Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Kontrabandas cigarešu īpatsvars Liepājā nedaudz samazinājies


atlikušas 250 zīmes


Kontrabandas cigarešu īpatsvars Liepājā nedaudz samazinājies

Ceturtdienā, 05. februārī, 2015 | BIRKAS: nelegālās cigaretes , pētījums , LTRK , kontrabanda
Izdrukāt Ziņot

Kā liecina jaunākais "AC Nielsen" "Tukšo cigarešu paciņu pētījums", kas veikts 2014.gada pēdējā ceturksnī, no Latvijā patērētajām 28,9% bijušas kontrabandas cigaretes. Liepājā – 24,4%.

Tas ir zemākais līmenis pēdējo piecu gadu laikā, taču Latvija joprojām ir pirmajā vietā Eiropas Savienībā (ES). Nelegālo cigarešu tirdzniecība gadā ES valstīm rada 11 miljardus eiro lielus zaudējumus. Daļa no kontrabandas cigaretēm, kas tiek ievestas citās ES valstīs, tur nonāk caur Latviju. Tāpēc 5.februārī Saeimas namā tika atklāta izstāde "Cīņā ar kontrabandu nav robežu". Izstādē aplūkojami informatīvo kampaņu plakāti no dažādām pasaules valstīm, tostarp Argentīnas, Meksikas, Kanādas, Ķīnas, Portugāles, Itālijas, Latvijas u.c.., kas aicina iedzīvotājus netirgot un neiegādāties kontrabandas cigaretes.

Salīdzinot ar 2013.gadu, pērn kontrabandas cigarešu īpatsvars Latvijā ir samazinājies par 1 procentpunktu, bet salīdzinot ar 2010.gadu, kad kontrabanda sasniedza 44,6%, tas samazinājies pat par 10 procentpunktiem, informē Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Sabiedrisko attiecību dienests.

"Tabakas izstrādājumu kontrabanda ir daudzu sociālekonomisko problēmu iemesls visā pasaulē. Tās ierobežošanai nepieciešamas spēcīgas ES robežas. Tikai tā varam aizsargāt savas valsts iedzīvotājus un ekonomiskās intereses. Tomēr līdztekus robežu stiprināšanai svarīgi ir mazināt sabiedrības iecietību. 2013.gada jūnijā SKDS veiktais pētījums liecina – 43% sabiedrības uzskata, ka kontrabandas cigarešu un alkohola tirdzniecība un iegāde nav nekas nosodāms. Tāpat 57% aptaujāto atzina, ka paši vai viņu draugi un paziņas pēdējā laikā ir pirkuši kontrabandas cigaretes," saka Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. "Robežu stiprināšana nav tikai Latvijas, bet visas ES izaicinājums. Komersanti ir gandarīti, ka Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru kopīgi paustais aicinājums iekļaut ES ārējo robežu stiprināšanu Latvijas prezidentūras darba kārtībā ir uzklausīts."

Kontrabandas cigaretes Latvijā aizvien tiek ievestas galvenokārt no Baltkrievijas (66,9%) un Krievijas (29,8%). Atbilstīgi visvairāk kontrabandas cigaretes Latvijā tiek patērētas Daugavpilī (62,4%), Līvānos (45,2%), Ludzā (42%), kas atrodas pie valsts un arī ES Austrumu robežas, kā arī Ventspilī (38,5%). Salīdzinot ar iepriekšējo periodu, Liepājā šis īpatsvars samazinājies no 30,5 uz 24,4 procentiem.

Laikā no 2011. līdz 2014.gadam no Baltkrievijas ievesto cigarešu apjoms ir dubultojies, savukārt no Krievijas ievesto – trīs reizes samazinājies. Viens no faktoriem, kas veicina kontrabandas pieaugumu no Baltkrievijas, ir cigarešu cenu atšķirības. Baltkrievijā vidējā cigarešu cena ir tikai 0,64 eiro, Krievijā 1,31 eiro, kamēr Latvijā – 2,60 eiro.

"Jaunākā "AC Nielsen" pētījuma rezultāts liecina, ka sabalansējot akcīzes nodokļa pakāpenisku paaugstināšanu ar mērķtiecīgiem pasākumiem kontroles jomā, ir iespējams ierobežot nelegālā tirgus izplatību. Tomēr jāatceras, ka Latvijā cena aizvien ir viens no būtiskākajiem kritērijiem preču izvēlē. Tāpēc arī komersanti iesaistās cīņā pret kontrabandu. Pērn Latvijas tirgotāji savās tirdzniecības vietās un medijos visā Latvijā izvietoja informatīvus plakātus ar aicinājumu neizvēlēties nelegālos tabakas izstrādājumus, tādējādi mazinot toleranci pret tiem," atzīmē J.Endziņš. "Mūsuprāt šis ir labs valsts un privātā sektora sadarbības piemērs, ko apliecina arī pērnā gada valsts budžeta ieņēmi. No tabakas akcīzes nodokļa tie sasniedza 166 miljonus eiro, pārsniedzot plānoto par gandrīz 7 miljoniem eiro. Tomēr kontrabandas cigarešu tirdzniecības dēļ Latvijas valsts budžets vēl joprojām katru gadu zaudē ap 70 miljoniem eiro. Tāpēc uzsāktais jāturpina"


Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki