Liepājas domes sēdē deputāti ceturtdien akceptēja vienu no divām uzņēmuma "Rapsoil" vēja elektrostacijas būvniecības alternatīvām.

Diskusija raisījās arī par šo darba kārtības jautājumu. Deputātiem bija jautājumi gan par to, kad "Rapsoil" sāks krasta nostiprināšanu – pirms, pēc vai vienalikus ar vēja staciju būvi, gan par pašvaldības noteikto zemes nomas maksu. Ivars Kesenfelds pārmeta pašvaldībai nekompetenci, jo tā "par velti atdod teritoriju", kas "līdzvērtīga naftas atradnēm". Deputāts arī norādīja, ka tikai "kļūdas vai lielas darba slodzes dēļ" pašvaldība varēja paļauties uz viena vienīga vērtētāja spriedumu, jo pat gadījumos, kad runa ir par daudz mazāk vērtiem īpašumiem, tiek pieaicināti divi vai pat trīs vērtētāji.

Tomēr ar deviņām balsīm "par", tika pieņemts pozitīvs lēmums.

Uzņēmums sagatavojis divas vēja elektrostaciju (VES) izvietojuma alternatīvas. Abas alternatīvas paredz pilsētas ziemeļu daļā – Karostas teritorijā – izbūvēt 20 VES ar kopējo jaudu 46 megavati, raksta aģentūra BNS.

Pirmajai alternatīvai raksturīga ģeneratoru koncentrācija vēja parkam pieejamās teritorijas ziemeļu daļā, cieši pietuvojoties Grobiņas novada Medzes pagasta Šķēdes ciema dzīvojamām ēkām, iespraucoties starp slēgto atkritumu izgāztuvi "Šķēde" un dabas lieguma "Tosmare" ziemeļu robežu. Otrā alternatīva paredz pārcelt vēja parka smaguma centru vairāk uz dienvidiem, attālinoties no dzīvojamās apbūves līdz 650
metriem.

Liepājas domes deputāti nolēma neakceptēt VES pirmo alternatīvu, bet atbalstīja otro, vienlaikus neakceptējot tajā paredzētā viena ģeneratora būvniecību holokausta upuru memoriāla tuvumā.

Deputāti noteica, ka pirms tehniskā projekta izstrādes normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā jāveic izpētes darbi, lai pilnībā izslēgtu masu apbedījumu atrašanos VES izbūves teritorijā, visā aizsargjoslā un infrastruktūras teritorijā. Saskaņā ar domes lēmumu, konstatējot masu apbedījuma vietas, konkrēto VES būvniecība nav pieļaujama. Tāpat noteikts, ka pirms VES darbību sākšanas jāizstrādā migrējošo putnu sugu un sikspārņu monitoringa plāni, saskaņojot tos Vides valsts dienestā. Monitoringa rezultāti divas reizes gadā jāiesniedz pašvaldības Vides un veselības daļā.

Domes deputāti uzņēmumam izvirzīja vēl vairākus nosacījumus, tostarp pēc katras VES darbības sākšanas veikt faktisko trokšņu mērījumus un trokšņu normatīvu pārsniegšanas gadījumā "Rapsoil" nodrošināt nepieciešamos pasākumus trokšņa līmeņa vai radītās ietekmes samazināšanai, tehniskā projekta stadijā izstrādāt risinājumus un paņēmienus augsnes atjaunošanai katrā VES būvniecības vietā, saskaņojot tos ar Valsts vides dienestu, nodrošināt pelēkas kāpas saglabāšanu to atrašanās vietās un citus.

Liepājas dome arī nolēma uzdot "Rapsoil" pilnveidot detālplānojuma Baltijas jūras krasta kāpu aizsargjoslā teritorijai no Cietokšņa kanāla (starp Tosmares ezeru un Baltijas jūru) līdz pilsētas ziemeļu robežai starp Baltijas jūru un Tosmares ezeru Liepājā pirmo redakciju atbilstoši institūciju sniegtajiem atzinumiem, sabiedriskās apspriešanas rezultātiem un Vides pārraudzības valsts biroja atzinumā "Par vēja elektrostaciju parka ierīkošanas Liepājas pilsētas teritorijā ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu" izvirzītajiem obligātajiem nosacījumiem un sagatavot detālplānojuma galīgo redakciju.

Jau ziņots, ka uzņēmums "Rapsoil" vēlas būvēt vēja elektrostaciju parku pilsētas ziemeļu daļā – Karostā – Baltijas jūras krastā pie Liepājas ūdens attīrīšanas iekārtām. Par vēja parka iespējamās vietas izvēles galveno kritēriju kalpojis ilggadīgais vēja enerģijas monitorings, ko kopš 2002.gada veikusi pie Ziemeļu fortiem uzstādītās vēja elektrostacijas monitoringa stacija, apliecinot šīs vietas vēju ilggadīgo piemērotību vēja enerģijas ražošanai.

Pašvaldība iepriekš informēja, ka tas būs ekoloģiski tīrs enerģijas avots, jo vēja elektrostaciju darbībai nav nepieciešama ūdensapgāde, siltumapgāde, netiek radīti notekūdeņi, projekts pilsētai došot dažādus ekonomiskus labumus, vienlaikus vēja parka projekts saistīts ar dažādām ietekmēm uz vidi.

Projektu paredzēts realizēt līdz 2012. gada vidum.