Otrdien Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldē notika diskusija “Saules diena Liepājā", lai aktualizētu atjaunojamo resursu, proti, saules enerģijas izmantošanu. 

Diskusijas "Saules diena Liepājā" laikā klātesošie tika iepazīstināti ar saules elektrostaciju darbības pieredzi un potenciālu Latvijā, Liepājas uzņēmēju iespējām energoefektīvu risinājumu ieviešanu ražošanā un loģistikā, saules enerģiju kā biznesa iespēju, saules elektrostacijas auto uzlādes konceptu un dizainu, ergoefektivitātes risinājumu ieviešanas pieredzi Liepājas pilsētā.

Notika arī ekskursija uz Saules elektrostacijas parku Bernātos, Nīcas novadā – 10 kilometrus no Liepājas domes.

Diskusijā piedalījās Jānis Irbe, Latvijas atjaunojamās enerģijas federācijas (LAEF) valdes priekšsēdētājs un Saules elektrostaciju asociācijas valdes loceklis, Kristaps Stepanovs, "Baltic Solar Factory" projekta attīstītājs, Uldis Hmieļevskis, Liepājas SEZ pārvaldnieka vietnieks attīstības jautājumos, Dimitrijs Davidenko no SIA "Energynet", arhitekts Dins Vecāns un Liepājas domes izpilddirektora vietnieks Mārtiņš Tīdens.

"Mūsu ideja un plāns ir šā gada lakā realizēt saules elektropaneļu ražošanu Latvijā. Liepāja ir ļoti labā pozīcijā, lai izmantotu visas šīs iespējas un pierādītu Liepājas un tuvāko rajonu iedzīvotājiem, ne tikai spēju izmantot šo elektroenerģiju, bet arī saražot konkurētspējīgu, kvalitatīvu tehnoloģiju šeit pat, Liepājā", uzskata viens no projekta autoriem Kristaps Stepanovs.

Jo vairāk tādēļ, ka 65% Liepājas teritorijas ir Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) statuss, tas nozīmē, ka uzņēmumiem ir nodokļu atlaides.

Jaundibinātais uzņēmums "Baltic Solar Factory", kas nodarbosies ar saules elektropaneļu ražotnes izveidi, atradīsies "PUMAC Liepāja" biznesa centrā. Kristaps Stepanovs piebilda, ka ir jau pasūtījumi 2018.gadam.

Kā jau iepriekš portālā tika minēts, uzņēmums plāno radīt 30 jaunas darba vietas.

Dimitrijs Davidenko, SIA "Energynet" pārstāvis, atzina, ka Latvijai ir augsts potenciāls, lai pielietotu saules enerģiju, taču tas netiek izmantots.

Pēc Stepanova sacītā Liepājā šobrīd jau  ir septiņi elektromobīļi, un tiem nepieciešams uzlādes punkts. Tāpēc arhitekts Dins Vecāns piedāvāja tā konceptu un tehnisko risinājumu.

"Novilkām pirmās vadlīnjas, lai tas būtu mūsdienīgs dizains, dinamisks, uz latviešu tradīcijām balstīts. Lai gadījumā, ja būs nepieciešams eksportēt elektropaneļus, tos varam prezentēt, kā Latvijas produktu, jo tie būs ražoti Latvijā. Ņemot vērā, ka enerģijas galvenais resurss ir saule, dizainu sasaistījām ar Māras zīmi. Naktī šī zīme būs kā izgaismojoša LED gaismas līnija", klāstīja Vecāns.

Ekskursijas laikā bija iespējams apskatīt Saules elektrostacijas parku Bernātos, kurš atrodas netālu no šosejas, kas ved uz Liepāju. Šobrīd tur atrodas tikai divas nelielas rindas ar saules enerģijas paneļiem, kuri novietoti uz zemes, iežogotā teritorijā.