Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Viedoklis: „Citadele” ir kā dārgs maks, ko pārdod par lētu naudu


atlikušas 250 zīmes


Viedoklis: „Citadele” ir kā dārgs maks, ko pārdod par lētu naudu (1)

Autors: Sarmīte Pujēna
Piektdienā, 07. novembrī, 2014 | BIRKAS: banka , Citadele , Armīns Robežnieks , Jānis Vilnītis , Artūrs Butāns , Naums Vorobeičiks , Ivars Kesenfelds
Izdrukāt Ziņot
FOTO: lv.locinews.com

Portāls aptaujāja dažus Liepājas politiķus un uzņēmējus, kāds ir viņu viedoklis par vienu no lielākajiem pēdējā laika darījumiem valstī – bankas „Citadele” pārdošanu.

Latvijas valstij piederošās bankas "Citadele" akciju pircējs ir izvēlēts, tas ir ASV investīciju fonds “Rippewood”. Piektdien, 7.novembrī, fonda dibinātājs Tims Kolinss ieradās Latvijā un publiskoja 12 privāto investoru vārdus, kas kopā ar šo investīciju fondu piedalīsies bankas akciju pirkšanā.

Bankas investori norādījuši, ka pārdošanas cena – 74 miljoni eiro – var gan palielināties, gan samazināties atkarībā no bankas finanšu rādītājiem līdz šā gada beigām, salīdzinot ar plānotajiem.
Ko par šo darījumu domā Liepājas politiķi un uzņēmēji?

Armīns Robežnieks, partijas „Vienotība” Liepājas nodaļas vadītājs, pārstāv „pārdevēja” viedokli:
„Glābjot "Parex banku", Ivara Godmaņa valdība tajā ieguldīja valsts līdzekļus. Eiropas Komisijai ir stingri nosacījumi, uz kādiem valsts var iesaistīties komercdarbībā un sniegt atbalstu uzņēmumiem. Valsts atbalsts bankai bija iespējams tikai ar nosacījumu, ka atbalsts ir terminēts un stabilizējot situāciju, banka tiks pārdota. Ja valdība nepiekristu šiem nosacījumiem, Eiropas Komisija nepieļautu valsts līdzdalību finanšu sistēmas glābšanā.

Ja Latvija nepārdos, restrukturizācijas rezultātā izveidoto banku "Citadele", tad to paveiks Eiropas Komisija, kurai nav motivācija meklēt valstij visizdevīgākos darījumu nosacījumus, un Latvija cietīs ievērojamus zaudējumus.

Saskaņā ar 2008.gadā uzņemtajām saistībām, bankai "Citadele" bija jāpiesaista investors un līdz 2014. gada beigām jānoslēdz līgums par bankas pārdošanu. Šobrīd pārdošanā ir ap 400 banku visā Eiropas Savienībā un banka "Citadele" strādā stabili ar peļņu. Latvijas valdībā ir ieinteresēta noslēgt visizdevīgāko darījumu.

Līdz ar privātā investora piesaisti restrukturizācijas plāna prasības būs izpildītas un banka varēs strādāt kā pilnīgi brīvs tirgus dalībnieks, kā rezultātā investīciju ieplūšana bankā pavērs iespēju straujāk to attīstīt. Līdz šim saskaņā ar plānu, bankai bija noteikti konkurences ierobežojumu, kas kavēja tās attīstību.

Valdības izvēlētais pretendents vislabāk atbilst izvirzītajiem mērķiem iegūt stabilu un prognozējamu investoru, kā arī nodrošināt sekmīgu bankas turpmāko attīstību.

Vērtējot investoru iepriekšējo darbības pieredzi, nav pamata apšaubīt, ka banka nonāktu nedrošās rokas.

Iespējams, ka šis ir labākais laiks bankas pārdošanai, jo nav garantijas, ka vēlāk banku būs iespējams pārdod ar izdevīgākiem nosacījumiem un par labāku cenu.”

Naums Vorobeičiks, Liepājas domes deputāts („Saskaņa”), Olimpiskā centra valdes loceklis, Kompleksās sporta skolas direktors un Liepājas Ebreju draudzes valdes loceklis:
„Man personīgi šis darījums šķiet pārāk aizdomīgs, divdomīgs un netīrs. Man nepatīk. Tagad viņiem vajag redzēt bankas bilanci! Ko tas nozīmē? Pirks vai nepirks galu galā? Manuprāt, šīs bankas pārdošana ir lielākā kļūda partijai, kas to darīs!”

Artūrs Butāns, Nacionālās apvienības (NA) Liepājas nodaļas biedrs, 12.Saeimas deputāta kandidāts:
„Uzskatu, ka tā lieta bija jāatliek, nevajadzēja sasteigt! Investori mani īsti nepārliecināja, un tas, ka NA ministriem nedeva pielaidi šim darījumam, neļāva apvienībai nopietni piedalīties procesā. Pārāk daudz ap šo darījumu neskaidrību, noslēpumainību – tas rada bažas par to, kas ir īstie labuma guvēji.”

Jānis Vilnītis, Liepājas domes deputāts, uzņēmējs:
„Vienīgais, ko varu teikt, ka valsts prot dārgi pirkt un lēti pārdot. Diemžēl mēs savā zemē, valstī esam palikuši par asti, kas var kustēties, bet neko paši nenosakām.”

Ivars Kesenfelds, uzņēmējs: „Neesmu speciālists bankas pārdošanas lietās, bet domāju, ka korupcijas riska šajā darījumā nav. Tomēr bankas pārdošana ir novēlota, vajadzēja to darīt jau agrāk. Bet sevišķi mani mulsina tas, ka pircējam izmaksās dividendes par iepriekšējo gadu. Tas ir tāpat, it kā es veikalā nopirktu labu ādas maku par 100 eiro, aiznestu mājās un, atverot, atrastu tajā 30 eiro!”

Uzziņa
„Citadele” ir Latvijas banka, kas dibināta 2010.gada 30.jūnijā pēc „Parex” bankas restrukturizācijas pabeigšanas. 75% bankas akciju īpašnieks ir valsts akciju sabiedrība „Privatizācijas aģentūra”, bet 25% un vienas akcijas īpašnieks ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka. Bankai ir vairākas filiāles arī ārpus Latvijas.


Sludinājums

Paldies
15:07 | 09/11/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Kāda jēga spriedelēt un bārstīt asprātības - vēl viens Latvijas izlaupīšanas piemērs kā uz delnas

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki