Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Folkloras centrā "Namīns" svinēs Mārtiņdienu


atlikušas 250 zīmes


Folkloras centrā "Namīns" svinēs Mārtiņdienu

Autors: Krista Lapiņa
Ceturtdienā, 08. novembrī, 2018 | BIRKAS: Namīns , Atštaukas , folklora , Mārtiņdiena
Izdrukāt Ziņot

Piektdien, 9.novembrī, pulksten 17 folkloras centrā "Namīns" gaida lielus un mazus Mārtiņdienas svinētājus. Skanēs Mārtiņdienas dziesmas, rotaļas un ticējumi.

Ziedu dizaina studija "Liepzars" liks lietā rudens veltes, pielietojot senas metodes. Pasākumā piedalīsies arī Liepājas folkloras kopas "Vēlava", "Saknes" un "Atštaukas".

Mārtiņi atnāk bagāti, ar labības pilnām klētīm un gandarījumu par laikā paveiktiem darbiem. Laiks ir godam saņemt un nosvinēt Mārtiņdienu. Par darbiem, kas jāpadara līdz Mārtiņiem, stāsta daudzi latviešu ticējumi. Līdz Mārtiņiem jāapar zeme, jo pēc Mārtiņdienas tā dodas atpūtā, ja to traucē miera periodā, tad nākamajā gadā nav gaidāma nekāda raža. Pēc Mārtiņdienas nejāj pieguļā, jo tad zirgus plēš vilki, kam šai laikā atļauts darīt, ko grib.

Arī par laika vērojumiem Mārtiņdienā stāsta daudzi ticējumi. Piemēram, ja Mārtiņos sniegs uz jumtiem, būs gara ziema. Ja Mārtiņdiena ir miglaina, tad ziema būs silta.

Dainās Mārtiņu galdā minēti plāceņi, medus, alus, dažādi gaļas ēdieni un, protams, Mārtiņu gailis.

Mārtiņos beidzas veļu laiks, kad dzimtā godina aizgājušos. Pašai Mārtiņdienai raksturīga arī zīlēšana, kad jaunās meitas varēja uzzināt sava nākamā vīra izskatu. Visjautrākā un skaistākā Mārtiņu ieraža ir maskotie gājieni, kuri turpinājās līdz pat Ziemsvētkiem un beidzās Meteņos. Masku gājieni uzskatāmi par ziedošanas un vienlaikus sevis pilnveidošanas rituālu. Iešana no mājas uz māju ir kā labestības došana citiem, kas simbolizē auglību, veselību un bagātību. Piemēram, dejošana ar Nāvi, nozīmēja to, ka izdancinātais nodzīvos vismaz līdz nākamajiem svētkiem. Savukārt, dancošana ar Laimes Lāci aizdzina nelaimi, kas bija svarīgi, lai nodzīvotu līdz nākamajai ražai.

Raugoties pēc senajām latviešu tradīcijām, Mārtiņi ir laiks, kad cilvēki varēja pievērsties sev un savai garīgajai izaugsmei. Senie latvieši šajā gada periodā nevis noskaņojās uz tumšu un drūmu laiku, bet minēja mīklas, izgatavoja dažādas lietas, nodarbojās ar rokdarbiem, kopīgai uzdziedāja vēlos rudens vakaros.
 
Visi laipni aicināti pulcēties folkloras centrā "Namīns", lai lustīgi nosvinētu Mārtiņdienu!


Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki