Dāņu uzņēmējs Peders Rathlefs gatavojas 5.decembrī vērt durvis kādreiz populārajai Liepājas 1.rokkafejnīcai. Tās nosaukums būs "Vecais vikings".

Tieši "Vecais vikings", nevis "The Old Viking" vai "Gamle viking". Peders, kurš ar savu ģimeni Latvijā, Kazdangas pusē, dzīvo jau deviņus gadus, uzskata, ka Latvijā visiem nosaukumiem jābūt latviešu valodā.

Lai gan neviens Rathlefu ģimenes loceklis nav latvietis, gan Peders, gan viņa sieva un trīs bērni runā latviski. Ģimenes galva gan priekšroku dod sarunai angļu valodā, taču frāzes, ko viņš tomēr pasaka latviski, apliecina, ka latviešu valoda viņam nav sveša.

Peders Rathlefs labprāt pastāsta par savu ģimeni un pārcelšanos uz Latviju. Par Latviju uzzinājis no latviešu strādniekiem, kas nodarbināti viņa metālapstrādes uzņēmumā Dānijā.

"Vispirms ar ģimeni nodzīvojām te pusgadu, un laiks aizskrēja nemanot. Nodzīvojām vēl pusgadu, aizbraucām atpakaļ uz Dāniju, un tad nolēmām pārcelties uz Latviju pavisam."

Šim lēmumam piekritusi visa ģimene. Rathlefi iegādājušies īpašumu Kazdangā, un kopš tā laika visi trīs bērni mācās Latvijā – 17 gadus vecais dēls Kandavas tehnikumā, viņa dvīņumāsa studē biznesu Liepājā, bet jaunākā meita mācās Kazdangas pamatskolā. Pedera dzīvesbiedre ir mājsaimniece – Kazdangā nopirktā muiža esot diezgan liela, un darba viņai tajā pietiek.

Mūsu saruna risinās restorānā "Vecais kapteinis", un izrādās, ka Peders Rathlefs kopš pērnā gada decembra ir arī šīs ēkas nomnieks, turklāt līgums noslēgts uz desmit gadiem. Tieši uz tādiem pašiem noteikumiem dāņu uzņēmējs vienojies par ēkas nomu ar bijušās Latvijas 1.rokkafejnīcas īpašniekiem.

Ar biznesu "Vecajā kapteinī" sokoties tīri labi, jaunais saimnieks te ikdienā ieviesis tādu jaunumu, kā bufete, kur par noteiktu cenu iespējams pašam kombinēt savu ēdiena porciju jeb, kā latviski saka restorāna saimnieks, "maksā vienreiz un ēd, ko gribi".

Dāņu uzņēmējam "Vecais kapteinis" iepaticies jau tad, kad pirmo reizi viesojoties Liepājā, iegriezies te ar ģimeni, lai paēstu. Starp citu, toreiz uz Liepāju lidojuši no Bilundas, Dānijā, un Peders cer, ka Liepājas lidosta pēc rekonstrukcijas atkal varētu piedāvāt lidojumus uz viņa dzimteni, jo tur joprojām atrodas Rathlefa galvenais uzņēmums, un viņam uz Dāniju jādodas diezgan bieži.

"Jau pirmoreiz apmeklējot "Veco kapteini", man ienāca prātā doma, ka šādu restorānu gribētos pašam," stāsta Peders. "Kad pamanīju, ka īpašnieks ēku pārdod, nolēmu pamēģināt."

Šobrīd Rathlefs "Kapteinī" nodarbina 25 līdz 30 cilvēkus, arī pats nesēžot "ofisā", bet dara visus darbus, kādi nepieciešami.

Tieši tas, ka "Vecajā kapteinī" reizēm pietrūkst vietas lielu banketu apkalpošanai – galdus nākas klāt divos ēkas stāvos – pamudinājis Rathlefs pievērst uzmanību īpašumam Stendera ielā 18, kas ar savām apjomīgajām platībām būtu ļoti piemērots lielu banketu rīkošanai.

"Banketa zāli esmu iecerējis iekārtot ēkas otrajā stāvā, bet pirmais būs atvērts katru dienu, tur būs bārs, piedāvāsim arī mazliet citādāku ēdienkarti, nekā "Vecajā kapteinī", piemēram, picas," stāsta uzņēmējs, kurš rokkafejnīcas pagrabstāvā jau sācis iekārtot jaunā restorāna virtuvi. Iecerēts, ka piektdienu un sestdienu vakaros "Vecajā vikingā" būs "dzīvā" mūzika, tur skanēs latviešu šlāgeri. Peders cer, ka šie vakari izvērtīsies līdzīgi populārajiem oktoberfestiem, un saimnieks pat neiebildīs, ja viesi vēlēsies dejot uz galda...

Latvijas 1.rokkafejnīca ir slēgta gandrīz trīs gadus, kopš 2013.gada janvāra sākuma.