Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Dalās atmiņās par Valdi Vikmani, pēta maestro šķautnes


atlikušas 250 zīmes


Dalās atmiņās par Valdi Vikmani, pēta maestro šķautnes Valda Vikmaņa simtgades noslēguma konference

Autors: Sarmīte Pujēna
Piektdienā, 29. janvārī, 2016 | BIRKAS: Valdis Vikmanis , jubileja , konference , Ilze Valce , Aija Engelmane , LiepU
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Diāna Daukste

Maestro Valda Vikmaņa jubilejā – 25.janvārī – viņa līdzgaitnieki un pētnieki dalījās atmiņās, impresijās, aplūkoja ievērojamā mūzikas, kultūras un izglītības darbinieka dažādās šķautnes.

Liepājas Universitātes (LiepU) profesores Ilzes Valces organizētā konference Liepājas Latviešu biedrības nama kamerzālē Valda Vikmaņa (25.01.1915. – 20.12.2011.) 101.dzimšanas dienā bija tāds kā atskaites punkts maestro simtgades sarīkojumu ciklam. Tajā Liepājas trio izpildījumā izskanēja maestro iemīļotais skaņdarbs – Jāzepa Mediņa “Sapņojums”, konferences dalībniekiem bija iespēja videoierakstā vēlreiz redzēt Valdi Vikmani savā 95 gadu jubilejā diriģējam Emīla Dārziņa “Melanholisko valsi”, bet ar saviem pētījumiem un atmiņu stāstījumiem dalījās gan maestro līdzgaitniece muzikoloģe, ilggadēja E. Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolas pedagoģe Aija Engelmane, gan viņa darba turpinātāja profesore Ilze Valce, gan asociētā profesore Inese Lūsēna – Ezera, kas uz pedagoga un diriģenta šķautnēm bija paskatījusies no citas paaudzes un cita laikmeta skatu punkta, savukārt impresijas par Vikmani, kas gūtas pētot diriģenta Kārļa Kreicberga dzīvi, atklāja LiepU lektors Arturs Medveckis.

Priekšlasījumu saturu piepildīja Vikmaņa personība, viņa nesavtīgais ieguldījums jauno mūziķu izglītošanā un Liepājas simfoniskā orķestra attīstībā, nenogurstošais darbs ar amatierkolektīviem.

Kā pastāstīja Valce, gatavojoties Latvijas simtgadei, Liepājas Universitāte aizsākusi projektu, kura ietvaros ilgākā laika posmā tiek apzināti un izcelti ar Liepāju un tās apkaimi saistīti cilvēki, kuru devums gan kultūrā, gan izglītībā ir īpaši nozīmīgs un kuru 100 gadu jubileja tiek svinēta tuvākajos gados.

Viena no tādām personībām ir profesors Jānis Mencis, kura simtgadei par godu pērn notika virkne sarīkojumu, iznāca grāmata. Otra – diriģents, pedagogs, ilggadējais EmiļaMelngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolas direktors Valdis Vikmanis, kura simtgade arī pērn tika atzīmēta līdzīgā veidā. Taču, kā uzsvēra Valce, Vikmaņa simtgades noslēgums vēl priekšā – kad pie atjaunotās Mūzikas vidusskolas sienas tiks piestiprināta Ulda Kurzemnieka veidotā memoriālā plāksne, kuras izgatavošanu apmaksāt solījusies Kultūras pārvalde.

Tāpat šoruden plānots izdot Valdim Vikmanim veltītu LiepU zinātnisku krājumu, kurā būs apkopoti gan konferencē prezentētie un iepriekš  nolasītie referāti, gan pirmoreiz apzinātas, unikālas vēsturiskas liecības no arhīva materiāliem, kā arī laikabiedru atmiņas.

Lai krājums būtu pēc iespējas akadēmiskāks, Ilze Valce īpaši lūdza atsaukties un sazināties ar viņu vai Aiju Engelmani tos, kuri varētu precizēt faktus, jo sevišķi par Vikmaņa darbu ar amatierkolektīviem – koru, orķestru vadīšanu, Dziesmu svētku diriģēšanu, jo tādu trūkst, un nav atrodami pat dokumentos.  

Konference notika ar Liepājas Kultūras pārvaldes un Valsts kultūrkapitāka fonda Kurzemes kultūras programmas atbalstu.Attēli:

Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki