Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

"Īves" īpašnieki: Koku audzēšana nav ātrs bizness


atlikušas 250 zīmes


"Īves" īpašnieki: Koku audzēšana nav ātrs bizness (8) Ziemassvētku egles kokaudzētavā

Autors: irliepaja.lv
Piektdienā, 01. decembrī, 2017 | BIRKAS: koki , egle , kokaudzētava Īve , Dainis Ozoliņš , Jānis Ozoliņš
Izdrukāt Ziņot

Jau parīt Liepājā iedegs lielo Ziemassvētku egli, kuru veido milzums mazu eglīšu. Devāmies pie kokaudzētavas "Īve" īpašniekiem, lai uzzinātu, kā aug eglītes.

Laikā, kad cilvēki jau sāk iegādāties Ziemassvētku eglītes un pilsētu laukumos iedegsies svētku egles, portāls devās uz Grobiņu, kokaudzētavu "Īve". Tieši "Īves" audzētās eglītes veidos Liepājas centrālo egli, un tā tas nav pirmo gadu. Arī dažādi uzņēmumi un iestādes Liepājā Ziemassvētku noskaņu rada ar Grobiņā audzētām eglēm. Sarunājāmies ar kokaudzētavas vadītāju Daini Ozoliņu un viņa dēlu un vietnieku Jāni Ozoliņu. Brīdī, kamēr sarunājāmies, kāda eglīte jau devās uz jaunām mājām.

Biznesā jau 30 gadus un darba netrūkst
"Mēs 30 gadus audzējam kokus, un cilvēki mūs jau pazīst. Bet varbūt kāds, kam tikai tagad eglītes gādāšana pašam kļuvusi aktuāla, uzzinās ko jaunu," tā iepazīstoties saka kokaudzētavas "Īve" īpašnieks Dainis Ozoliņš. Viņš min, ka var gadīties – decembrī eglītes būs jāsargā. Pēdējos gadus gan neesot dzirdēts, bet iepriekš veikli darboņi apdraudējuši gan audzētājus, gan Latvijas Valsts mežu jaunaudzes.

Rādot tirdzniecībai sagatavotās eglītes podos, audzētājs stāsta: "Šīs eglītes pēdējā nedēļā pirms Ziemassvētkiem šeit vairs nebūs, izpirks visas. Tāpēc jābrauc pēc savas eglītes laicīgi. Šeit aug dažādas eglītes, būs arī grieztās egles – baltegles, sudrabegles, dažādas parasto egļu formas, mazas koniskas eglītes, Korejas baltegles. Pagaidām ļoti labi pērk sudrabegles (latviski pareizais nosaukums ir Asā egle – ar pliku roku ir grūti pieskarties, ļoti duras). Toties tām ir interesants izskats. Tad ir Normandijas baltegle – Eiropā tā ir pirmajā vietā Ziemassvētkos, un ļoti daudz tiek audzēta šim mērķim. Pie mums tā pamatā ir ievesta, jo slikti panes Latvijas klimatu. Audzēt pie mums to visdrīzāk varētu Kurzemē, bet pie aukstākas ziemas tā neizdzīvotu."

Dažādas eglītes – gan grieztās, gan podiņos – uzņēmums piegādā klientiem Liepājā, no kuriem daudzi ir ilggadīgi, tostarp arī teātris.

Liepājā eglīšu tirgotāju decembrī netrūkst, zinātāji jau prot izvēlēties. "Bez eglītēm neviens nepaliks," teic Dainis Ozoliņš. Cilvēki ir dažādi – ir, kas grib eglīti podiņā, jo tai ir "otrais mūžs", var izstādīt laukā. Protams, svarīgi pret eglīti atbilstoši izturēties, lai būtu iespēja izstādīt. Audzētājs stāsta: "Egle jālaista un jāatklimatizē. Nevar sagaidīt, lai eglīte no decembra līdz aprīlim izturētu bez ūdens un būtu izstādama."

"Īves" piedāvājumā ir dažādas eglītes visai plaša cenu amplitūdā. Protams, jo eglīte būs ilgāk augusi un lielāka, jo vairāk tā maksās. Kāda no eglītēm, ko Dainis Ozoliņš rāda, augusi 12 gadus. Tomēr egles lielums un izskats esot gaumes lieta, izvēloties gan ļoti kuplas, gan plānākiem un garākiem zariem. Tomēr uz svētkiem kādā brīdī izpērkot visas.

Tomēr laiks pirms Ziemassvētkiem nesot pats saspringtākais laiks kokaudzētavā, jo tam sagatavojoties laicīgi. Karstāk esot pavasarī, kad jāstāda jaunās eglītes.

Eglīšu un citu kociņu audzēšana – ilgstošs process
"Divus gadus eglīte no sēklas aug siltumnīcā. Pēc tam ar speciālu ierīci tūkstošiem eglīšu iestāda uz lauka. Tas ir viens variants, kad pārstāda uz lauka. Mūsu pamatprodukcija tiek stādīta uzreiz no siltumnīcas, vai lauka  podiņos, kas nodrošina spēcīgu un pilnīgu sakņu sistēmu, tur ir tā galvenā atšķirība starp iepodotu egli un jau podā augušu. Podā augušai ir lielāka pievienotā vērtība, stāsta Daiņa dēls un arī vietnieks audzētavas vadīšanā Jānis Ozoliņš. Tā kā darbu intensitāte atkarīga no sezonas, mainīgs ir arī darbinieku skaits – ziemas sezonā kokaudzētavā darbojas trīs cilvēki, savukārt vasarā darbinieki var būt arī vairāk nekā divdesmit. Tie pārsvarā esot tuvējās apkaimes cilvēki, no Grobiņas, Gaviezes, arī no Liepājas.

Eglītes parasti aug piecus gadus, līdz sasniedzot "ejošo" izmēru, tādu, lai ērti ielikt mašīnā un aizvest mājās. Kopumā gan pērkot dažāda lieluma eglītes – jau sākot no 40 centimetru augstuma. Kociņiem ir trīs auguma kategorijas: no 40 līdz 60 centimetriem, no 60 līdz 90 centimetriem un no 1 metra uz augšu – tie ir standarta lielumi, ko pieprasa tirgotāji, norāda Jānis Ozoliņš.

Kokaudzētava sadarbojas ar tirdzniecības tīklu veikaliem. Tāpat stabils klients esot Kalnciema kvartāls Rīgā – rīdzinieki pat esot gatavāki eksperimentēt: "Tur cilvēkiem domāšana ir tāda kā mazliet brīvāka. Mums ir vienkrāsas baltegles, kas izskatās pēc priedēm. Liepājā visi domā, ka priede atvesta. Rīgā – nav problēmu. Iespējams, tieši Kalnciema ielas tirdziņā vienkārši ir mākslinieciskāka uztvere".

Esot arī gadījumi, kad eglīti pēc svētkiem atved atpakaļ, stāsta Jānis: "Mēs pēdējos gadus pat praktizējam tādu kā eglīšu īrēšanu. Aizvedam, uzstādām, pēc tam savācam. Cilvēkiem nav lieku rūpju. Tomēr tas paņem diezgan daudz laika, tāpēc nākotnē ceram pievērsties galvenokārt vairumtirdzniecībai, lai vieglāk koncentrēties tieši uz audzēšanu." Viņš lepojas ar to, ka audzētava cenšas uzturēt nemainīgi augstu kvalitāti, un arī podiņos augošās eglītes ir ar spēcīgu sakņu sistēmu. Jānis min, ka pat Dānijā, kas ir viena no lielākajām Ziemassvētku eglīšu audzētājām, mazāk mēdz audzēt eglītes podiņos, pārsvarā ir griezto egļu plantācijas.

Ko audzēt, "Īves" vadītājiem pasakot priekšā tirgus. Piemēram, Normandijas baltegles esot stabili pieprasītas – tās nebirst, neduras, tām ir skaistas skujas.

Konkurence, protams, esot, bet nosacīta. Ir cilvēki, kuri mēdz ievest eglītes no ārvalstīm. "Mums eglītes lielākoties ir podiņos audzētas nevis stādītas, kas nozīmē, ka gadījumā ja to realizācija nenotiks pilnā apmērā, to vērtība nākošajā sezonā tikai pieaugs. Viņiem ir nozāģēti koki, ko izvēlējušies Vācijā vai Dānijā, un, ja neizdodas iztirgot, ir diezgan lieli zaudējumi." Turklāt, kā teic mūsu Dāņu kolēģis šādi "biznesmeņi" rodoties viļņveidīgi, apmēram ik pēc septiņiem gadiem. "Īves" skatījums balstās ilgtermiņā, raugoties desmit gadu griezumā uz priekšu. "Šis nav ātrs bizness. Lai izaudzētu eglīti, vajag vismaz piecus gadus un uz augšu," nosaka Jānis.

Liepājas lielā egle – no 700 mazām eglītēm
Droši vien tikai retais vairs domā, ka Liepājas centrālā egle pie Rožu laukuma ir vesels koks, kas atvests un nolikts. "Šogad atkal piegādāsim eglītes. Tie ir kociņi, kuriem vainags ir atšķirīgs no klasiskā, toties, saliktas kopā, izskatās lieliski. Ir tā, ka eglītes ir jāretina, lai atlikušās augtu kuplākas un skaistākas, arī tā iegūstam kociņus lielajai eglei," atklāj kokaudzētavas īpašnieks. Pamatā būšot sudrabegles, arī baltegles: "Par balteglēm tās sauc tādēļ, ka to skujas apakšpusē ir baltas. Citreiz cilvēki domā, ka baltā krāsā, skatās un brīnās – kā, zaļas taču!" Jānis pastāsta, ka lielajai eglei nepieciešamo kociņu skaits katru gadu ir nemainīgs – tieši tik daudz, 700, ir vietu lielās egles rāmī. Tās ir apmēram septiņus, astoņus gadus augušas eglītes.

"Principā jau var uzstādīt arī lielas egles. Bet tai jābūt atsevišķi augušai, un ir grūtāk to pārvietot. Tāpat ir grūtības nostiprināt, īpaši Liepājā, kur parasti ir vējš," tā uz jautājumu par to, kāpēc pilsētai netiek gādāta viena liela egle, atbild Dainis Ozoliņš.

Jānis domā, ka droši vien apmeklēs arī lielās egles iedegšanu Liepājā, lai gan jau pirms tam ir redzējis, kāds būs kopskats.
 Attēli:

Sludinājums

36ha
13:18 | 01/12/17
ZIŅOT
(-6)
(2)
+

Tas bildē - glums tipiņš

To36ha
16:36 | 01/12/17
ZIŅOT
(-0)
(8)
+

Katrs jau pēc sevis spriež

36tajam
17:15 | 01/12/17
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

Uuj tas gan esi gudrs

Zzz
20:50 | 01/12/17
ZIŅOT
(-1)
(8)
+

Anonīmi nokomentēt jau nav liela māksla!
Egles ir pašas labākās un kvalitativākās! Iesaku visiem! Audzētas rūpīgi un ar mīlestību!

Dagoberts
17:47 | 03/12/17
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

Egles šamējiem smukas, taču 2x nopirku - tās, kas podā - un pēc izstādīšanas ārā ne viena neieauga. Saknes izskatījās pamatīgi saskādētas.

12 gadu poda egļu pirkšanas rāda, ka pagaidām tikai viena tirgotāja egles pēc tam ieaug zemē; pie kam, 100%! Neteikšu gan, kura, lai neizskatās pēc troļļojošas reklāmas.

Nathan Davidson
03:44 | 05/12/17
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

I'm Nathan Davidson a businessman who was able to revive his dying business through the help of a Godsent lender known as Jason Raymond the CEO of FUNDING CIRCLE INC. Am resident at 1542 Main St, Buffalo, NY.. Well are you trying to start a business, settle your debt, expand your existing one, need money to purchase supplies. Have you been having problem trying to secure a Good Credit Facility, I want you to know that FUNDING CIRCLE INC. is the right place for you to resolve all your financial problem because am a living testimony and i can't just keep this to myself when others are looking for a way to be financially lifted.. I want you all to contact this Godsent lender using the details as stated in other to be a partaker of this great opportunity Email: fundingloanplc@yahoo.com OR Call/Text +1(406)732-6622

bertina
16:09 | 07/12/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Ludzu, sazinieties ar mums, lai iegutu plašaku informaciju, izmantojot musu e-pasta Adresi: servicepeakgroup@hotmail.com ,
par visam jusu vajadzibam aizdevumu un finansešanas sakot no 5000 € ir 150.000000 eiro

Jana
17:07 | 19/01/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Nauda biznesam https://www.cityfinances.lv/atrie-krediti-uznemumiem/

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki