
+

Kamēr Liepājas muzeju stūrēs aktīva mu...e un Pētera 1. namiņu kūrēs vienkārši m...e, tikmēr mēs būsim, kur esam.

to=www
11:23 | 09/01/17
ZIŅOT
(-0)
(6)
+

Provinciāli?mēs jau tādi esam,ja domājam,ka Liepājā varētu ierīkot ''vētru muzeju''.

cccp
12:28 | 09/01/17
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

jura prasa smalku tiklu ,laivin smalku zegeliti ,ahoi es grigu juras muzeju Liepaja :)

Arī Ivars
12:32 | 09/01/17
ZIŅOT
(-4)
(2)
+

Līdz ar Lielā Dzintara uzcelšanu, kas bija visādiem uz domes amatiem tīkojošos dīvaiņu ilgstošs jājamzirdziņš, ir tiem izsists beņķītis no kāju apakšas, un tagad šie dīvaiņi mēģina ieķerties katrā sīkumā, kas LP vel nav izdevies realizēt.:D

to Pauls
17:05 | 09/01/17
ZIŅOT
(-2)
(2)
+

Ja LV jau nebūtu jau n-tie jūrniecības muzeji, tad es vel piekristu, bet par cik viņu ir, tad nedomāju, ka tā patreiz būtu globāla problēma.

Pauls
16:45 | 09/01/17
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

Jūrniecības muzejs jau nu nav nekāds sīkums

Vēsture
22:07 | 09/01/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Ja cilvēks neko nezina par spēcīgām kuģniecības, jūrniecības, zvejniecības tradīcijām gadsimtu garumā Liepājā, tad labāk būtu paklusēt

eses
10:02 | 10/01/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

labs!

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki