Pēc maksātnespējīgās AS "KVV Liepājas metalurgs" administratora lēmuma pārdot uzņēmumu pa daļām vairākās izsolēs, var teikt, ka metalurģijas nozare Latvijā un Baltijā pārstāj eksistēt.

To aģentūrai LETA sacīja Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības uzņēmēju asociācijas padomes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš.

"Žēl, ka nav paveicies ar investoriem, taču jāņem vērā, ka arī situācija pasaules tirgos nav vienkārša. Metalurģija nav lēts process un Eiropas ražotāji izmaksu ziņā nekad nespēs konkurēt ar Ķīnas, Indijas un Brazīlijas uzņēmumiem. Lielas izmaksas ir ne tikai mums, bet visā Eiropas Ekonomiskajā zonā (EEZ)," skaidroja Rantiņš, piebilstot, ka, piemēram, Latvijā viena elektroenerģijas megavatstunda vēl pērn bija par 28% dārgāka nekā Igaunijā.

Rantiņš piebilda, ka "KVV Liepājas metalurga" pārdošana pa daļām nozīmē, ka līdzšinējā ražošana tur vairs netiks atjaunota. "Metalurģijas uzņēmumu nevar saskaldīt pirmreizinātājos," sacīja Rantiņš. Viņš arī norādīja, ka maz ticams ir pieļāvums, ka kāds investors pa daļām iegādājas visu uzņēmumu un tādējādi atjauno ražošanu.

Jautāts, kāda nākotne varētu būt uzņēmumam, Rantiņš norādīja, ka teritorija ir liela un tā būtu piemērota industriālā parka izveidei. "Vairāki skandināvu investori jau ir izveidojuši veiksmīgus industriālos parkus. Turklāt tagad pēc nodokļu reformas spēles noteikumi kļuvuši pievilcīgāki ne tikai ārzemju, bet arī vietējiem investoriem, jo par attīstībā ieguldīto peļņu nav jāmaksā nodoklis," sacīja Rantiņš.

Viņš gan norādīja, ka tādam industriālajam parkam būtu jāsaskaras ar citu problēmu - akūtu darbaspēka trūkumu, īpaši augsti kvalificēta inženiertehniskā darbaspēka trūkumu.