Bankas Liepājā optimizējas: samazina štatu un aizņemtās platības. Kāpēc tā notiek un vai tas ietekmēs bankas klientus, „Swdbank” finanšu centra „Liepāja” vadītājs Jānis Tūliks.

„Swedbank” centrālā filiāle Liepājā jau daudzus gadus atrodas zem viena jumta ar „Promenade Hotel”, un arī tagad bankas klientu apkalpošanas zālē pirmajā stāvā šķiet apmeklētāju netrūkst. Tomēr esat nolēmuši marta beigās slēgt filiāli „Spīķeris”?
Jau spīķera rekonstrukcijas laikā zinājām, ka tur atradīsies bankas telpas. Taču līdz projekta realizācijai pagāja laiks, un pārcelšanās 2007.gadā uz jaunajām telpām Jūras ielā 12 sakrita ar krīzes sākumu.

Kad atvērām filiāli „Spīķeris”, visas telpas pirmajā un otrajā stāvā vēl bija aizņemtas – strādāja juristi, līgumu sagatavotāji, līzinga speciālisti. Taču jau tad parādījās pirmie signāli par ekonomikas pārkaršanu, un, sākoties krīzei, bijām spiesti paskatīties arī uz savu saimniecību un izvērtēt tās efektivitāti.

Kādu laiku tomēr bankai bija pat trīs filiāles.
Jā, bet tikai pāris gadus.

Tātad ir pienācis laiks atkal atgriezties pie vienas filiāles?
Kā redzat, otrā stāva telpas „Spīķerī” šobrīd ir pustukšas, klientu apkalpošanas zālē cilvēki ir, taču arī tur nav tādas drūzmas, kā agrāk. Pēc tam, kad noplaka „eiro bums”, klientu plūsma samazinājās, un intensīvāka tā ir tikai ap pusdienlaiku, no rītiem un vakaros zāle ir gandrīz tukša.

Vai tas neradīs drūzmu, atkal būs jāstāv garās rindās?
Nē, tas īpaši nepalielinās klientu apkalpošanas laiku – Tirgoņu ielas filiālē pagarināsim „frontes līniju”, tur būs par divām klientu apkalpošanas darba vietām vairāk.

Uz tā rēķina, ka no ēkas Tirgoņu ielā izvācās „Latvijas Mobilais telefons”, mums bija izdevība palielināt filiāles telpas, tās būs par nepilniem 200 kvadrātmetriem lielākas.

Efektīvāk darboties vienā filiālē. Nevajag pili, lai izmitinātu nelielu cilvēku skaitu.

Filiāle „Spīķeris”, kā pats teicāt, tika speciāli radīta bankas vajadzībām. Arī tās ārējais veidols ir respektabls. Vai pārceļoties uz pieticīgākām telpām zināmā mērā necieš bankas prestižs?
Bankas ārējam veidolam ir nozīme – banka vienmēr bijusi „pirmā celtne ciemā”. Tas ir stereotips, kas vēl joprojām ir spēkā. Taču es neteiktu, ka pārceļamies uz mazāk prestižām telpām – patlaban tur notiek kapitāla pārbūve, ir paredzēts atjaunot arī fasādi. Turklāt tas ir pilsētas centrs.

Pie durvīm piebraukt nevar, kā „Spīķerī”.
Tiesa, bet esam vienojušies ar „Liepājas autostāvvietām”, ka klientu vajadzībām nomāsim divas autostāvvietas līdzās filiālei.

Vai abu filiāļu apvienošana un „Spīķera” pārcelšana uz Tirgoņu ielas filiāli saistīta arī ar bankas darbinieku štata samazināšanu?
Štats ir nedaudz samazinājies, galvenokārt uz to darbinieku rēķina, kuri abās filiālēs dubultojās. Bija cilvēki, kas pārmaiņas izmantoja, lai izlemtu darīt ko citu.

Diezgan veiksmīgi tiekam galā ar pārmaiņām.

Štata samazināšana nav saistīta tikai ar filiāļu apvienošanu. Kā jau iepriekš teicu iepriekš, mēs arī pielāgojamies klientu paradumiem. Es pats bankā strādāju kopš 1999.gada, un varu apliecināt, ka pēdējo desmit gadu laikā klientu paradumi ir kardināli mainījušies – tagad uz banku galvenokārt nāk pēc ekspertu padoma, lai samainītu valūtu. Visu pārējo var izdarīt internetbankā – 99,5% bankas operāciju!

Vai līdz ar filiāļu skaita samazināšanos samazināsies arī bankomātu skaits pilsētā?
Bankomātu skaits nemazināsies, ir doma, ka saglabāsim to arī bijušajās „Spīķera” telpās. Mēs pastāvīgi pētām pieprasījumu, un atbilstoši tam arī izvietojam bankomātus. Piemēram, nesen pārcēlām vienu bankomātu no Olimpiskā centra uz Karostu.

Šobrīd „Swedbank” Liepājā pavisam ir 12 naudas izmaksas bankomāti un četri naudas iemaksas bankomāti. Tāpat klientiem 24 stundas diennaktī ir pieejama pašapkalpošanās zona Tirgoņu ielā 18, kur bez bankomātiem pieejami arī divi internetbankas termināli. Internetbankas termināls ir pieejams arī tirdzniecības centrā „XL Sala”.