Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Andreja Miglas smaids papildina rakstnieku portretu galeriju


atlikušas 250 zīmes


Andreja Miglas smaids papildina rakstnieku portretu galeriju (11) Liepājas rakstnieku portretu galeriju papildina Andrejs Migla

Autors: Sarmīte Pujēna
Trešdienā, 09. janvārī, 2019 | BIRKAS: Ilga Erba , bibliotēka , Andrejs Migla , Aldis Kļaviņš , grāmata , Ēriks Kūlis
Izdrukāt Ziņot
Aldis Kļaviņš (no kreisās), Ilga Erba, Ēriks Kūlis un Andrejs Migla portreta atklāšanā bibliotēkā.
Aldis Kļaviņš (no kreisās), Ilga Erba, Ēriks Kūlis un Andrejs Migla portreta atklāšanā bibliotēkā.
FOTO: Modris Helds

Trešdien, 9.janvārī, pilsētas inteliģences pārstāvji bija pulcējušies, lai Centrālās zinātniskās bibliotēkas (CZB) 3.stāva lasītavā atklātu rakstnieka un režisora Andreja Miglas portretu.

Lasītavas vecākā bibliotekāre Iveta Ļesina portālam irliepaja.lv atzina, ka "Miglas kunga kompānija mums ļoti patīk arī dzīvē, nevis tikai kā portrets pie sienas. Viņā jūtama vecā kaluma inteliģence – pieklājība, tolerance, un attieksme pret bibliotēkas darbiniekiem viņam ir īpaša, rakstnieks dāvina mums arī savas grāmatas." Savukārt bibliotēkas vadītāja Ilga Erba, uzrunājot klātesošos, portreta prototipu raksturoja kā "dzirkstošu, optimistisku un dzīvespriecīgu".

Pats Andrejs Migla, uzzinot, ka Ēriks Kūlis pasūtījis viņa portretu, juties gan pārsteigts, gan pagodināts. Rakstnieks un režisors atzina, ka viņam būtu jāuzraksta vēl kāda grāmata, "lai būtu cienīgs atrasties akadēmiķu vidū". Migla pateicās Ērikam Kūlim, norādot arī, ka rakstnieks ir darbīgs, nesavtīgs un devīgs, gleznotājam, profesoram Aldim Kļaviņam ("Līdz šim mani tikai vienreiz bija gleznojis Uldis Zemzaris Rīgā"), un bibliotēkas darbiniecēm, kuru "dāsnums pret mani prasa vēl lielāku atdevi no manas puses", strādājot pie vēsturiskajiem romāniem, ko Migla sarakstījis gan viens pats, gan kopā ar Valdi Rūmnieku.

Ēriks Kūlis atgādināja, ka Andrejs Migla ir arī autors idejai par literārās balvas "Krasta ļaudis" iedibināšanu, veltot to Egona Līva piemiņai. Par to, kā pirms astoņiem gadiem ideja nonākusi līdz īstenošanai dzīvē, savukārt pastāstīja kādreizējā bibliotēkas vadītāja Aina Krauče. Par balvas pirmo laureātu kļuva Ēriks Kūlis, kurš atcerējās, ka tajā laikā balva bijusi desmit reizes mazāka, nekā tagad, un par saņemtajiem simts latiem viņš toreiz nopircis malku.

Rakstnieks Ēriks Kūlis savu kolēģu portretus, un ne tikai bibliotēkai, dāvina kopš 2015.gada, kad CZB 2.stāva vestibilā  tika atklāta tēlnieka Raimonda Gabaliņa šamotā veidotā rakstnieka Egona Līva biste. Gadu vēlāk Līvam pievienojās Alda Kļaviņa gleznotais dzejnieka Olafa Gūtmaņa portrets. Sekoja nacionālā partizāna un literāta Modra Zihmaņa, dzejnieku Mirdzas Ķempes, Jāņa Petera, Alberta Caunes, rakstnieces Zentas Mauriņas, literatūrzinātnieces Benitas Laumanes, rakstnieka Ērika Hānberga, tulkotāja Vinifreda Krauča portreti, kas tika dāvināti gan bibliotēkai, gan muzejam, gan Liepājas Universitātei un 1.ģimnāzijai.

Portreti uzticēti dažādiem māksliniekiem, piemēram, dzejnieci Mirdzu Ķempi gleznojusi Benita Bitāne (portrets redzams bibliotēkā "Libris"), bet Modra Zihmaņa portreta autors ir Andris Millers, taču pārējos darbus gleznojis Aldis Kļaviņš.  Atšķirībā no iepriekš tapušajiem, kuros portretējamie redzami ar nopietnām sejām, Andreja Migla seju rotā plats smaids. Izņēmums varētu būt tulkotājs Vinifreds Kraučis, kurš no sava portreta bibliotēkas 2.stāvā raugās ar draiskām dzirkstīm acīs, un šis darbs ļoti patīk ne vien viņa atraitnei Ainai Kraučei, bet arī mākslas zinātniece Ingrīda Burāne to atzinusi par kataloga cienīgu.

Patlaban gleznotājs Aldis Kļaviņš strādā pie divpadsmitā rakstnieku portreta, un tas būs dzejnieks Augusts Štrauss. Savukārt profesore Benita Laumane pēc savas iniciatīvas gleznotājam pasūtījusi rakstnieka Ērika Kūļa portretu, kuru bibliotēkas apmeklētāji jau drīz ieraudzīs vienlaikus ar rakstnieka jaunākās grāmatas, garstāsta "Saulesbrāļi", atvēršanu.

Pirms sākt iemūžināt Liepājas kultūras dzīves veidotājus gleznās vai skulptūrās, Ēriks Kūlis jau 2013.gadā pasūtīja Rakstnieku Savienības (RS) Liepājas nodaļas biedru fotogaleriju pazīstamajam fotogrāfam Pēterim Jaunzemam. Daļu rakstnieku un dzejnieku Jaunzems fotografēja toreiz, bet citu (Egons Līvs, Alberts Caune, Vinifreds Kraučis, Olafs Gūtmanis) portreti jau bija viņa krājumā. Fotogalerija nodota RS Liepājas nodaļas ziņā.

Ēriks Kūlis arī finansējis vairāku piemiņas plākšņu uzstādīšanu pie namiem, kuros dzīvojuši Liepājas literāti.


Attēli:

Sludinājums

Cik tālu?
00:25 | 10/01/19
ZIŅOT
(-4)
(6)
+

Ak, kungs kā sen jau ir apnikusi šitā pašu sevis pakaļu celšana debesīs! Un ja vēl visi būtu tādi talanti, tādas zvaigznes. Līdz izsmieklam un apnikumam.

Skats no malas
07:48 | 10/01/19
ZIŅOT
(-3)
(5)
+

Diezgan bēdīgs skats “pilsētas inteliģencei.”

???
12:12 | 10/01/19
ZIŅOT
(-2)
(4)
+

Un ja vēl PSKP biedra karte, tad vispāāāā

?
11:23 | 10/01/19
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

Kas tad vainas? Pat šlipse ir!

labi
09:14 | 10/01/19
ZIŅOT
(-1)
(4)
+

Kūlis dara svētīgu darbu! Malacis!

Undīne
12:30 | 10/01/19
ZIŅOT
(-4)
(4)
+

Kūlis ceļ sev piemineki uz līdzgaitnieku kauliem.

Cīrulis
12:48 | 10/01/19
ZIŅOT
(-3)
(2)
+

Par to bēdīgo ainavu - jā, taisnība. Bet kur jaunās sejas, kur tie spilgtie talanti, kur divdesmit pirmā gadsimta latviski runājošā un galvenais, rakstošā paaudze? Vecie, cik jaudas un laika vēl palicis, cenšas vēl pēc inerces un iesāktās gaitas. Ja nu vēl mākslā, pateicoties skolu esamībai, taču rakstošā, un vel bēdīgāk, meklējoši radošā jaunā audze nav sastopama nekur. Tad arī jāiztiek ar sirmām galvām un dīvainiem/paldies Dieviņam/ putniem no pelētu drēbju skapjiem.

he he he
16:47 | 10/01/19
ZIŅOT
(-2)
(3)
+

ja,ja...bijušie nomenklatūras kadri, pie tam dažs labs(a) kad tik nesastāvēja kompartijas rindās !

heks
17:37 | 10/01/19
ZIŅOT
(-2)
(2)
+

Domāju, ka kompartijas biedru sarakstus arī vajadzētu publicēt, jo, pēc manas saprašanas, tie nebija daudz labāki par VDK aģentiem. Tādi paši kolaboracionisti, kas zvērēja uzticību okupācijas režīmam.

444444
18:46 | 10/01/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

a kur Remesis?

..
09:46 | 14/01/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Remess vēl jauns.

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki