Par koksa rūpnīcas cēlēju plāniem jau esam rakstījuši vairākkārt. Taču, lai vieglāk būtu saprast topošās ražotnes vērienīgumu, pievērsāmies vienai no tās parametriem – siltuma ražošanai.

Kā informē uzņēmums "HRC Libau", kad pēc gadiem četriem pieciem koksa ražošanas sasniegs plānotos apjomus – 310 tūkstošus tonnu, kā papildus produkti būs arī siltums un elektroenerģija.

Pārstrādājot 450 tūkstošus tonnu akmeņogļu, radīsies 400 000 megavatstundas siltumenerģijas.

Lai saprastu cik daudz tas ir, varam šo daudzumu salīdzināt ar pašreizējā centralizētās apkures monopolista "Liepājas enerģijas" veikumu, kas pērn visai Liepājai piegādāja "tikai" 261 tūkstoti megavatstundas siltumenerģijas.

Tātad "HRC Libau" būs pusotru reizi vairāk. Lūk, kāda mēroga uzņēmums pēc nepilnas piecgades sliesies Pulvera ielā.

Kaut arī ir apspriesta iespēja, ka "Liepājas enerģiju" varētu kādu daļu "HRC Libau" pāri paliekošo siltumu iegādāties savām vajadzībām, tāda īsta nepieciešamība pēc tā var arī nerasties.

Kā informē "Liepājas enerģijas" preses pārstāve Līga Ratniece–Kadeģe, siltuma ražošana arī pēc pieciem gadiem var palikt pašreizējā līmenī. Kādi jauni klienti patēriņu var palielināt, tomēr intensīvais māju siltināšanas process patēriņu dzen uz leju.

Vēl vairāk. Kā uzver "Liepājas enerģijas" valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs, "jāatceras, ka nepieciešamība pēc siltumenerģijas gada laikā nav vienmērīga. Aptuveni 85% no gada apjoma tiek patērēti apkures sezonā. Ja 400 tūkst. MWh tiek ražotas vienmērīgi visu gadu, tad ziemā ar šo apjomu nepietiek, un vasarā tas ir daudz par daudz."

Kaut arī Liepājas domes vadība par gadsimta lielāko investīciju projektu (200 miljoni latu, 300 jaunu darbinieku) izteikumos un informācijā ir visai skopa un brīžiem pat pretrunīga (iespējams, baidoties no daudzu liepājnieku naidīgās attieksmes potenciālo vides problēmu dēļ), nav tā, ka "HRC Libau" projekts un "Liepājas enerģija" eksistētu pilnīgi paralēli.

Suškovs: "SIA "Liepājas enerģija" regulāri seko informācijai par plānoto rūpnīcu, kopš šīs projekts pirms pāris gadiem bija sākotnēji prezentēts pilsētas domē. Pēc tam uzņēmuma vadība ir vairākkārt tikusies ar rūpnīcas projekta organizatoriem, lai noskaidrotu iespējas izmantot rūpnīcā saražoto siltumenerģiju pilsētas vajadzībām. Esam apsprieduši tehniskā risinājuma principus un noskaidrojuši, ka rūpnīcas projekta organizatori neplāno piedāvāt siltumenerģiju bez maksas. Saprotams, ka pašreizējā projekta attīstības stadijā slēgt jebkādu vienošanos ar saistībām, termiņiem un cenām būtu pāragri. Mēs uz šo rūpnīcu varam skatīties tikai kā iespējamo siltumenerģijas avotu, ar kuru varam sadarboties pie nosacījuma, ka tas būs izdevīgi siltumenerģijas lietotājiem. Tas nozīmē, ka siltuma tarifu varētu vēl vairāk samazināt, nodrošinot siltumapgādes nepārtrauktību un drošumu."

Līdz rūpnīcas agregātu palaišanai vēl jāpaiet vairākiem gadiem, kuru laikā var mainīties gan tirgus konjunktūra, gan likumdošana. Kā portālu informēja "HRC Libau" preses pārstāve Nataļja Daine, visu siltumu ir iespējams pārvērst elektroenerģijā. "Mēs plānojam piedāvāt elektroenerģiju brīvajā tirgū, kur darbojas tirgus mehānismi cenas noteikšanai. Veicam regulāras konsultācijas un tikšanās ar "Latvenergo" un "Augstsprieguma tīkls” pārstāvjiem," uzsvēra Daine.

 Jautājums par jaunas elektrostacijas celtniecību Kurzemē parādās ik pa brīdim. Varbūt ar jaunās rūpnīcas nodošanu ekspluatācijā, tas tiks noņemts no dienaskārtības?