Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

"Esi sveicināta, bohēma!" – tik tuvs un pazīstams it viss...


atlikušas 250 zīmes


"Esi sveicināta, bohēma!" – tik tuvs un pazīstams it viss... (15) Ieskats Liepājas teātra izrādē

Autors: Sarmīte Pujēna
Svētdienā, 12. novembrī, 2017 | BIRKAS: teātris , Valdis Lūriņš , Andžils Remess , Ēriks Hānbergs , Uldis Briedis
Izdrukāt Ziņot
Skats no izrādes. Edgars Ozoliņš Ulda Brieža lomā, Kaspars Kārkliņš Andra Bergmaņa lomā, Karīna Tatarinova – dzejnieka mātes lomā.
Skats no izrādes. Edgars Ozoliņš Ulda Brieža lomā, Kaspars Kārkliņš Andra Bergmaņa lomā, Karīna Tatarinova – dzejnieka mātes lomā.
FOTO: Ziedonis Safronovs

Pārpildītā Liepājas teātra zāle, balkons un galerija pirmizrādes un vienlaikus arī Lāčplēša dienas vakarā apliecināja, ka liepājnieki iestudējumu "Esi sveicināta, bohēma!" ir gaidījuši.

Savukārt sirsnīgie aplausi jau pēc pirmā cēliena – ka skatītājiem, kuru vidū netrūka uzveduma varoņu laikabiedru, uz skatuves redzētais ir sirdij tuvs un pazīstams.

Tiesa, līdzās pirmajām, sajūsminātajām atsauksmēm starpbrīdī nācās dzirdēt arī dažu kritisku piezīmi, piemēram, ka uz skatuves ir "par daudz trokšņa" un "stipri par daudz cigarešu dūmu".

Tas, kuram likās, ka ir par daudz skaļuma vai trokšņa ap notikumiem "vāgūzī", "skapī" un citās radošo ļaužu pulcēšanās vietās Liepājā un Rīgā, kas atainotas izrādē, bija viens no "Esi sveicināta, bohēma!" prototipiem un skatuves fonā redzamo mainīgo dokumentālo foto autors Uldis Briedis. "Tieši no tā es baidījos," viņš atzina.

Tomēr nevar noliegt, ka izrāde emocionāli uzrunā, tajā netrūkst neizskaistinātu patiesības mirkļu, lai arī reizēm šķiet, ka mazāk varētu būt skaļuma un patosa.

Izrādei beidzoties, skatītāju aplausu sveikti visi iestudējuma "vaininieki" – atmiņu stāstu autori Uldis Briedis, Ēriks Hānbergs, Andžils Remess, režisors Valdis Lūriņš, scenogrāfs Ivars Noviks un pārējie – draudzīgi kāpa uz skatuves, lai saņemtu pelnītos ziedu pušķus.

Tieši ar ar Valda Lūriņa jau pirms gandrīz desmit gadiem iecerēto stāstu par Latvijas radošo cilvēku "dzīves svinēšanu" padomju varas 60., 70., 80. gados – iestudējumu "Esi sveicināta, bohēma!" – Liepājas teātris aizsācis Latvijas simtgades ieceres.

Iestudējums veidots, iedvesmojoties no Andra Bergmaņa, Andžila Remesa, Ērika Hānberga un Ulda Brieža atmiņu stāstiem – gan publicētajiem ("Reiz Liepājā", "Vāgūzis"), gan kā izrādes centrālā tēla dzejnieka Andra Bergmaņa (Kaspars Kārkliņš) gadījumā – nepublicētajiem.

Lomās, turklāt gandrīz katrs no aktieriem atveido vairākus tēlus, redzami Ilze Jura, Edgars Ozoliņš, Kaspars Kārkliņš, Edgars Pujāts, Armands Kaušelis, Viktors Ellers, Sandis Pēcis, Pēteris Lapiņš, Agnese Jēkabsone, Karīna Tatarinova, Sigita Jevgļevska.

"Vienmēr ir interesanti restaurēt laiku. Tas ir tikpat kā atjaunot antīku mēbeli. Mūs joprojām aizkustina arī vāgūža un sociālisma laika bohēmiešu radītais. Liepājā – Imants Kalniņš, "Līvi", Rīgā – Raimonds Pauls, Uldis Stabulnieks, "Menuets" un "Pērkons". Joprojām mūs ietekmē Jāņa Petera un Imanta Ziedoņa rakstītais. Daudzu, daudzu radītais. Arī par šo runāsim mūsu izrādē. Lai vieniem atgādinātu, bet citiem pastāstītu," par topošo iestudējumu iepriekš izteicies Valdis Lūriņš.

Iestudējumu veidot palīdzējuši arī kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa, horeogrāfe Inga Krasovska, gaismu mākslinieks Toms Urstiņš, video mākslinieks Uldis Ligers, vokālā pedagoģe Ieva Dreimane.

Izrādē "dzīvajā" piedalās arī mūziķi Normunda Kalniņa vadībā, skan Imanta Kalniņa un citu latviešu komponistu dziesmaAttēli:

Sludinājums

Laikabiedrs
15:50 | 12/11/17
ZIŅOT
(-21)
(14)
+

Kārtējā pensionāru veldzēšanās pagātnē. Absolūti neuzrunāja.

Laikabiedram
09:12 | 13/11/17
ZIŅOT
(-3)
(19)
+

Piedod, laikabiedr, bet tu laikam domā, ka no Tevis viss sākās. Bez pagātnes nav nākotnes. Dzīvot tajā nevajag, bet aizmirst nedrīkst. Bet diez vai Tu to spēj saprast.

mudzis
16:31 | 12/11/17
ZIŅOT
(-5)
(13)
+

Paldies par viedokli! Pilnīgi neko neizteica.

Ilona
16:50 | 12/11/17
ZIŅOT
(-8)
(16)
+

Lieliska izrāde. Ni sirds aizkustināja un iepriecinājw. Lūriņš nekad nav pievīlis. Garu mūžu izrādei!

Skatītājs
19:02 | 12/11/17
ZIŅOT
(-8)
(11)
+

No izrādes gaidīju ko vairāk.Mani ar neuzrunāja.

Manupràt...
21:25 | 12/11/17
ZIŅOT
(-7)
(6)
+

Tà nebija izràde, bet muzikàls uzvedums par to laiku.Vagûzis tolaik nebija dzertuve, bet politiski revolucionàra vietu Liepajà. Atmiñu stàsts.

zemnieks
18:17 | 13/11/17
ZIŅOT
(-2)
(9)
+

Nu REMESS gan baigais revolucionārs?!? Un HĀNBERGAM ar' tā iepaticies jau ilgus gadus tēlot dižo pretpadomju elementu..., patiesība ir citāda, - kad sākām 1987.gadā pulcēties pie Brīvības pieminekļa un protestēt pret padomju varu, tad šis sūkātājs Kompartijas laikrakstā CĪŅĀ uzstājās ar pretīgu ķengu rakstiņu pret ļauno "musinātāju"- radio AMERIKAS BALSS un tiem drosminiekiem, kas atļāvās sākt protestēt pret HĀNBERGA tik mīļoto padomju varu.
Māris Čaklais, kas LITERATŪRĀ UN MĀKSLĀ arī ķengāja 1987.gada 23.augusta demonstrantus, vēlāk gan tos sauca par varoņiem... Tā ir ar tiem mūsu rakstniekiem un dzejniekiem - pārkrāsojas un domā, ka būs aizmirsta viņu hameleoniskā būtība.

migla, migla
12:47 | 13/11/17
ZIŅOT
(-2)
(7)
+

``politiski revolucionāra vieta``.. . Ar vienu vienīgu revolucionāru Uldi Briedi. Pārējie ``revolucionāri`` joprojām lokās līdzi visiem vējiem. Uz tā laika ``vienlīdzības`` fona, katram gribējās kā izcelties. Un vāgūži bija gandrīz vienīgais feisbuks, kur to kaifu ķert. Ja šodien saka, ka tevis nav, ja neesi feisbukos, tviteros vai odnoklasņikos, tad toreiz katram gribējās kaut reizi pabūt vismaz vāgūžos, lai kas būtu. Hameleonu biedrība. Joprojām izmanījušies dzīvot resniem kakliem. Kad valstī ``..diena garāka par mūžu ilgst``, siekalojas pie atmiņām par vietu, kur varēja ieraut pa stakanam ``dzimtenes``, jo lielākā daļa savu mēru jau izdzēruši. Un, kā jau pamjlaiku produkti, skaistina šo revolucionārās dzeršanas laiku ar Vācieti un Ziedoni. Ja viss ir, kā mālē, tad jājautā, kāpēc galvenais revolucionārs nesēdēja Gulagā kopā ar Skujenieku un pārējiem - bija taču bezmaz vienīgais pretpadomiskais. Pārējie tur tāpat visādie - čekisti, artisti, lobisti, pianisti, kantoristi.

Lauķiem patiks
22:27 | 12/11/17
ZIŅOT
(-14)
(12)
+

Tāds amatieru teātra līmenis, bet vietējie lauķiem, kuri dzīvē neko daudz nav redzējuši un kuri tikai paši par sevi domā, ka ir baigie intelektuāļi, noteikti patiks. Pārējiem ieteiktu netērēt ne laiku, ne naudu....

Saule
22:48 | 12/11/17
ZIŅOT
(-4)
(13)
+

Izrāde nudien patika. Jā, tas ir atmiņu stāsts, bet tik skaists! Nenopelsim viens otru. Vienam patīk, citam ne. Katram ir iespēja izvēlēties. Teātrī tik daudz izrāžu katrai gaumei. Katrs atradīs sev ko tīkamu. Es atradu šovakar. Lai dzīvo bohēma!!! Iesaku ikvienam, kuru aizkustina Belševica, Ziedonis, Vācietis...un kuri mīl savu Latviju!!!

Paldies, Valdi!
10:55 | 13/11/17
ZIŅOT
(-1)
(7)
+

Patiesi un godīgi

£
11:23 | 13/11/17
ZIŅOT
(-3)
(3)
+

Liepajniekos,aktivi dzeesh komentu par cekas maisiem,kuri beidzot izrevideeti un cekas nagu mauceeju vaardi izdzeesti ! Liepajas bolsheviki liiksmo un priekiem nav gala !

...
13:32 | 13/11/17
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

prozīt!

Juris Baismīgais
10:54 | 14/11/17
ZIŅOT
(-2)
(5)
+

Mūžīgā dirsālīdēju nācija ar slimīgu pašslavināšanās sindromu. Nelaimīgi sagadījās, ka biju spiests dzīvot turpat līdzās Jāņa ielas leģendārajam Vāgūzim. Revolucionāras, pretvalstiskas dziesmas no sašķobītā grausta vis neskanāja, toties rītos it bieži nakts cīņās nogurušie "revolucionāri" savu kuņģu saturu izpūta turpat uz izbas pakšiem. Jau toreiz es, zaļš jaunietis, sapratu, ka īstena "revolucionāra" ceļš nav rozēm kaisīts un ne katram pa kaulam!

dace
22:48 | 20/11/17
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Jā, aktieris spēlē to, kas ir paredzēts scenārijā.
Bet, kā NAV kauna Lūriņam, tam gardegunim Hānbergam,kurš bija pats ....Jūs mani sapratāt.
Nu, ja jau stāstat "vecie pirduni" par savām gaitām, tad, ko baidāties?!

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki