Kopš pērnā marta Liepājas domes sēžu protokolos debates netiek atspoguļotas, to vietā ir tikai ieraksts ar uzvārdu uzskaitījumu, kurš tajās piedalījies, lemjot par konkrēto darba kārtības jautājumu.

Jau kopš savas pastāvēšanas pirmās dienas portāls irliepaja.lv apzināti ieviesa rubriku "Dome", kurā cita starpā regulāri publicē svarīgāko pastāvīgo komiteju sēžu, kā arī domes sēžu protokolus. Tas tika darīts tāpēc, ka domes mājaslapā tolaik atrast šos protokolus bija ļoti grūti (tagad šis trūkums ir novērsts), turklāt liepaja.lv apmeklētāju skaits, salīdzinot ar portāla lasītāju skaitu, ir neliels.

Joprojām uzskatām, ka tikai labi informēts liepājnieks ir spējīgs patstāvīgi spriest un pieņemt lēmumus, tāpat tikai atklātums un caurspīdīgums domes darbā var garantēt, ka pašvaldība strādās liepājnieku lielākās daļas, nevis šauru grupu vai atsevišķu personu interesēs. Diemžēl pēdējā gada laikā domes sēžu protokolos gūstamā informācija ir stipri dozēta.

Pārlūkojot 2013. un 2014.gada domes sēžu protokolus, redzams, ka pērn 30.janvāra sēdes, 23.janvāra ārkārtas domes sēdes un februāra sēdes protokolos vēl neparādās vēlāk jau tradicionālais "pantiņš": diskusijā piedalījās tas, tas, tas un tas deputāts. Vairāk vai mazāk protokolos atspoguļots visu deputātu runātais. Ārkārtas sēdē gan ir tikai trīs darba kārtības jautājumi, taču arī 30.janvāra sēdes visu 49.darba kārtības jautājumu apspriešana ir ieprotokolēta, tāpat 2014.gada februāra sēdes gaitā runātais.

Taču 2014.gada martā domes sēdes protokolā pirmo reizi – gan par svarīgiem, gan formāliem jautājumiem lemjot – debatēs runātā vietā atkārtoti parādās viens vienīgs ieraksts: "Lēmuma projekta izskatīšanas gaitā debatēs piedalījās deputāts Ģirts Kronbergs, deputāts Jānis Vilnītis" utt. Piemēram, šajā sēdē par lēmumprojektu "Par pašvaldības iestādes "Kultūras pārvalde" vadītāju" debatēs bija piedalījušies 8 deputāti, tātad diskusija bijusi spraiga, taču ko kurš deputāts šajā sakarībā teicis, uzzināt vairs nav iespējams.

Kopš pērnā gada marta un turpmāk visi domes sēžu protokoli sastāv gandrīz vai tikai no ziņotāja nolasītā lēmumprojekta teksta, balsojuma rezultātiem un ierasto "debatēs piedalījās", kam seko uzvārdu uzskaitījums. Pat, ja runa ir par tik svarīgu lēmumprojektu kā pašvaldības 2015.gada budžets, kura apspriešanā pērnā gada decembra sēdē iesaistījušies četri deputāti un trīs domes amatpersonas. Tagad, izlasot protokolu, var tikai minēt, kāpēc no 15 deputātiem pieci šajā darba kārtības jautājumā balsojuši "pret".

Pērn aizsāktā tradīcija turpinās arī šogad. Janvāra sēdes protokols ir tieši tāds pats. Arī tajā nevar izlasīt, ko kurš teicis, piemēram, jautājumā par ēkas Baložu ielā 1 nojaukšanu, lai gan diskusija bija gara un runātāji – septiņi. Tāpat nav iespējams uzzināt, kādi bija to sešu deputātu (Ģ. Kronbergs, J.Vilnītis, L. Atiķe, A.Deksnis, L. Matisone, G.Ansiņš) argumenti, kuri balsoja "pret" lēmumu atļaut SIA "Joker LTD" atvērt totalizatora un derību likmju pieņemšanas vietu un organizēt attiecīgās azartspēles Uliha ielā 39/41-2N.

Mēģinot noskaidrot, kas devis protokolētājiem rīkojumu šādi "cenzēt" domes sēžu debates un, kāpēc tas vispār darīts, portāls saņēma skaidrojumu, ka protokoli atbilst likuma "Par pašvaldībām" prasībām, jo likuma 37.pantā teikts, ka obligāti jāieprotokolē tikai "to personu vārdu un uzvārdu, kurām sēdē dots vārds", kā arī "iesniegtos priekšlikumus, pieprasījumus, kā arī sēdes vadītāja rīkojumus".

Respektīvi, ja sacītais nav noformulēts kā priekšlikums, tas nav obligāti jāatspoguļo protokolā.

Šajā situācijā zināmā mērā varētu palīdzēt obligātā domes sēžu ierakstīšana audioformātā un šo ierakstu publicēšana domes mājaslapā.

2014.gada 28.jūnijā apstiprinātajā likuma "Par pašvaldībām" redakcijā tajā pašā 37.pantā teikts: "Domes sēdes gaitu protokolē. Domes sēdes ieraksta audioformātā, kuru ievieto pašvaldības domes mājaslapā internetā."

Liepājas domes mājaslapā šobrīd ir divu domes sēžu audioieraksti – pērnā gada 14.novembra un šā gada janvāra sēdes ieraksts, kā arī šī sasaukuma deputātu pirmās, 2013.gada jūnija, domes sēdes videoieraksts.

Sākotnēji Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija bija paredzējusi, ka domes sēžu ierakstīšana būs obligāta jau no 2014.gada 1.jūlijā, taču pērn Saeima termiņu pagarināja, un 37.panta pirmajā daļā teiktajam, ka domes sēžu ierakstīšanu audioformātā un ievietošana internetā ir obligāta, noteica pārejas periodu līdz 2015.gada 1.jūlijam.

Līdz tam domes sēdēs runātā vispusīga atspoguļošana acīmredzot jāuzņemas masu mediju pārstāvjiem.