1. Uzvārdi (20622)
  2. Adreses (22017)
  3. Saraksti (8)
  4. Avoti (5)
  5. Raksti (70)
  6. Galerijas (6)

Šī sadaļa pilnībā veltīta Liepājas vēsturei. Tā veidota pēc iespējas plašāk, piedāvājot ne tikai rakstus un fotogrāfijas, bet arī no publiskiem avotiem ņemtas datubāzes, kurās atrodama informācija par cilvēkiem un vietām. Datubāzes ir apstrādātas un pielāgotas tā, lai portāla lasītāji paši varētu meklēt nepieciešamo informāciju, kas sakārtota pēc uzvārdiem, adresēm, avotiem, gadiem un sarakstiem. Datubāzēs informācija atstāta oriģinālā veidā, arī ielu nosaukumi, tādēļ, ja kaut ko neizdodas atrast, vajag mēģināt to darīt, izmantojot citus atslēgas vārdus. Datubāzes nepārtraukti tiks papildinātas.

Ja kādam liepājniekam ir savas datubāzes ko piedāvāt, droši informējiem pa e-pastu info@irliepaja.lv. Gaidam arī komentārus, ierosinājumus, ieteikumus.

Stāsts par Liepājai un Somijai nozīmīgo traktieri "Zelta enkurs" (10)

BIRKAS:
Gunārs Silakaktiņš , vēsture , jēgeri , Zelta enkurs , Kaiju 16 , 1.pasaules karš
Traktieris

Pirms gandrīz 100 gadiem Sv. Trīsvienības baznīcā iesvētīts Somijas Republikas armijas karogs un somu jēgeru bataljona karavīri zvērēja uzticību neatkarīgajai Somijas Republikai.

Kā Liepājā dzelzceļa kravu šķirošanas staciju būvēja (4)

BIRKAS:
Gunārs Silakaktiņš , vēsture , dzelzceļš

Daudzi nemaz nezin, ka veikali "Depo", "Promo" un "PATA" nav tukšā vietā celti. Savulaik tajā apkārtnē valdīja aktīva rosība, jo tur atradās Liepājas – Romnu dzelzceļa kravu šķirošanas stacija.

Apdraudēta arī Kūrmājas prospekta "zelta poga" (24)

BIRKAS:
Kūrmājas prospekts 19 , vēsture , Gunārs Silakaktiņš

Liepājas viens no vecākajiem un arhitektūras ziņā visizsmalcinātākajiem apbūves rajoniem pie Jūrmalas parka īsā laikā zaudējis vairākas vēsturiskās villas. Nu zūd Rostovsku villa.

Kūrmājas 21 – viens no liepājnieku varenības simboliem (6)

BIRKAS:
Kūrmājas prospekts 21 , Berči , Vilhelms Rīge , vēsture , Gunārs Silakaktiņš , 2.pasaules karš

Starp gandrīz desmit šajos gados jaunus īpašniekus gaidošajiem namiem ar īpašu atzinību jāizceļ Ūliha un Kūrmājas prospekta krustojumā esošais bijušais Rīges nams.

Silakaktiņš: Par lielo ugunsgrēku, kas pārvērta Liepājas centru (22)

BIRKAS:
ugunsgrēks , vēsture , Berči , Gunārs Silakaktiņš , Graudu iela , Lielā iela , F.Brīvzemnieka iela , Šaurā iela , vēsturiskais centrs
Lielais ugunsgrēks neatgriezeniski izpostīja veco, vēl 18.gadsimtā tapušo, Liepājas centru.

Pirms 120 gadiem, 1896.gada 17.jūlijā (pēc "vecā" kalendāra 30.jūlijā) Liepājas rimto dzīvi pamatīgi saviļņoja "lielais ugunsgrēks".

Gunārs Silakaktiņš: Muižiņa atkal gaida savu princi (15)

BIRKAS:
vēsture , Cimdenieki , Gunārs Silakaktiņš , Liepājas tipogrāfija

Tepat līdzās, vien dažus kilometrus aiz pilsētas robežas, pie rekonstruētās lidostas vasaras zaļumā slīgstoša snauž nelielā, atkal savu princi glābēju gaidošā Cimdenieku muižiņa.

Gunārs Silakaktiņš: Armijas ekonomiskais veikals un tā upuri (13)

BIRKAS:
2.pasaules karš , Kurzeme , Gunārs Silakaktiņš , vēsture

Pirms septiņdesmit pieciem gadiem, 1941.gada jūnija beigās, Liepājā neviens vēl nenojauta ne savas pilsētas, ne savu personisko likteni.

Pētījums: Jūras aviācijas ziedu laiki Liepājā (2)

BIRKAS:
Karosta , armija , lidosta , Herberts Cukurs , vēsture , Velnciems , Voldemārs Jakubovs

Pagājušā gadsimta 20. un 30. gados Liepāja bija ievērojams Latvijas aviācijas, tajā skaitā Jūras aviācijas centrs. Pēdējās mājvieta bija Liepājas ostas akvatorija.

Ārpus vasarnīcu kvartāla: nams Graudu ielā 44 (6)

BIRKAS:
Graudu 44 , arhitektūra , Jānis Krastiņš , jūgends , Vilhelms Rēders

Graudu iela ir viena no tām Liepājas ielām, kur patieso arhitektūras skaistumu var novērtēt tikai paceļot skatienu augstu pret debesīm. Graudu ielu ieskauj masīvi un grandiozi ēku mūri.

Bez viņiem Liepāja būtu citādāka. Jans Hejdatels (10)

BIRKAS:
osta , Jans Hejdatels , vēsture , dzelzceļš , Mareks Gluško
Jana Hejdatela 1857.gadā veiktā izvēle par labu Liepājas, nevis Ventspils, ostai kardināli mainīja mūsu pilsētas attīstības gaitu.

Pirmais portāla jaunās stāstu sērijas "Bez viņiem Liepāja būtu citādāka" raksts veltīts inženierim Janam Heidatelam, kura loma Liepājas attīstībā ir nenovērtēta un daudziem maz zināma.

Ārpus vasarnīcu kvartāla: Graudu iela 42 (4)

BIRKAS:
Graudu 42 , Berči , arhitektūra , AGS projekts

Iepriekšējās reizēs stāsts bija par P.M. Berči ģimenes "galda māju" un dzīvojamo ēku, bet šoreiz apskatīsim vienu no arhitekta ievērojamākajiem projektiem – ēku Graudu ielā 42.

Kā svinēja neatkarības gadskārtu jeb 1919.gada novembris Liepājā

BIRKAS:
Gunārs Silakaktiņš , 18.novembris , Strādnieku Avīze , Kurzemes Vārds , vēsture
Liepājas laikraksta

1919. gada 18. novembris bija otrdiena. Nupat kā bija rimušas kaujas Troņmantnieka birzes un visas Cietokšna kanāla un nocietinājumu līnijā, raksta vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš.

Stāsts par vēsturisko Zirgu pasta ēku Pumpura ielā 9

BIRKAS:
Gunārs Silakaktiņš , vēsture , Pumpura 9 , video

Piedāvājam vēsturnieka Gunāra Silakaktiņa videostāstu par vēsturisko Zirgu pasta ēku Pumpura ielā 9. Lai arī šobrīd ēka ir tukša un pamesta, tai ir ļoti bagāta un interesanta vēsture.

Vai Lielās ielas greznais nams tiks pie saimnieka? (18)

BIRKAS:
Lielā 3 , Valsts nekustamie īpašumi , izsole , Berči , 2.pasaules karš , Gunārs Silakaktiņš , VZD , prokuratūra , pašvaldības policija , PMLP

Otrdien, 8.septembrī, "Valsts Nekustamie īpašumi" (VNĪ) rīko izsoli 1860.gadā celtajai ēkai pilsētas centrā Lielā ielā 3. Portāls nolēma apskatīt tuvāk šā nama vēsturi un mūsdienas.

Stāsts par 18.gadsimta ēku Stendera ielā 3 (video)

BIRKAS:
Gunārs Silakaktiņš , video , vēsture , Stendera 3 , Klondaika

Vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš videostāstā iepazīstina ar Liepājas Sv.Trīsvienības baznīcas vācu draudzes 18.gadsimta būvētās nabagmājas Stendera ielā 3 vēsturi.

Skatīt visus rakstus