Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Galerija "Romas dārzs" saņem nozīmīgu dāvinājumu – gleznas


atlikušas 250 zīmes


Galerija "Romas dārzs" saņem nozīmīgu dāvinājumu – gleznas (2)

Autors: Astra Dzērve, galerijas "Romas dārzs" vadītāja
Piektdienā, 11. maijā, 2018 | BIRKAS: galerija Romas dārzs , Romas dārzs , Staņislavs Diņģelis , Jānis Lauva , Zivju 3
Izdrukāt Ziņot
Pašportrets, kartons/eļļa.
Pašportrets, kartons/eļļa.
Pašportrets, kartons/eļļa. Šuvējs, papīrs/akvarelis, 1948. Akmeņainā jūrmala, kartons/eļļa. Metalurga būvlaukumā, kartons/eļļa, 1963.

Galerija "Romas dārzs" saņēmusi vērtīgu un nozīmīgu dāvinājumu, kas paplašinās tās Liepājas mākslinieku darbu kolekciju, informē galerijas vadītāja Astra Dzērve.

Dāvinājumā saņemta 31 mākslinieka Staņislava Dinģeļa (1899-1988) glezna un arī viens mākslinieka Jāņa Lauvas (1906-1986) darbs – "Ziedi vāzē".

Saņemtais dāvinājums aptver mākslinieka Staņislava Dinģeļa četrus akvareļus, astoņas lielformāta eļļas gleznas uz audekla un deviņpadsmit dažāda izmēra eļļas darbus uz kartona.

Visvairāk pārstāvētas Latvijas ainavas dažādos gadalaikos, marīnas, klusā daba, kā arī vairāki portreti – arī pašportrets un tēva portrets. Datētās gleznas ir no pagājušā gadsimta piecdesmitajiem, sešdesmitajiem un septiņdesmitajiem gadiem. Lielāko daļu darbu mākslinieks nav datējis. Kultūrvēsturiski interesanti ir darbi, kuros mākslinieks fiksējis Liepājas saimnieciskās dzīves procesus – kanāla padziļināšanas darbus, rūpnīcas "Sarkanais metalurgs" celtniecību.

Galerijas īpašumā jau bija vairāk neā 30 Staņislava Dinģela darbi, pārsvarā dabas skati, ziedi. Jauniegūtās gleznas saglabātas labā kvalitātē, taču lai varētu tās izrādīt publiski, tām nepieciešama rāmēšana.

Staņislavs Diņģelis dzimis 1899. gada 18. aprīlī Daugavpilī dzelzceļa strādnieku ģimenē. Tur arī pagāja viņa bērnības gadi. Ejot tēva pēdās, Staņislavs Dinģelis arodskolā apgūst dzelzceļnieka amatu.

Sākoties Pirmajam pasaules karam, arodskolu evakuē uz Maskavu. 1916. gadā viņš pabeidz arodskolu un sāk strādāt par dzelzceļa atslēdznieku. Brīvajos brīžos bieži apmeklē mākslas izstādes un Tretjakova galeriju. Staņislavs Diņģelis jau agrā bērnībā aizrautīgi zīmēja, bet Maskavā viņš pieņem lēmumu kļūt par mākslinieku.

Šīs ieceres pārtrauca lielinieku apvērsums un pilsoņu karš Krievijā, kura laikā Dinģelis dienēja Sarkanajā armijā. Pēc kara demobilizējās un atgriezās dzimtajā Daugavpilī.

1923. gadā Staņislavs Dinģelis kopā ar ģimeni pārcēlās uz Liepāju, kur nodzīvoja līdz mūža galam. Liepājā viņš strādāja par dzelzceļa atslēdznieku. Divdesmitajos gados, kad Liepājā aktīvi sāka veidoties mākslas dzīve Dinģelis atkal varēja pievērsties savam Maskavā izlolotajam sapnim, un no darba brīvajā laikā uzsāka mākslas studijas.

No 1927. līdz 1930. gadam glezniecības pamatus apguva Liepājas Latviešu mākslas veicināšanas biedrības kursos, tālāk sešus gadus profesionāli pilnveidojās pie pazīstamā mākslinieka Konrāda Ubāna. Izstādēs piedalās jau kopš 1935. gada. Dinģelis iesaistās Liepājas mākslinieku grupā "Kursenieku kopa" un piedalās kopas rīkotajās izstādēs. Viņa darbi izstādīti arī I un II Mākslas fonda izstādē.

Pēc otrā pasaules kara mākslinieks vēl aktīvāk iesaistās Liepājas mākslas dzīvē. Pametis dzelzceļa atslēdznieka amatu, 1950. gadā viņš sāk strādāt kombināta "Māksla" portretu cehā.

Mākslinieku savienībā uzņemts 1959. gadā. Pirmā personālizstāde notiek Liepājā 1959. gadā, vēlāk 1974. un 1984. gadā, dzimtajā Daugavpilī 1970. gadā mākslinieks sarīko akvareļu izstādi.

Gleznojis ainavas, klusās dabas, figurālas kompozīcijas un portretus eļļas, akvareļu un temperas tehnikās. Ainavās ataino Latvijas dabu – mežus, upes, gleznojis arī Liepājas ieliņas, ostu, parku, jūras skatus dažādās noskaņās. Prasmi izteikties mākslas valodā Dinģelis attīstījis visu savu mūžu.

Mākslinieks iekļauts laikraksta "Kurzemes Vārds" atlasē "20. gadsimta izcilākie Liepājas mākslinieki".

Nodzīvojis garu un ražīgu mūžu – 89 gadus, Diņģelis mira 1988. gada 11. oktobrī.

Sludinājums

e-pasts
20:58 | 11/05/18
ZIŅOT
(-6)
(3)
+

Tas ir ģeneāls notikums , ka ,nabaga" kesim, kāds dāvina. Laikam nabaga cilvēks kaut ko sajaucis.

LIEPĀJNIEKS
04:19 | 12/05/18
ZIŅOT
(-7)
(2)
+

Kāds mākslai sakars ar mākslas darbu skaitu?

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki