Lai arī ceturto daļu no "Lauma Fabrics" ražotajiem materiāliem pērk Latvijas ražotāji, ap 90% no viņu šūtās veļas arī tiek pārdota ārvalstīs, raksta portāls db.lv.

SIA "Lauma Fabrics" ražotos veļas materiālus iepērk arī Eiropā populāru zīmolu preču ražotāji. Starp SIA "Lauma Fabrics" lielākajiem klientiem ir Itālijas Intimissimi, Lielbritānijas Marks&Spencer, Francijas Chantelle, Etam, Barbara, Simone Perele, Passionata, Aubade, Lejaby, Vācijas Triumph un Naturana, Polijas Reserved, kā arī Zviedrijas, Beļģijas un citu Eiropas un NVS valstu starptautiski pazīstami veļas ražotāji. Lai arī ceturto daļu no "Lauma Fabrics" ražotajiem materiāliem pērk Latvijas ražotāji, ap 90% no viņu šūtās veļas arī tiek pārdota ārvalstīs. "Eiropā mums gandrīz vairs konkurentu nozarē nav," apgalvo SIA "Lauma Fabrics" ģenerāldirektors Edijs Egliņš. Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkotajā Eksporta un inovāciju konkursā SIA "Lauma Fabrics" pretendē uz balvu divās kategorijās – Eksportspējīgākais komersants un Importa aizstājējprodukts.

Pilnveido ciklu
Kopš 2005. gada, kad reģistrēta SIA "Lauma Fabrics", nodalot tekstilmateriālu ražošanu no veļas šūšanas, mērķtiecīgi pilnveidots ražošanas cikls, lai nodrošinātu iespēju tirgū piedāvāt pilnu materiālu komplektu vienotā krāsu gammā un pilnu ražošanas ciklu zem viena jumta. Viens no vērienīgākajiem projektiem bija apdares un materiālu krāsošanas ceha rekonstrukcija, ko "Lauma Fabrics" plānoja jau 2009.gadā, taču ekonomiskā krīze apturēja investīciju iespējas. Tomēr tekstilnozarē ātri izdevās apturēt lejupslīdi un atgriezties pirmskrīzes līmenī. Augot pasūtījumu apjomam, "Lauma Fabrics" atjaunoja investīciju programmu un šā gada aprīlī no jauna pieteica rekonstrukcijas un modernizācijas projektu ES līdzfinansējuma saņemšanai. Ideja guva atbalstu, un jūlijā parakstīts līgums ar LIAA par tā īstenošanu. Tikko noslēdzies arī konkurss par būvdarbu veikšanu ražošanas ēkā. SIA "Lauma Fabrics" apdares cehu par 1,1 milj. latu rekonstruēs SIA "Liepājas celtniecības sabiedrība Būvnieks". Projekta kopējās izmaksas ir septiņi miljoni eiro, no tiem 30% plānots atgūt no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. Projekta ietvaros plānota ražošanas ēkas atjaunošana, kā arī audumu krāsošanas un mazgāšanas iekārtu, ūdens mīkstināšanas un notekūdeņu attīrīšanas iekārtu, audumu ruļļu iepakošanas iekārtu iegāde. Papildus uzņēmums plāno iegādāties automatizētu ķīmisko staciju un laboratorijas iekārtas. Projekts noslēgsies 2015. gadā un uzņēmuma attīstībai ir ļoti nozīmīgs, jo arvien pieaug energoresursu cenas. Tāpat pircēji vēlas arvien plašākas krāsu gammas materiālus, skaidro E. Egliņš. Iekārtu modernizācija un ēkas rekonstrukcija ļaus gan paplašināt piedāvājumu, gan par 25% ietaupīt energoresursus. Ietaupījums būs 700–800 tūkst. latu gadā, lēš E. Egliņš. Uzņēmums ik gadus iegulda arī 1–3 miljonus eiro adīšanas, aušanas un citās iekārtās.

Pārņem pieredzi
Lai noturētu pieprasījumu gan Eiropā, gan austrumu kaimiņvalstīs, jāspēj piedāvāt modes tendencēm atbilstošu dizainu un jānodrošina augsta produkcijas kvalitāte. Šim mērķim bijuši pakārtoti vairāki starptautiski darījumi. Jau 2006. gadā SIA "Lauma Fabrics" iegādājās Francijas mežģīņu ražotāju Desseilles, kuram bija ierosināts maksātnespējas process. No šā uzņēmuma uz Liepāju tika pārvestas mežģīņu ražošanas iekārtas, kā arī iegūta vērtīga franču dizaineru pieredze un piegādes tiesības vairākiem pazīstamiem Eiropas veļas ražotājiem. Mežģīņu ražošanas apjoms Liepājā dubultojās. Savukārt 2011. gadā, kā jau DB rakstīja, "Lauma Fabrics" izveidoja kopuzņēmumu ar Itālijas uzņēmējiem Antonio Solinu un Džanluidži Lokatelli – SIA Emme Latvia, kas nomā telpas "Lauma Fabrics" teritorijā un specializējas izšuvumu ražošanā. Ražošanas process tika pārcelts no Itālijas uz Latviju, bet dizainu joprojām izstrādā Itālijā. Pirmajā darbības gadā SIA Emme Latvia plāno ap 800 tūkst. eiro lielu apgrozījumu, nodarbinot 35 cilvēkus. Aptuveni 80% no saražotā izšuvuma tiek eksportēti, bet 20% paliek vietējā tirgū. Drīzumā francūžiem un itāļiem varētu pievienoties arī vācieši – patlaban ar vienu no Vācijas tekstilrūpniekiem tiek risinātas sarunas par ražošanas izvietošanu Liepājā, atklāj E. Egliņš.

Materiālu kvalitāti nodrošina arī fakts, ka diegus audumu un lenšu aušanai, kā arī mežģīņu adīšanai "Lauma Fabrics" iepērk Eiropā. "Praksē ir pierādījies, ka Eiropā ražoto diegu kvalitāte tomēr ir daudz augstāka nekā, piemēram, Ķīnā ražotajiem," apgalvo uzņēmuma ģenerāldirektors.

Cep kā pīrādziņus
Kopš 2009. gada SIA "Lauma Fabrics" darbojas jauna struktūrvienība – formēšanas cehs jeb Lauma Molding Services. Šeit tiek ražoti porolona un auduma krūšturu kausiņi. Pareizāk sakot, tos formē ar karsēšanas paņēmienu jeb – vienkārši runājot – izcep kā pīrādziņus. Formētie kausiņi ir produkts, kurš parādījies tikai XX gs. 90. gados, taču strauji iekaro tirgu. Tieši šo produktu "Lauma Fabrics" pieteikusi konkursā kā importa aizstājēju. "Aptuveni puse Lielbritānijas, 60% Francijas un 80% ASV tirgū ir apakšveļa, kas ražota no formētajiem materiāliem," apgalvo ražošanas vadītājs Martins Neilors, kurš uz Latviju pārcēlies jau ar 20 gadu pieredzi nozarē. Krievijā šī tipa veļa vēl ir tikai ap 25%, taču mode tur nonāk pāris gadu vēlāk nekā Eiropā, tāpēc var prognozēt pieprasījuma pieaugumu, lēš M. Neilors. "Kura sieviete gan nevēlas par pāris izmēriem uzlabot formas," viņš argumentē savu pieņēmumu. Ražotnes priekšrocība – iespējas individuāli katram klientam izstrādāt īpašu modeli. Līdz ar to formētos kausiņus var piemērot klasiskiem, funkcionāliem, medicīniskiem un moderniem veļas modeļiem. "Lauma Fabrics" patlaban top ap 100 dažādu formēto kausiņu veidu. Uzņēmumā darbojas mežģīņu, lenšu, zīda aušanas, krāsošanas un apdares, formēšanas un medicīnisko tekstilizstrādājumu cehs, kā arī tiešās pārdošanas departaments Lauma Direct, kuras galvenais uzdevums ir izstrādāt veļu, izmantojot šeit ražotos materiālus, kas kalpo prezentācijas nolūkiem. "Lauma Fabrics" ir arī viena no Latvijas veļas ražotāju asociācijas (LATVERA) dibinātājiem.

Vēsma Lēvalde, laikraksts "Dienas Bizness"