Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Ekspozīcija, kas tapusi no prieka par koka klucīti


atlikušas 250 zīmes


Ekspozīcija, kas tapusi no prieka par koka klucīti (11)

Autors: Sarmīte Pujēna
Pirmdienā, 18. jūnijā, 2018 | BIRKAS: izstāde , Aivars Kleins , salons Ludviķis
Izdrukāt Ziņot
Mākslinieks un viņa "rokdarbi".
Mākslinieks un viņa "rokdarbi".
FOTO: irliepaja.lv
Mākslinieks un viņa "rokdarbi". Arī gaismeklis ir "vienkocis". Katrs trauks darināts no sava koka. Ķirša koka klucis un bļoda, kas darināta no tā paša ķirša.

Mākslinieks Aivars Kleins par godu Latvijas simtgadei sarūpējis izstādi – šoreiz tie ir paša rokām darinātie vienkoči jeb no viena koka taisīti priekšmeti.

Izstādē galvenokārt ir skatāmi trauki, gaļas dēlīši, karotes, sviesta naži – reizē praktiskas lietas un mākslas darbi. Taču vienkocis ir arī maizes abra, no viena koka var būt darināta laiva un pat... zārks, saka izstādes autors.

Izstāde, kurai mākslinieks devis nosaukumu "Koku lielvalsts?!", apskatāma Kleinu ģimenes salona "Ludviķis" izstāžu telpā, un to noteikti ir vērts redzēt – gan meistara veikuma dēļ, gan, lai apbrīnotu Latvijas dažādo koku patiesi unikālos rakstus.

Arī pati izstāde ir unikāla, jo katru dienu koka priekšmeti netop. Iepriekšējo reizi lielākā skaitā koka trauki bija redzami pirms septiņiem gadiem abu Kleinu kopīgajā jubilejas izstādē.

Zem "Ludviķa" pagrabstāva velvēm, kur, pateicoties koka siltajai struktūrai, tagad šķiet tik gaiši un mājīgi, uz lielā saimes galda, pie sienām, uz grīdas, pie griestiem (vienkocis var būt arī gaismeklis, šajā gadījumā darināts no vecas tūjas) un uz diviem ēvelsoliem sakārtoti lieli un mazi, dziļi un sekli, apaļi un iegareni koka trauki un visāda izmēra karotes. Skaisti! Un bez kultūras projektu konkursa atbalsta...

Par savu ekspozīciju priecājas arī pats mākslinieks:

"Darbnīca ir darbnīca, bet kad tu visu tā saliec... Jūtos kā viduslaikos, kā filmā "Vella kalpi"!"

"Mākslā vispirms ir vīzija un tad – veiksme, apstākļu sakritība. Bieži vien izšķiroša ir tieši apstākļu sakritība – īstais laiks, īstā vieta, īstā tēma, īstais pasūtītājs. Ja tas notiek, tad skan, ja ne – kaut kā izčākst," vaicāts, kāpēc tieši šāda izstāde, teic Kleins, piebilstot – "Koks ir Latvijas eksportprece numur viens, bet, ja paskatās, kāda ir cilvēku sadzīve – no kā ceļ mājas, kāda ir ikdienas vide...".

Tāpēc šī izstāde, kurā mākslinieks izmantojis vismaz desmit sugu kokus, lai parādītu, un tiem, kam interesē, arī pastāstītu, ka koks nav tikai malka.

"Man ir skumji, ka visi tie augļu koki, ceriņi tiek sazāģēti malkā. Katram no tiem ir sava vērtība, un es gribēju kaut ko bišķiņ saglābt. Kad mācījos Mākslas skolā, priecājos par katru koka klucīti, un tā bija profesionāla lieta – izbaudīt koka īpašības, raksturu."

Koks senāk ir bijis ciešā sasaistē ar latvieša dzīvesziņu, latvietis dzīvoja pie dabas un sadzīvē izmantoja visu, kas bija tuvumā.

"Līdz ar to energopatēriņš bija minimāls un lietas kalpoja. Kā tie krēsli no līkajām priedēm, ko var redzēt Liepājas muzeja ekspozīcijā, vai trauki, kas lietojot kļūst tikai cēlāki un vērtīgāki."

Ne krēslu meistari, ne audējas nav bijuši nekādi mākslinieki, "tā vienkārši bija naturālā saimniecība", saka Kleins, kurš arī pats tiecas uz šo modeli savā dzīvē.

Ir kāds priekšmets – maizes abra – kurai noteikti ir jābūt no koka, lai tā būtu silta, un arī tāpēc, lai traukā saglabātos rauga baktērija.

Traukus var grebt tikai no "zaļa" koka, jo vēlāk koks paliek ciets un sasprāgst – "bebrs arī grauž tikai zaļu koku".

"Ja kāds man saka – man ir tāds trīs gadus labi nogulējies augļkoks, tad es saku: vari droši to sakurināt!"

Ja rudenī koks ir nozāģēts, tad pa ziemu jāsastrādā.

"Tas trakums ir, ka ziema paiet drausmīgi ātri..."

Liela daļa kokmateriāla ir draugu un paziņu sadāvināti, pastāsta mākslinieks. Lielajiem traukiem pārsvarā izmantoti četri radnieciski koki – osis, ozols, goba un vīksna. Unikāls ir akācijas trauks. Ir arī liela bļoda, kas darināta no ķirša koka. Vai trauks no marmorētā bērza, kuru iegūst speciālā procesā, kas līdzinās siera taisīšanai, un ko var izdarīt tikai ar bērzu un kļavu, stāsta Kleins.

"Ir jāzina, cik ilgi bērzam ir jānoguļ baļķī, lai tas būtu ekselents, – ne par daudz, ne par maz, līdz iemestos koksni krāsojošā sēne."

Karotes grebj no mīkstāka koka – bērza, liepas, bet ir arī no plūmes, ceriņa un citiem.

"Mums Liepājā bija tik daudz liepas, un gandrīz visas aizgājušas malkā. Vajadzēja atdod skolām, lai mājturības stundā bērni to ar rokām sajustu, jo liepas ir izcils kokgriezēju koks. Visi vecie altāri ir griezti no liepas."

Izstādes autors var pastāstīt par katru ekspozīcijā redzamo priekšmetu, pat par jebkuru karoti, bet savs stāsts ir arī par abiem ēvelsoliem. Viens saņemts "mantojumā" kopā ar pagrabu, savukārt otrs, ko Aivars restaurējis, varētu būt vācu armijas pamests, jo tā virsma darināta no Latvijai neraksturīgā dižskābārža, bet kājas ir saliekamas.

Savulaik katrā lauku mājā bijis pa ēvelsolam.

"Tas bija pamats – instrumenti, darbarīki bija jāremontē, to savā bērnībā laukos pats esmu piedzīvojis".

Izstādē skatāmi ne tikai gatavie priekšmeti, bet arī viss amatnieka "ieroču arsenāls" (arī par katru no instrumentiem Aivaram Kleinam ir stāsts) un visdažādākie kokmateriālu paraugi.

Sludinājums

y
07:15 | 18/06/18
ZIŅOT
(-0)
(11)
+

maalacis- tā turpināt un nekad neapstāties pie sasniegtā un arī tad ja neviens neko nepērk.

hj
07:43 | 18/06/18
ZIŅOT
(-12)
(1)
+

kārtējie koka “sūd.”. Labāk būtu neko netaisījis.

?
08:20 | 18/06/18
ZIŅOT
(-1)
(10)
+

tu neesi vesels?

y
10:43 | 18/06/18
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

izskatās pēc prūša ļoti ētiskas kritikas.

ieteikums
12:40 | 18/06/18
ZIŅOT
(-11)
(6)
+

Ja esi gleznotājs, tad glezno, bet nevis drāzi karotes. Ja gleznas nepērk, tad ir divi varianti kāpēc nepērk; 1.VARIANTS - par dārgi prasi savam talanta līmenim. 2.variants- Tavs mākslinieciskai līmenis ir tik zems, ka neviens arī par velti tās bildes neliks pie sienas.

ieteikums
11:01 | 24/06/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Aivars izdrāza

diespas!
13:00 | 18/06/18
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Kas Tevi tādu uzcirtis? Mucā dzīvojies? Pa spundi barojies?

tu esi malacis, Aivar
12:34 | 19/06/18
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

Tu esi malacis, Aivar...bet tirgus konjunkturu Tu tomer nejuti...Tavus etnografiskos, latviskos izstradajums neperk un nepirks... ir intermacionalisma un seksisma laikmets. Labak greb lielkrutainas vai lieldibenainas beibes. Ka to dara viens Liepajas koktelnieks. Vins gan nesudzas par zemam cenam

aivaram
13:43 | 19/06/18
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

izdrāzi no koka sesku vai vilnīti- tad gan kāds varētu nopirkt.

lietaskoks
17:42 | 19/06/18
ZIŅOT
(-1)
(4)
+

Nu jau gan mākslinieks runā galīgā nejēgā par lietas kokiem, ka pēc trīs gadiem tie nekam vairs nav derīgi un ir sakurināmi. Pilnīga nesapratne par tēmu. Īsts lietas koks paliek tikai pēc 7 vai vairāk gadu žūšanas un tādam pielietojums ir praktiski visur izņemot varbūt Aivara karotēm :)

Justin
07:47 | 23/06/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Kam tas var attiekties

Mēs piedāvājam individuālus, komerciālus un biznesa aizdevumus ar ļoti minimālām ikgadējām procentu likmēm, kas ir 3% no 1 gadu līdz 50 gadu ilgam atmaksas periodam uz jebkuru pasaules daļu. Mēs izsniedzam kredītus no €10,000 līdz €100,000,000.00. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām personām vajadzētu sazināties ar mani pa e-pastu zemāk.

Aizdevēja e-pasts: sloanslimited@gmail.com

INFORMĀCIJA PAR LAUKSAIMNIECĪBU

NAME:
AIZDEVUMA SUMMA:
ILGUMS:
PHONE #:
VALSTS:

Piezīme. Lai saņemtu plašāku informāciju, visi e-pasta ziņojumi jānosūta uz mūsu e-pastu sloanslimited@gmail.com

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki