Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Grobiņas dzimšanas dienu svinēs ar lielkoncertu un izrādi


atlikušas 250 zīmes


Grobiņas dzimšanas dienu svinēs ar lielkoncertu un izrādi

Autors: Kristīne Pastore
Trešdienā, 20. februārī, 2019 | BIRKAS: koncerts , Grobiņa , dzimšanas diena , Zenta Mauriņa
Izdrukāt Ziņot
Izrādes fragments.
Izrādes fragments.
FOTO: Jānis Deinats

Trešdien, 27.februārī, Grobiņai aprit 324 gadi. Šos svētkus svinēs ar tautas deju lielkoncertu "Zvaigznes atspīd Ālandē" un izrādi "Zenta Mauriņa. Dokumentālie sapņi".

Jau šo piektdien, 22.februārī pulksten 19 Grobiņas Sporta centrā, sagaidot Grobiņas dzimšanas dienu, norisināsies tradicionālais tautas deju lielkoncerts "Zvaigznes atspīd Ālandē". Tajā piedalīsies 19 kolektīvi no Liepājas apriņķa. Tā kā tuvojas skolēnu dziesmu un deju svētki, šogad lielkoncertā par godu Grobiņas dzimšanas dienai akcents būs uz skolēnu tautas deju kolektīviem.

Īstajā Grobiņas dzimšanas dienas datumā – 27.februārī pulksten 19 Grobiņas Mūzikas un mākslas skolā – grobiņnieki, novada iedzīvotāji un viesi ir aicināti uz izrādi "Zenta Mauriņa. Dokumentālie sapņi", kas pirmizrādi piedzīvoja pagājušā gada novembra beigās Rīgā, Centrālajā bibliotēkā.  

Viss sākās ar to, ka aktrise, Zentas lomas atveidotāja Lauma Balode, kas ir arī šīs izrādes producente, ieradās Grobiņā, Zentas Mauriņas piemiņas istabās ar kvēlu vēlēšanos veidot izrādi par mūsu slaveno novadnieci. Izrādes  teksts tapis, izmantojot Zentas Mauriņas  autobiogrāfiju tekstus un viņas sekretāres Irēnas  Mellis  atmiņas. Izrādes dramaturģijas autore ir liepājniece Rasa Bogavičute Pēce, režisore Kristīne Krūze. Ja Lauma Balode izpilda tikai vienu – Zentas lomu, tad pārējiem diviem aktieriem, kas darbojas izrādē: Kasparam Dumburam  un Annai Nelei Āboliņai, uzticētas vairākas, ko abi spilgti iznes. Izrādes kostīmu māksliniece ir Jana Čivžele, gaismas māksliniece - Jūlija Bondarenko un skaņu celiņa autors Mārtiņš  Meiers. Konsultante šajā projektā bija Zentas Mauriņas piemiņas istabu vadītāja Maija Rolava.

Izrāde "Zenta Mauriņa. Dokumentālie sapņi" nav ne par pjedestālu, kurā  Zenta uzsēdināta, lai netraucētu ar savu izcilību mūslaiku pilsoņus, ne par šabloniem, ar kuriem apkarināmies paši un kurus kā ordeni piespraužam otram. Tā ir izrāde par sievieti, kas cenšas būt laimīga un brīva, lai arī ik brīdi ir atkarīga no citiem cilvēkiem.

Savukārt, Grobiņas bibliotēkā apskatāma izstāde "Grobiņa daiļliteratūrā". Tajā var iepazīties ar grāmatām, kurā minēts mūsu pilsētas vārds un dažādi notikumi, kas šajā vietā vēstures griežos risinājušies. Tiem, kam interesē, kā radies Grobiņas nosaukums, noteikti būs interesanti izlasīt grāmatu "Latviešu vēsturiskās teikas". Tajā varam uzzināt gan kā būvēta senā latviešu pils, gan vācu bruņinieku pils un arī nostāstus par tās sienās iemūrētu meiteni. Varianti par šo versiju ir dažādi.

Nenoliedzami populārākā no grāmatām, kurā minēts Grobiņas vārds, ir rakstnieces Zentas Mauriņas "Tālā gaita". Tā ir slavenās grobiņnieces autobiogrāfiskās triloģijas 1. daļa, kurā uzzinām par rakstnieces pārdzīvojumiem, bērnībā saslimstot un zaudējot spēju patstāvīgi pārvietoties.

Vēsturisko romānu cienītāji izstāde noteikti ieraudzīs Valda Rūmnieka un Andreja Miglas kopdarbu "Kuršu vikingi". Vēsturniekiem ir savs redzējums uz laiku, kad senajā Jūrpilī, tagad Grobiņā, sirojuši vikingi.  Autori to prasmīgi atklājuši aizraujošā stāstā, kurā ir arī tik daudz patiesu un īstu cilvēcisku kaislību un mīlestības.

Protams, ir arī vēl citas grāmatas, kur Grobiņa iepīta dažādu notikumu virpulī.

Visi Grobiņas dzimšanas dienas pasākumi ir bez maksas.


Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki