Liepājas dome, kurai ir Juridiskā daļa ar vairākiem darbiniekiem, tērē naudu advokāta konsultācijām un maksā algu juristei, kura darba laikā sēž tiesā.

Vai viena no nabadzīgākajām pašvaldībām valstī var atļauties konsultācijām algot zvērinātu advokātu Ēriku Štālbergu un maksāt algu Izglītības pārvaldes juristei, vienlaikus arī zvērinātai advokātei Sandrai Sprūdei, kuru regulāri darba laikā redzu tiesas namā? – jautā deputāte Elita Kosaka.

Kā portālu informēja Kosaka, pagājušajā nedēļā viņa kārtējo reizi pamanījusi Sandru Sprūdi tiesā, kur juriste piedalījusies kādā kriminālprocesā kā apsūdzētā advokāte.
„Nebiju slinka, aizgāju uz Izglītības pārvaldi un pajautāju, kur atrodas Sandra Sprūde, uz ko saņēmu atbildi: pilda Izglītības pārvaldes uzdevumu!”

Ar Izglītības pārvaldi noslēgtais darba līgums paredz, ka Sandra Sprūde strādā 40 stundas nedēļā. Deputāte nesaprot, kā iespējams pildīt šo līgumu, vienlaikus strādājot par advokāti un regulāri piedaloties tiesas sēdēs? Arī ar Sandras Sprūdes darba laika uzskaites tabelēm Izglītības pārvaldes sekretāre, kura pati tās aizpildot, deputāti nav varējusi iepazīstināt.

„Saņemu pārmetumus, ka četru gadu laikā kopš esmu ievēlēta domē, sava pamatdarba dēļ esmu kavējusi trīs domes sēdes, bet te cilvēks regulāri kavē darbu un saņem 660 latus mēnesī!” – sašutusi deputāte.

Kosaka stāsta: jau kopš 2010.gada sākuma pamanījusi, ka Sprūde vienlaikus strādā gan Izglītības pārvaldē, gan kā advokāte. „Toreiz brīdināju pārvaldes vadītāju Ludmilu Molčanovu par šo pārkāpumu, un viņa apsolīja visu nokārtot, taču, izrādās, Izglītības pārvalde joprojām tērē nodokļu maksātāju naudu, lai apmaksātu pavisam citus pakalpojumus!”

Uz portāla jautājumu par Sandras Sprūdes darba laiku un pienākumiem, saņēmām šādu atbildi no Izglītības pārvaldes:

„Sandrai Sprūdei ir noslēgts darba līgums ar Liepājas pilsētas pašvaldības iestādi „Liepājas pilsētas izglītības pārvalde” (turpmāk-izglītības pārvalde), kura ietvaros viņa strādā 40 stundas nedēļā, tai skaitā, savus pienākumus veic arī ārpus Izglītības pārvaldes darba laika. Darba likuma normas paredz tādu iespēju. S.Sprūdei ir Izglītības pārvaldes vadītājas saskaņojums par advokātes privātprakses apvienošanu ar darbu Izglītības pārvaldē, kā to paredz noslēgtais darba līgums.”

Tikpat nesaprotama un nelietderīga kā Sandras Sprūdes pakalpojumu apmaksa pilnā mērā, lai gan viņa darba laikā nodarbojas ar privātpraksi, deputātei šķiet arī advokāta Ērika Štālberga pakalpojumu apmaksa no domes budžeta.

„Lai gan domei ir Juridiskā daļa ar pilnu štatu, tā 2011.gadā noslēdza līgumu ar zvērinātu advokātu Ēriku Štālbergu par konsultāciju sniegšanu „tiesiskos, ar domi saistītos jautājumos”, kā arī par Liepājas iedzīvotāju konsultēšanu trīs reizes mēnesī, maksājot par to Ls 275. Šogad līgums tika slēgts janvārī uz pusgadu un pēc tam jūnijā – vēlreiz uz pusgadu,” stāsta Kosaka.

Šogad Štālbergs vairs nekonsultē domi, un līgumu ar viņu uzdots slēgt Sociālajam dienestam – acīmredzot tāpēc, uzskata deputāte, lai nevarētu pārmest interešu konfliktu, jo domes Juridisko daļu vada Štālberga māsa.

„Līgumā ar Štālbergu nav rakstīts, ka jākonsultē trūcīgie iedzīvotāji, tātad bezmaksas konsultāciju var saņemt jebkurš. Jautājums ir tas pats – vai nabadzīga pašvaldība var to atļauties?!”

Turklāt, norāda Kosaka, valsts apmaksātu juridisko palīdzību jebkurš trūcīgais var saņemt „Juridiskās palīdzības administrācijā”, zvanot pa bezmaksas tālruni.