Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Argentīniešu fotogrāfa mīlestības manifests izstāžu zālē


atlikušas 250 zīmes


Argentīniešu fotogrāfa mīlestības manifests izstāžu zālē (8) Izraēlas fotogrāfa izstādes

Autors: Sarmīte Pujēna
Sestdien, 09. septembrī, 2017 | BIRKAS: muzejs , izstāde , Atis Deksnis , Dace Kārkla , vizīte
Izdrukāt Ziņot
Mākslinieks un viņa mūza.
Mākslinieks un viņa mūza.
FOTO: Modris Helds

Liepājas muzejā skatāma Izraēlā dzīvojošā argentīniešu fotogrāfa Gustavo Sagorska fotoizstāde "Sonia" – no viena gala līdz otram muzeja izauklēts projekts.

Aizsākums izstādei ir Izraēlas vēstniecības pērn atbalstīts muzeja darbinieku brauciens uz laikmetīgās mākslas izstāžu gadatirgu "Fresh Paint" Telavivā. Ne velti izstādes atklāšanā klāt bija arī Izraēlas vēstniece Latvijā Lirona Bar Sade, kura pauda prieku par to, ka muzeja darbinieku brauciens uz Izraēlu ir nesis augļus.

Pēc mākslinieka paša sacītā, vēlme iestāties tieši Bezalelas mākslas un dizaina akadēmijā Jeruzalemē argentīnieti Gustavo Sagorski aizvedusi uz Izraēlu, kur viņš mīt jau divdesmit gadus, un galvenais iemesls, kāpēc tā, ir tur sastaptā mīlestība – sieva Sonja. Nu jau Gustavo pats kļuvis par akadēmijas pasniedzēju, bet ģimenē aug divi dēli.

Sonja ir arī izstādes saturs un vienīgā foto modele – dzīvesbiedrs dokumentējis viņu divdesmit gadu garumā visdažādākajās situācijās, jaunākais attēls tapis apmēram pirms diviem mēnešiem, pastāstīja Sonja, kura pēc profesijas ir psiholoģe.

Vaicāta, vai viņu nemulsina fakts, ka tik daudzas svešas acis vēro fotoattēlus, daudzi no kuriem ir arī ļoti intīmi, Sonja sacīja, ka "tas nav pārāk komfortabli", taču, skatoties uz fotogrāfijām, izjūtas esot tādas, ka viņa reizē ir un nav tajās redzamā sieviete, it kā tā būtu "cita persona".

"Paskatoties uz fotogrāfiju, varu atcerēties notikumu, epizodi, ko tobrīd jutu, bet tā vairs neesmu gluži es..."

Liora Bar Sade savā uzrunā atzīmēja, ka vārds "Sonja" nāk no grieķu valodas, un nozīmē "gudrība", savukārt itāļu un spāņu valodā tas ir tuvs vārdam ar nozīmi "sapnis". Abas šīs nozīmes ir redzamas arī Sagorska ļoti reālistiskajās fotogrāfijās, uzsvēra vēstniece.

Interesi par izstādi bija izrādījusi arī Liepājas fotokluba biedri.

Gunārs Kopštāls: "Reālisms. Ļoti liels reālisms. Gaidīju, ka būs vairāk strādāts ar gaismām. Bet – reāla bilde, labi nofotografēta, laba krāsa un, galvenais, liels formāts."

Līga Ermansone: "Pirms tam Gunārs teica "tīra fotogrāfija". Es jautāju, vai tā ir vecā skola vai jau mūsdienu māksla, un, manuprāt, tā ir vecā skola, un, ja tu negaidi kaut ko abstraktu... Fantastiska ideja un uzdrīkstēšanās – divdesmit gadus fotografēt. Varu iedomāties, no kāda bilžu kvantuma bija jāatlasa izstāde."

Gustavo Sagorskis uz jautājumu, vai uzskata sevi par klasiķi vai modernās mākslas pārstāvi, portālam atbildēja īsi: "Izmantoju klasiskus rīkus, lai radītu laikmetīgu mākslu".

Atklājot izstādi, domes priekšsēdētāj vietnieks Atis Deksnis atzina, ka viņam ir patiess prieks ar šo izstādi Liepājā "sajust pasaules elpu", un aicināja liepājniekus "baudīt pasaules mākslu". Vicemērs arī atgādināja, ka "mīlestība ir tēma, kura vienmēr bijusi aktuāla un kurai mēs ne vienmēr atrodam laiku ikdienā".

"Varbūt šis ir tas brīdis, kad varam norimties un pie sevis pārdomāt, ko mīlestība nozīmē mūsu katra viena dzīvē..."

Muzejs par atbalstu izstādes sarīkošanā pateicās gan māksliniekam un viņa mūzai, gan Izraēlas vēstniecībai un kultūras pārvaldei, kā arī Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas uzņēmumam "DG Termināls", kura īpašnieks Aivars Millers pastāstīja, kāpēc uzņēmums atbalstījis šo izstādi:

"Šobrīd dzīvojam laikā, kad esam savstarpēji ļoti neiecietīgi – gan valstu starpā, gan starp cilvēkiem. Katram liekas, ka mēs domājam pareizāk, mēs darām pareizāk, mēs ticam dievam pareizāk, mēs mīlam pareizāk... Es domāju, ka šī izstāde parāda, cik ļoti emocionāli mēs esam līdzīgi, neatkarīgi no mūsu valstiskās piederības, neatkarīgi no mūsu nācijas, no mūsu ticības, un es ceru, ka arī jūs saskatīsiet šo emocionālo līdzību, un tas vairos mūsu savstarpējo iecietību un izpratni."

Gustavo Sagorska personālizstāde "Sonia" Liepājas muzejā reizē ir arī fotogrāfa pirmā izstāde Baltijas valstīs. Pirms izstādes atklāšanas Gustavo Sagorskis vienu dienu Jūrmalas parkā pasniedza meistarklasi, kas, pēc muzeja direktores teiktā, bija labi apmeklēta. Izstādes atklāšanā Gustavo Sagorskis pauda prieku par tikšanos ar Liepājas fotomāksliniekiem, īpaši atzīmējot Irinu Tīri, kuras darbi viņu visvairāk uzrunājuši. Mākslinieks pateicās par iespēju ne tikai izstādīt savus darbus muzejā un palīdzību izstādes iekārtošanā, bet arī par iespēju apskatīt Liepāju, kurā "tik liela uzmanība piešķirta kultūrai – te ir teātris, koncertzāle, brīnišķīgs muzejs". Mākslinieks arī atzina, ka sajutis īpašo Liepājas brīvības garu – gan uz Ziemeļu mola un pie jūras, gan redzot sabrūkošos Liepājas nocietinājumus.

"Jutos tā, it kā atrastos Romas forumā..."Attēli:

Sludinājums

hop
12:10 | 09/09/17
ZIŅOT
(-6)
(6)
+

un kāds te sakars ar mākslu? lielā formātā izkopētas bildes no ģimenes albumiņa.to jau var
noorganizēt, ktrs kurš knipsē ar "ziepjutrauku"?

Arte
12:30 | 10/09/17
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Protams, māksla ir bides ar domu un saturu un lai būtu arī ļoti smukas.tā īsta māksla!

Art
14:29 | 09/09/17
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

māksla ir kaut kas vairāk par smukām bildēm, un arī ar ziepjutrauku var taisīt mākslu

hopam
15:39 | 09/09/17
ZIŅOT
(-3)
(3)
+

Pamēģini uztaisīt tādas bildes, nekad tev nesanāks, jo pat muzejā uz izstādi neesi bijis, tikai internetu piesārņo ar greizu viedokli.

Adele
09:23 | 11/09/17
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

Tas jau vien ir interesanti redzēts kā pasauli redz mākslinieks no Izraēlas. Cilvēks no citas kultūras un mentalitātes.

09:22 | 11/09/17
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Es gribu redzēt kāda vietējā amatiera šādu izstādi. Kaut kā nav nācies. Tikai pļurkstēt mākam, bet paši nedarām. Tad parādi klasi, un taviem tukšajiem vārdiem būs svars.

hiphop
12:26 | 10/09/17
ZIŅOT
(-2)
(8)
+

Tur jau tas joks, ka lai bildētu šādā līmenī nav jābūt profesionālim,. Nu normāls sadzīves foto. Bet kur te kāda īpašā " pasaules māksla",par ko tekstā manifestē? Ja nebūtu bildējis puisis no Izraelas, bet kāds vietējais amatieris, tad nebūtu nekādas ažiotāžas.

Nu
09:37 | 11/09/17
ZIŅOT
(-2)
(1)
+

Galevanis ir saturs un doma, tāpēc arī sadzīves fotogrāfijas iederas šajā stāstā jeb mākslas darbā

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki