Liepājas cietuma projektu, kas oficiāli atlikts dārdzības dēļ, bloķēja partija "Vienotība" savu sponsoru interesēs. To laikrakstā "Diena" paudis tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.

"Tas ir tikai mans viedoklis, bet tā informācija, kas man ir un kas ir pamatā šim viedoklim, liek domāt, ka tieši cīņa par būvniecības industriālās drošības sertifikāta iegūšanu "Vienotību" atbalstošajiem uzņēmējiem ir motivējusi bloķēt šī projekta virzību," izteicies  VL–TB/LNNK politiķis, "katrā ziņā šī tēma ir padziļināti pētāma."

Rasnačs uzsvēris, ka jaunā cietuma iecere aizsākusies jau gadsimta sākumā, bet 2013.gadā šis projekts ticis akceptēts "Vienotības" pārstāvja Valda Dombrovska valdībā par summām, "kādas varētu būt aptuveni 2008.gadā. "Skaidrs, ka 2019.gada summas būs citādas, un sadārdzinājums bija lielisks iegansts atsevišķiem uzņēmējiem izmantot politiskas sviras, lai bloķētu šī projekta virzību."

"Es apzināti pagaidām šos uzņēmējus vēl nenosaukšu vārdā, bet jāsaka, ka valdībā bija divas partijas, kas bija par projekta virzību, un viena partija, kas bija gatava bloķēt projekta virzību, turklāt tādā veidā, ka, pieņemot budžetu, šos diviem gadiem būvniecībai paredzētos līdzekļus vienkārši saplosīja, līdz ar to izgāžot budžetu kopumā. Koalīcijā tika panākta vienošanās, ka tādā gadījumā, ja tiešām nav vienprātības starp trim koalīcijas partneriem, tad projekta virzība ir jāpārceļ un esošie līdzekļi ir jāsadala gan Austrumu robežbūvei, gan demogrāfijai, gan Uzņēmumu reģistra attīstībai, vēl virknei atsevišķu projektu, kā arī lai daudz maz uzturētu esošo cietumu sistēmu," teicis Rasnačs.

"Ir cīņa starp lieliem uzņēmējiem, kuri pretendē uz valsts pasūtījumiem būvniecībā, un šeit spilgts piemērs ir būvniecības industriālās drošības sertifikāta neiegūšana. Ja uzņēmējam nav pietiekami laba reputācija, tad viņš šo sertifikātu acīmredzot neiegūst. Bet, ja viņš neiegūst šo sertifikātu un mēģina lobēt citu projektu bremzēšanu līdz laikam, kad viņš varbūt iegūs šo sertifikātu, tad jau tas vairs nav labi. Uzņēmēju vidē arī pastāv atsevišķas negatīvas tendences un, protams, runājot par lielajiem valsts pasūtījumiem, kas ir mērāmi daudzos miljonos, šeit ir redzama ļoti nežēlīga cīņa, kurā pat tiek iesaistītas politiskās partijas," piebildis tieslietu ministrs.

"Vienotība" priekšsēdētājs Arvils Ašeradens šādus pārmetumus nosaucis par murgiem: "Nevajadzētu šeit murgot par kaut kādām sponsoru ietekmēm. Es noraidu tāda veida domāšanu, kur sponsori ir noteicošie. Varbūt Rasnačs tādā dzīvo, es ne."

"Manu un "Vienotības" lēmumu ietekmēja divi faktori: iepirkums bija veikts ļoti neveiksmīgi, lai neteiktu neprofesionāli, un, skatoties uz līdzīgiem projektiem blakus valstīs, tas bija par 60–70% sadārdzināts. Ir jāizdara jauns efektīvāks iepirkums. Projekts bija uztaisīts tādā veidā, ka to var būvēt tikai kompānija ar industriālo sertifikātu. Šobrīd laikam tikai divām būvkompānijām Latvijā tas ir, tādēļ veidot šo iepirkumu tā, ka pilnīgi visu, arī cietuma sadzīviskos sektorus var būvēt ar drošības sertifikātu, droši vien bija kļūda. Cietuma sporta laukums vai virtuve nav saistīta ar industriālo sertifikātu," piebildis ekonomikas ministrs.

Jau ziņots, ka Liepājas cietuma būvniecību iecerēts sākt 2020.gadā. Ņemot vērā, ka būvnieku iesniegtie piedāvājumi jaunā Liepājas cietuma celtniecībai pārsniedz projektam pieejamo finansējumu, attiecīgo iepirkumu plānots pārtraukt, tā vietā sludinot jaunu.

Jaunā Liepājas cietuma būvniecības starptautiskajā iepirkumā pieteikumus iesniedza divas Latvijas kompānijas – "Re&Re" un "UPB". Iesniegtajos pieteikumos norādītā informācija liecināja, ka "UPB" darbus piedāvāja veikt par kopumā 114 miljoniem eiro plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN), savukārt "Re&Re" – par 123,4 miljoniem eiro.