Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Inventarizē un kataloģizē seno nošu kolekciju


atlikušas 250 zīmes


Inventarizē un kataloģizē seno nošu kolekciju (2)

Pirmdienā, 22. augustā, 2011 | BIRKAS: Sv. Trīsvienības katedrāle , ērģeļmūzika
Izdrukāt Ziņot
Latvijas Nacionālās Bibliotēkas Mūzikas nodaļas vadītāja Daina Gauja (no labās) un Prof. Dr. Lolita Fūrmane darba procesā pie seno rokrakstu attīrīšanas no putekļiem.
Latvijas Nacionālās Bibliotēkas Mūzikas nodaļas vadītāja Daina Gauja (no labās) un Prof. Dr. Lolita Fūrmane darba procesā pie seno rokrakstu attīrīšanas no putekļiem.
FOTO: Kristīne Liepa
Latvijas Nacionālās Bibliotēkas Mūzikas nodaļas vadītāja Daina Gauja (no labās) un Prof. Dr. Lolita Fūrmane darba procesā pie seno rokrakstu attīrīšanas no putekļiem. Daina Gauja un profesors Dr. Uve Volfs no Baha arhīva Leipcigā pie Liepājas senā nošu krājuma daļas, kas attīrīta no putekļiem un sagatavota aprakstīšanai. Restaurātore Dr. chem. Rudīte Kalniņa iepazīstina pārējos projekta dalībniekus ar seno   nošu papīru īpatnībām, tīrīšanas un apstrādes noteikumiem, lai to pēc iespējas labāk   saglabātu. Dr. Uve Volfs (priekšplānā) pārrunā projekta gaitu ar Vācijas vēstniecības pārstāvi. Tieši Vācijas vēstniecība finansēja jaunā nošu skapja iegādi turpmākai Liepājas senā nošu krājuma glabāšanai.


Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē šonedēļ ieradušies dažādi speciālisti, kā arī studenti no Leipcigas Universitātes un Latvijas Mūzikas akadēmijas.

Iemesls - 2007. gadā uzietās senās nošu kolekcijas inventarizēācija un kataloģizācija, portālam pavēstīja katedrāles atjaunošanas fonda vadītāja Kristīne Liepa.

Sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA) un Leipcigas Universitātes Muzikoloģijas institūtu izstrādātā projekta mērķis ir aktualizēt Eiropas mūzikā līdz šim bibliogrāfiski neapzinātu, bet vērtīgu 18. – 19. gadsimta mūzikas rokrakstu un iespieddarbu krājumu, kas daudzus gadus glabājas skapī Liepājas Sv.Trīsvienības katedrālē. Krājumā atrodami darbi korim, solistiem un orķestra partijas. Tos komponējuši slavenākie 18.gadsimta vācu komponisti, kuri visi bijuši arī ērģelnieki un kantori ievērojamās baznīcās.

Par unikālo kolekciju tiks izveidota datubāze un iekļauta starptautiskajā mūzikas avotu leksikonā RISM (Repertoir international des sources musicales).

Ņemot vērā krājuma stāvokli un pārstāvētās mūzikas profilu – īpaši daudz 18. gadsimta Saksijas mūzikas autoru manuskripti – projektā iesaistīti nozaru eksperti. Viņu vidū ir ķīmijas zinātņu doktore Rudīte Kalniņa, kuras vadībā nodota seno nošu papīru apstrāde tālākai saglabāšanai, kā arī doktors Ūve Volfs no Leipcigas Baha arhīva. Tāpat projektā piedalās Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mūzikas nodaļas vadītāja Daina Gauja un postdoktorante ērģelniece Rudīte Līvmane-Lindenbeka, kuras zinātniskās intereses saistītas ar ērģeļmūziku 18. gadsimta Latvijā. Projektā iesaistīti arī JVLMA un Leipcigas Universitātes studenti, kuriem šī līdzdalība nozīmē neaizstājamu zinātnisko praksi. Projekta zinātnisko vadību uzņēmusies profesore Lolita Fūrmane.

Pēc K. Liepas teiktā Liepājas Sv.Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds un dievnama draudze jau iepriekš veikuši vairākus pasākumus, lai turpmāk saudzīgi uzglabātu vēsturisko nošu krājumu. Pateicoties Vācijas vēstniecības Latvijā atbalstam iegādāts jauns nošu skapis, bezskābes papīrs mapju sagatavošanai un dezinfekcijas līdzekļi biokorozijas skartā nošu papīra apstrādei.

Nošu krājuma kataloģizācija nākotnē ļaus veikt nozīmīgā kultūras mantojuma padziļinātu zinātnisko izpēti. Reizē fonds paredzējis rosināt diskusiju par Liepājas krājuma valstisko aizsardzību.


Sludinājums

DIEVTURIS
21:39 | 22/08/11
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Notis tās vajadzīgas lietas, bet kā tad paliek ar pašu baznīcu. Ja tā apgrūs, tad notis paliks apakšā un tādam labam darbam vairāk nebūs ne kādas jēgas.

Ziņa
16:20 | 25/08/11
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Nu vairs navarēs noskaidrot, cik no foliantien "pazuda", kad pētnieki" Kupčs, Kalniņš vai no LELBK atsūtīts emisārs šo bagātību "revidēja".

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki