Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Laikraksts: "Ideju bodē" dalās prasmē skaisti dzīvot


atlikušas 250 zīmes


Laikraksts: "Ideju bodē" dalās prasmē skaisti dzīvot (14)

Autors: Vēsma Lēvalde
Sestdien, 22. jūlijā, 2017 | BIRKAS: Ideju bode , Krista Kalnarāja , uzņēmējdarbība , ēdināšana , tirdziņš
Izdrukāt Ziņot
Ideju bodes īpašniece Krista Lapiņa.
Ideju bodes īpašniece Krista Lapiņa.
FOTO: Vēsma Lēvalde

Liepājnieces Kristas Lapiņas izlolotā radošā telpa "Ideju bode" piecu gadu laikā attīstījusi trīs darbības virzienus, raksta laikraksts "Dienas Bizness".

Šie virzieni ir – mākslas un amatniecības izstrādājumu tirdzniecība, radošu projektu īstenošana un veselīgo ēdienu kafejnīca.

Visus Ideju bodes darbības virzienus vada pati uzņēmēja, kuras nerimstošā enerģija un izdoma agrāk mazaktīvo Jaunliepājas kvartālu pārvērtusi radošu aktivitāšu centrā. Telpās, kur izvietots mākslas preču salons un kafejnīca, pēc Kristas Lapiņas iniciatīvas tiek rīkotas izstādes, alternatīvas mūzikas vakari, sadarbībā ar kino Bize bez maksas tiek demonstrētas Eiropas nekomerciālās filmas. Ideju bodē notiek arī dažādi semināri – tostarp veselīgu ēdienu gatavošanas meistarklases, semināri jaunajiem uzņēmējiem, telpas tiek izīrētas banketiem un citiem sarīkojumiem.

Uzticīga principiem
"Saprotu, ka tas nav vieglākais ceļš, ko esmu izvēlējusies," par veselīgās ēdināšanas biznesu saka Krista. Taču pati ideja – atvērt kafejnīcu – bijusi laba, jo pēc kafejnīcas atvēršanas pērn maijā ieņēmumi no 19,6 tūkst. eiro 2015. gadā pieauguši līdz gandrīz 50 tūkst. eiro pērn. Lai juridiski nodalītu darbības virzienus, šā gada janvārī Kristas dzīvesbiedrs un atbalstītājs Māris Lapiņš reģistrējis i/k Veselīgie projekti, kura paspārnē tagad darbojas pērn atvērtā kafejnīca un tiek tirgoti bioloģiskie pārtikas produkti. "Man vienmēr bijusi motivācija darīt kaut ko jēgpilnu, paliekošu, to, kas kādam ir noderīgs," savu izvēli veidot izteiktu nišas piedāvājumu pamato uzņēmēja. Ēdināšanas principi ir – lai apmierināti būtu gan visēdāji, gan veģetārieši, gan vegāni, gan svaigēdāji un lai virtuvē netiktu izmantoti rūpnieciski saldēti un konservēti produkti ar mākslīgām piedevām, lielfermu putnu vai lopu gaļa, lai izmantotu tikai bioloģiski audzētus augļus un dārzeņus. "Neredzēju jēgu atvērt Liepājā vēl vienu tradicionālu kafejnīcu, man tas nebija interesanti," atzīst Krista. Viņa uzsver, ka mūsdienu konkurences cīņā uzvar tas, kurš spēj piedāvāt kaut ko atšķirīgu, savdabīgu, izcelties no masas. Ideju bodē nav ēdienkartes ar plašu izvēli – katru dienu uz tāfeles ir uzrakstīts dienas piedāvājums. Jautāta, vai pati pieder vegāniem vai veģetāriešiem, Krista noraidoši pakrata galvu. Viņa esot visēdāja, kas salīdzinoši maz lieto dzīvnieku izcelsmes produktus, taču noteikti izvēlas tikai veselīgu pārtiku.

"Jau pirms vairākiem gadiem sāku domāt – nav pareizi, ka es savu nopelnīto naudu tērēju indei, kas nonāk manā organismā," stāsta uzņēmēja. Šāda attieksme radījusi problēmu atrast vietu, kur paēst ārpus mājas, un dzimusi ideja par biznesa paplašināšanu. Lielākās grūtības ir tās, ka bioloģisko zemnieku Lejaskurzemē ir ļoti maz, turklāt te nav arī bioloģiski sertificētas kautuves. Savukārt iepirkt no tālākiem novadiem nav izdevīgi, jo Ideju bodē nepieciešams mazs daudzums produktu, turklāt ik dienas – svaigi.  Liepāja, kurā paliek arvien mazāk iedzīvotāju, nav pateicīga vieta šādam nišas piedāvājumam – nereti kafejnīcā iegriežas tuvējo būvobjektu strādnieki un jūtas vīlušies, ka te nav eļļā ceptu kartupeļu un treknu karbonāžu vai desiņu. Toties arvien biežāk iegriežas tūristi un ģimenes ar bērniem, kas mēdz apmeklēt blakus esošo zinātkāres centru ZINOO Liepāja. Krista Lapiņa no saviem principiem atkāpties negrasās un līdzsvaro ieņēmumus, rakstot projektus un organizējot pazīstamu pavāru, endokrinologu un citu veselīgas ēšanas speciālistu lekcijas, meistarklases un seminārus. "Nevajag nevienam neko uzspiest, tikai dot iespēju dzirdēt dažādus viedokļus, lai cilvēks ieklausītos sevī un izvēlētos pieņemamāko dzīvesveidu," lēš uzņēmēja.

Integrē kultūras
Piecu gadu laikā iegūta pieredze un izpratne arī par sākotnējo Ideju bodes darbību – mākslas darbu un amatniecības izstrādājumu tirdzniecību. Mainās laiks, pieprasījums un citi ārējie faktori, norāda zīmola radītāja. Tai pat laikā uzņēmēja uzsver – katra pieredze ir unikāla, tāpēc nav vienas receptes, lai pastāvētu un attīstītos. Uzņēmumā, viņa teic, tāpat kā ģimenē padomi no malas neder, jo neviens nezina visu stāstu. DB rakstīja, ka Krista Lapiņa (tobrīd – Kalnarāja) radošās telpas izveidi sākotnēji uztvēra kā misiju, lai uzturētu radošo garu Liepājā un atvieglotu māksliniekiem dzīvi, viņu vietā pārdodot darbus gan salonā, gan tirdziņos, gan internetā. Joprojām nav zudusi misijas apziņa, internetā rosība ir vislielākā, taču sadarbība ar māksliniekiem jau aptvērusi visu Latviju. Īpaši aktīva ir Latgale, uzsver Krista. Bodē ir jau pazīstamu autoru darbi – keramiķu Daces Grīnbergas un Vinetas Trumpenieces, gleznotājas Gintas Stavrovskas, regulāra ir sadarbība ar dizaineriem Ivetu un Reini Kuncīšiem, māksliniecēm Lieni un Zani Eltermanēm un citiem. Ilgstoša sadarbība ir ar mākslinieci Lienu Freimani, kurai pašai ir salons Mākslas lāde, taču Ideju bodei top atšķirīgi darinājumi. Pastāv vienošanās, ka saloni neliks augstākas cenas kā prasa paši mākslinieki tiešajā tirdzniecībā. Ideju bode vienmēr atbalstījusi jaunus talantus, ļaujot izstādīt darbus, iepazīstinot ar viņiem radošajos vakaros. Auglīga ir sadarbība ar Liepājas Mākslas un dizaina vidusskolu. Krista pārvarējusi divkopienu sabiedrības barjeru, un cenšas iepazīstināt ar cittautu māksliniekiem, kuri dzīvo Liepājā. Šobrīd izstādīti Natālijas Matvejevas darbi, kura ir aktīva brīvdabas plenēru rīkotāja, tostarp tūristiem.

Dzimst idejas
Kristas Lapiņas jaunākā ideja ir papildināt piedāvājumu ar ekoloģisko kosmētiku. Liepājas top gan ziepes, gan citi produkti. Tiks attīstīta sadarbība ar ekoloģiskās ražošanas ekspertiem, piemēram, Liepājas Universitātes docenti Vairu Kārkliņu, kura izzina augu daudzpusīgas lietošanas iespējas un par to izdevusi vairākas grāmatas. Te ir potenciāls arī abiem Liepājas biznesa inkubatoriem. Arī Krista pati labprāt dalās ar topošajiem uzņēmējiem gan praktiskajā pieredzē, gan teorētiskajās zināšanās. Jautāta, vai ir kāds šķērslis, kas nav saviem spēkiem pārvarams, viņa atzīst, ka ikviena jauna uzņēmēja dzīvi nevajadzīgi sarežģī piņķerīgā likumdošana, kas liek obligāti reģistrēties noteiktā juridiskajā formā, algot grāmatvežus, pildīt dokumentu kaudzes.

"Protams, ka nodokļi jāmaksā arī mazajiem komersantiem, taču es esmu par vienu maksājumu gadā atbilstoši statusam. Atkristu daudz izdevumu un nevajadzīga laika patēriņa "instancēs", no tirgus netiktu aizbiedēti prasmīgi radoši cilvēki," viņa saka. No pašvaldības Krista sagaida, lai praksē tiktu darīts viss, kas ļautu Liepāju nosaukt par tiešām viesmīlīgu pilsētu. Savukārt uzņēmējam vispirms jārūpējas par savu komandu, tikai pēc tam – par sevi. "Vergturība taču beigusies, es gribu lai visi dzīvo vienādi labi," saka Krista un piebilst, ka tas ir viņas priekšlikums, lai atgrieztu Latvijā aizbraukušos.
 


Sludinājums

Pārcenotā svece
08:18 | 22/07/17
ZIŅOT
(-12)
(19)
+

Kāpēc šis portāls tik bieži raksta par Kalnarājas biznesu? Vai kādreiz var sagaidīt rakstu arī par "Pastnieka māju", suvenīru veikalu Rožu laukumā, ziepju gatavotājiem vai citiem liepājniekiem, kuri vismaz veiksmīgāk māk biznesu taisīt? Ar ko Kristas jaunkundze tik ļoti izpelnījusies uzmanību? Piedevām tādu, kura nav gatava maksāt nodokļus un iedomājas, ka bizness tāda rotaļāšanās ar lellēm. Pārsteigums, ka papīriem jabūt kārtībā un jāalgo grāmatvede???? Pieaudz taču beidzot, neesi vairs pamatskolniece, kura iedomājas, ka "salikšu pilnu bodi ar štruntiem, blakus uzcepšu kabaču pankūkas, uzlikšu milzu uzcenojumu" un visiem pie manis jānāk un jāpērkas tāpēc, ka esmu liepājniece. Tas nekas, ka no biznesa es neko nesaprotu, pie manām neveiksmēm būs vainīgi visi citi, izņemot mani pašu.

Edijs B
12:40 | 26/07/17
ZIŅOT
(-3)
(3)
+

Kāpēc liepājnieki ir tika skaudīgi, ja kāds kaut ko dara? Piem.Pārdegusī svece. Varu derēt, ka komentētājs/komentētāja ir "ar viedokli" par visu un visiem, kas kaut ko dara un pašam aiz skaudības atliek vien negatīvi aprunāt citus. Pārdegusī svece- varbūt pirms nolikt citus- sarunā ar konkrēto cilvēku tikšanos un izrunājies, nevis gāz žulti par visiem, kas tiešām kaut ko cenšas darīt.

Raivis
14:22 | 23/07/17
ZIŅOT
(-6)
(4)
+

Pārcenotā svece, paraksties ar savu īsto vārdu un uzvārdu, savādāk tā nesmuki sanāk.

mja...
12:07 | 22/07/17
ZIŅOT
(-14)
(14)
+

Izskatās, ka Svece galīgi pārcenojusies un pārdegusi aiz skaudības...

Saurupietis
08:38 | 22/07/17
ZIŅOT
(-6)
(14)
+

Nezinu neko par Kristas jaunkundzi un par to cik negaršīgi un nenormāli dārgi ir viņas ceptie kabači, bet kas attiecas uz plastmasīgo suvenīrveikalu Rožu laukumā un krutku Pastniekmāju, tad tur man ir savs viedoklis....

Rihard
22:52 | 23/07/17
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Izskatās. ka Zilais Jānis ir kaut ko nokomentējis.

AlvCaoone
12:27 | 22/07/17
ZIŅOT
(-4)
(12)
+

Ja jau Pastniekmājā tirgo krutku, ko neziņo policijai, varoni? Par apmelošanu varbūt gribi pasēdēt aiz restēm?

DW
13:22 | 22/07/17
ZIŅOT
(-11)
(4)
+

Kapēc Lapiņa, nevis Kalnarāja?

lasītnepratējiem
10:28 | 25/07/17
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Izlasi rakstu pirms komentē. Tur rakstīts par dzīvebiedru Lapiņa kungu!

Olafs
12:28 | 23/07/17
ZIŅOT
(-8)
(8)
+

Prieks, par Kristu, kas darbojas tieši Jaunliepājā! Prieks,ka nebaidās teikt skaļi savas domas.Veiksmi turpmāk un skauģi, lai sēž internetā un purkšķ tālāk.

Jana Kalniņa
16:23 | 23/07/17
ZIŅOT
(-3)
(9)
+

Konkretizē tieši par ko tev prieks? Par nenomaksātajiem nodokļiem? Par mūžīgo žēlošanos? Par visiem tiem nepamatoti dārgajiem apšaubāmajiem rokdarbiem no visām Latvijas malu malām, kas savākts veikalā? Par parastām pusdienām? Liepājā ir simtiem tiešām nopietnu un kvalitatīvu uzņēmēju, par kuriem vairāk būtu jāraksta. Arī es nesaprotu, kāpēc šīs iestādes vadītājai tik ļoti pievērš uzmanību. Tāpēc, ka viņa māk skaļāk bļaut un žēlojas visiem, kuriem vien var?

to Jana Kalniņa
17:13 | 23/07/17
ZIŅOT
(-9)
(3)
+

Izskatās ka, Tu lieto daudz spirtotos dzērienus un Tevi māc mazvērtības kompleks ar regulāru seksuālo procesa deficītu. Iesaku vērsties pie psihoterapēta. Un lai novērstu sasāpējūšās domas par savu neizdevušos karjeru (vai dzīvi,), iesaku regulāri nodarboties ar taborēšanu vai adīšanu. Ja saslimstība nebūs ielaista, tas var palīdzēt.

irliepaja
17:31 | 23/07/17
ZIŅOT
(-6)
(8)
+

Raksta tāpēc, ka Krista labprāt paziņo portālām visus savas darbības aktualitātes.

upoa
21:06 | 27/07/17
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

ui,j kā novecojusi dāma.

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki