Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Dzejas dienu programmā – Peters, Briedis, Zālītis


atlikušas 250 zīmes


Dzejas dienu programmā – Peters, Briedis, Zālītis (22)

Autors: Nika Ķīnasta
Otrdienā, 15. jūlijā, 2014 | BIRKAS: Dzejas dienas , bibliotēka , Humanitārais institūts , literatūra , grāmata , Jānis Peters , Ilga Erba , Libris
Izdrukāt Ziņot
Šā gada Dzejas dienas noritēs Jāņa Petera zīmē.
Šā gada Dzejas dienas noritēs Jāņa Petera zīmē.
FOTO: ETA © Edijs Pālens

No 10. līdz 18.septembrim Liepājā norisināsies gadskārtējās Dzejas dienas, to veidotāji sola programmu visām gaumēm un vecumiem.

Par Dzejas dienu norisēm portālu informēja Dzejas dienu programmu veidotājas Liepājas Centrālās zinātniskā bibliotēkas direktore Ilga Erba un metodiķe Anita Zūna.

Šā gada Dzejas dienu moto ir Jāņa Petera dzejas rindas: „Šajā mūžīgā pieprasītgrēkā pats galvenais spēks ir vārds”

„Manuprāt, ļoti populāras, bet tajā pašā laikā arī jēdzieniski ietilpīgas dzejas rindas,” teic Erba.

Arī visu Dzejas dienu pasākumu vadmotīvs ir tieši Jāņa Petera dzeja.

Dzejas dienas sāksies 10.septembrī skvērā pie Mirdzas Ķempes pieminekļa.

„Par šo pasākuma daļu atbildību uzņemsies Rakstnieku savienības Liepājas nodaļa,” saka Erba.

Savukārt 10.,11. un 12.septembra rītos norisināsies „Dzejas rīts Liepājas skolās”.

„Šo pasākumu mēs organizējam kopā ar diviem māksliniekiem, Sigitu Jegļevsku un Ēriku Vilsonu,” stāsta Erba.

„Konkrēti vēl neesam uzrunājuši nevienu skolu, bet iepriekšējos gados interesi izrādīja J.Čakstes 10.vidusskola, Raiņa 6.vidusskola un 1.ģimnāzija.”

„Skolu „Dzejas rīti” tiek veidoti, lai attīstītu jauniešu literāro gaumi,” piebilst Anita Zūna.

Pērn ļoti labi apmeklēti bijuši Dzejas dienu sarīkojumi viesnīcā „Promenāde”, tāpēc arī šogad tur norisināsies divi pasākumi. Pirmais no tiem, 10.septembrī, būs Ojāra Vācieša dzejas vakars „Klavierkoncerts”. Tajā dzeju lasīs Dailes teātra aktieris Juris Bartkevičs, bet pie klavierēm būs pianists Normunds Kalniņš.

Otrs pasākums viesnīcā „Promenāde”, 11.septembrī, būs dzejnieka Leona Brieža autorvakars. Mūziku izpildīs apvienība „Sērkociņu cehs”.

Arī Liepājas Universitāte rīko pasākumu par godu Leonam Briedim, kas sauksies „Autors. Teksts. Lasītājs”, kurš būs veltīts dzejnieka daiļradei. Tas norisināsies 11.septembrī ar paša autora piedalīšanos.

„Tikšanās ar Leonu Briedi būs arī saistībā ar viņa dzeju bērniem,” stāsta Erba.

Brieža dzejas stunda bērniem norisināsies 12.septembrī, bibliotēkā „Libris”.

„Šajā pasākumā Liepājas Katoļu pamatskolas bērni ansamblis iestudēs, lasīs un izdziedās dzeju, pats autors pēc tam varēs sniegt komentāru un savu vērtējumu,” teic Zūna.

Erba stāsta, ka 12.septembrī norisināsies vēl kāds brīnišķīgs pasākums, kas būs citādāks nekā iepriekšējos gadus, jo tajā viesosies ārzemju autore. „Pie mums ciemos ieradīsies latviešu izcelsmes Kanādas dzejniece Dominika Zālītis,” stāsta Zūna.

„Autore visu mūžu vēlas atgriezties Latvijā, un mīl visu latvisko, tāpēc pēc viņas lūguma papildināsim viņas uzstāšanos ar latviskiem mūzikas akcentiem.”

Dzejniece raksta franču valodā, bet viņas dzejas grāmatu latviski tulkojusi Dagnija Dreika, bet uz Dzejas dienām viņai līdzi būs tulkotāja un Kanādas literatūras zinātāja Margita Gailītis.

Pēc Erbas teiktā šogad atšķirīgs būs arī tas, ka Dzejas dienām ir pieteikušies krievu literāti, kuri uzstāsies 12.septembrī Vācu namā. Tur dzejas sarīkojumā piedalās Liepājas dzejnieku grupa „Septembra putni”.

Krievu literāti izteikuši arī vēlmi uzstāties Dzejas rītos, kādā no krievu skolām.

Dzejas dienu noslēguma pasākums būs 14.septembrī Vecās ostmalas promenādē, bet vēl 17.un 18.septembrī norisināsies tikšanās ar bērnu grāmatu autori Māru Cielēnu.

„Dzejas dienu programma vēl ir tapšanas stadijā, tāpēc šobrīd atklāt visu programmu nevaram,” atzīsta Erba. „Nevēlamies arī izcelt kādu konkrētu pasākumu, jo katrs no tiem ir citādāks, un gaume katram dzejas mīļotājam ir ļoti individuāla.”

Viss septembris zināmā mēra ir saucams par Dzejas mēnesi, piebilst Erba, un nevienam nav liegts iepazīt un lasīt dzeju arī ārpus īpaši organizētajiem pasākumiem.

„Rudens ir laiks, kad dzejai ir jāvirmo gaisā, un visi, kuri ir gatavi uzstāties ar dzeju, var organizēties arī individuāli vai kādās kopienās, un uzstāties dažādās vietās – klubos utt.,” teic Zūna.

Dzejas dienu organizatori ir Rakstnieku savienības Liepājas nodaļa, Liepājas Centrālā bibliotēka un Liepājas Universitātes Humanitārais institūts.

Visi Dzejas dienu sarīkojumi būs bez maksas.


Sludinājums

domu zīme
11:37 | 15/07/14
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

Eitunuost! Kas par dāvanu dzimšanas dienā! :)

Sandra Vensko
12:14 | 15/07/14
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Labdien!
Dzejnieku grupa " Septembra putni" piedalīsies Kurzemes Dzejas dienās Tukumā, šī grupa ir viesojusies un dzeja skanējusi Rīgā - Raiņa un Aspazijas mājā, dzejas pasākumos Ventspilī un Talsos, šogad dzejnieki un mākslinieki no Liepājas paralēli svētku programmai Liepājas pilsētā, piedalīsies Kurzemes dzejas un mākslas svētkos Tukuma pilsētā.
Lai portālam jauka vasara!

tā gan
12:48 | 15/07/14
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

Bet vai Peters pats, liepājnieks būdams, piedalīsies šeit - Liepājā?

Šakālis
15:03 | 15/07/14
ZIŅOT
(-6)
(1)
+

L.Peters - cekas un čekas nomenklatūras dziedonis - šarlatāns, kā citi šarlatāni, kas sadarbojās un barojās no kompartijas režīma līdz šai dienai. Pie šarlatāniem, kas bija saauguši ar varas eliti, pieskaitāmi M.Zālīte, I.Ziedonis, M.Čaklais, U.Briedis, O.Gūtmanis, M.Ķempe, A.Remess u.c.

Šakālis
16:26 | 15/07/14
ZIŅOT
(-4)
(1)
+

Sandra Vensko ir šo šarlatānu - bijušo „dzejnieku” , ar komunistu varas kliķes cenzūras saaugušo atvase morālā .. Savējā – „tukšpaurīgie”- „nacionāli bezsatura” viņas darbi un sabiedriskā rosīšanās paštaisnības kalngalos iznīcina jauno autoru datbu vērtējumu objektivitāti, piekopjot savdabību cenzūtu domāšanā.,un publicēšanās iespējās..

Šakālis
16:32 | 15/07/14
ZIŅOT
(-3)
(1)
+

Sandra Vensko ir šo šarlatānu - bijušo „dzejnieku” , ar komunistu varas kliķes cenzūras saaugušo atvase, morālā .. Savējā – „tukšpaurīgie”- „nacionāli bezsatura” viņas darbi un sabiedriskā rosīšanās paštaisnības kalngalos iznīcina jauno autoru darbu vērtējumu objektivitāti, piekopjot savdabīgu cenzūru domāšanā.. un publicēšanās iespējās, tostarp no laika gara atpalikušajos visos provinciālajos Liepājas izdevumos.. Savējo cenzūra valda arī Lirpājas domā, kas spilgti izpaužas arī attieksmē pret Manfeldes u.c. autoru ienākšanu literatūrā vispār..

Ātro palīdzību
19:09 | 15/07/14
ZIŅOT
(-1)
(6)
+

Izsauciet šakālim ātro veterināro palīdzību! Zvēriņš mokās smagā diarejā! Glābiet!

:)
23:44 | 15/07/14
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

teic Erba, saka Erba, atzīst Erba, stāsta Erba.... pēc Erbas teiktā :D

hm, jā...
15:27 | 16/07/14
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

..vēl - piebilst Erba... Kas ir raksta autore Nika Ķīnasta? Diemžēl, pirmo reizi dzirdu šo vārdu.

Kāršu Roze
15:29 | 16/07/14
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Šakālam: jo lielāks dzejnieks - jo lielāks šarlatāns?

Šakālis
13:36 | 17/07/14
ZIŅOT
(-2)
(1)
+

Liepāja nav neviena dzejnieka, par ko jūsmotu tauta, kas izteiktu tautas noskaņojumu šodien. Petera cekas un čekas savulaik apmaksātā dzeja nav dzeja. Piekrītu viedoklim, ka arī R.Paula dziesmas ar atsevišķiem izņēmumiem ir dzērājdziesmas.. Šarlatāni ir visi dzejnieki, kas lien uz vēdera varas priekšā, tā kā to darīja J.Peters, M.Čaklais, I.Ziedonis, O.Gutmanis, M.Ķempe.., kas pielāgojās komp[artijas konjunktūrai un nebija gatavi pastāvēt par vārda brīvību.Citi viņus sauc par cūkām, es vēl vēlīgi, jo ar visiem šiem esmu savulaik ticies..par šarlatāniem.Tagad ar vecās nomeklatūras palīdzību šie šarlatāni tiek iemūžināti piemiņas vietās kā to dara žīdi Liepāja ar "akmeni suņam uz ietves".. pie tirgus un Domes ēkas..

Šakālis
13:42 | 17/07/14
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

Atveriet beidzot čekas maisus! Un tad spriediet!

šakālim
15:05 | 17/07/14
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

glums, glums - klusētājs tad un kaucējs šodien

Šakālis
15:54 | 17/07/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Komunistu varturi manu talantu tad atzina, bet es nepārdevos, sorry! Mani pārstāja publicēt, par ko biju priecīgs, jo sapratu savu vērtību. Klāvu Elsbergu noagalināja, lai pārējos iedzītu bailes..

šakālim
16:15 | 17/07/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Tagad gan pārdevies ar savu sorry... Vari nespīdēt ar savu muļķību.

Šakālis
16:39 | 17/07/14
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

to šakālim

Man pie kājas, ko tu un citi domā par mani!

aaaaaaabbbbbbbbb
11:19 | 18/07/14
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Tādas vecišķas tās dzejas dienas Liepājā... Varbūt tomēr vajadzētu pieslēgt visās šajās darba grupās arī kādus jaunus un radošus prātus, kas pārmaiņas pēc tiešām lasa mūsdienu dzeju un zina, kas vispār mūsdienās labi raksta un ko būtu interesanti redzēt un dzirdēt. Ir taču tik daudz jaunu daudzsološu dzejnieku, bet Liepāja tik aicina visus tādus mērenus un iz cita laika, teiksim godīgi. Tos, par kuriem pati komisija kādreiz mācījās. Un, ja kaut ko no jaunajiem, tad noteikti Vērdiņu kā pagājušajā gadā, kas, visu cieņu, bet Liepājā tomēr viesojies jau vairākkārt un ir labi zināms. Eksperimentālāka daba, radošums - uz to vajadzētu tiekties, nevis katru gadu atrast kādu pareizu dzejnieku, kura autorvakaru taisīt promenādē. Brīnums, kā pagājušajā gadā uzaicināja Dainu Sirmo... Puse darba grupas locekļu gan nezināja, kas tā ir, bet tam cilvēkam, kas viņu tomēr pamanīja un ieteica - paldies. Kāds tomēr to dzeju lasa arī mūsdienās.

to aaaaaaaaaaaaabbbb
11:59 | 18/07/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Ja jau zināt, ka puse darba grupas nezināja, kas ir Daina Sirmā, tad gan žēl, ka nemetāt izaicinājumu sevi radoši izpausties vai aizstāvēt jaunos un radošos. Izskatās, vairāk kā Vērdiņu nepazīstat, lai gan īsti pie jaunajiem viņu pieskaitīt nevar. Slēdzieties tik klāt, atsoļojiet uz bibliotēku un gatavs. Vēl labāk būtu, ja rakstiņa sacerētāja pazīstu vismaz vienu no šakāļpiesauktajiem šarlatāniem, cerams, tomēr pazīst vai starp jaunajiem tepat atrastu un saorganizētos šie radošie prāti. Vieglāk atvērt vārdnīcu un no tās norakstīt, kad un kurš dzimis. Daina Vanaga labi zina un pazīst kultūras lietas, var rosīties un parādīt aktivitāti, nakts dzejniekiem pilna augstskola. Idejas galdā, kā saka. Un vajag beigt brīnīties.

Šakālis
14:20 | 18/07/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

to to aaaaaaabbbb

Re, cik vienkārši. Bet tā nav.Šarlatāni padomju laikos rakstīja "pareizu dzeju", kurai nebija iespējams „piekasīties” – izcila šīs skolas turpinātāja ir Sandra Vensko – raksta pareizi, bet bez satura, tas jāizloba, ja iespējams.... Un tad jau var apspriest.. Ja jaunais autors nonāk šis postpadomju dzejnieku grupā un viņa dzeju tie „aprobē”, lai tā izskatītos pēc dzejas, tad tiek turpināta šī skola. Kas grib attīstīties kā dzejnieks, tam jābēg no šiem vietējiem provinciāļiem, kas „barojas”savā grupā cits no cita.. Manfelde vienīgā izceļas no šīs vides, jo ir ienācēja – viņu neuzņem.. tāda ir Liepāja.. bet es pats atsakos no šīs vides, lai gan ienaidnieku man nav.. pat aicina, bet šāds ceļš nekur neved.. Dzejas rakstīšana ir ezotērika, kā citas mākslas – lai aizmirstu brutālo dzīves nepieciešamību izdzīvot.. Talants ir tikai pielāgošanās spēja, tostarp rakstot dzeju..

Šakālis
14:21 | 18/07/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Kam tā dzeja vajadzīga? Latviešu tauta tiek iznīcināta – komunistu nomenklatūras „dižgari” kultūrā jau ceļ latviešiem Likteņdārzu – likteņkapus.. Nekaunīgi un ņirdzīgi..

šakālītim
17:23 | 18/07/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Vai Tev tas talants arī pielāgojies divpunktēs?

Šakālis
19:31 | 18/07/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

to šakālītim

Nav pat jēgas to apspriest. Divpunktes, jo nav vajadzības divpusēji komunicēt..

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki