Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Izstāde par ļoti lielu dzīvotgribēšanu


atlikušas 250 zīmes


Izstāde par ļoti lielu dzīvotgribēšanu Aijas Druvaskalnes-Urdzes izstādes atklāšanā

Autors: Sarmīte Pujēna
Pirmdienā, 16. septembrī, 2013 | BIRKAS: izstāde , muzejs , Aija Druvaskalne-Urdze , Mārtiņš Urdze , LiepU
Izdrukāt Ziņot
FOTO: irliepaja.lv

Liepājas muzejā sestdien, 14.augustā, atklāja piemiņas izstādi, kas pārpilna spilgtiem un dzīvi apliecinošiem darbiem, ko gleznojusi Aija Druvaskalne-Urdze.

Ilmārs Blumbergs par savu jaunāko izstādi “Es nemiršu” intervijā “Rīgas Laikam” saka: Man ļoti negribas, ka [..] nākot ārā no izstādes, saskata tur nāvi vai miršanu. Izstāde ir par ļoti lielu dzīvotgribēšanu [..]”.

Izstāde par ļoti lielu dzīvotgribēšanu pašlaik skatāma arī Liepājā, un tā ir mākslinieces un pedagoģes Aija Druvaskalne-Urdzes piemiņas izstāde "Sapņi pazūd debesīs, jūra izskalo dzintarus…", ko iekārtojušas viņas kolēģes Santa Mazika un Dzintra Vīriņa.

Izstādes atklāšanā, kas ilga divas stundas, bija pulcējušies mākslinieces kolēģi, draugi, studenti, domubiedri, dzīvesbiedrs Mārtiņš Urdze. Daudzi no viņiem dalījās atmiņās, izteica mīlestību, cieņu un apbrīnu mākslinieces drosmei, spējai uzdrīkstēties un būt brīvai. Kādreizējais students no Aijas izlolotās "Jauno mediju mākslas" programmas apliecināja, ka tieši Aijas viedoklis allaž viņam bijis svarīgākais, un tas ļoti pietrūcis, kad viņas vairs nebija.

Jau vēstīts, ka izstādē Liepājas muzejā skatāmi darbi, kas radīti laikā, ko viņa pati uzskatīja par sava radošā brieduma periodu. Eksponētie darbi tapuši pēc 1998.gada: sākumā cikls “Tuksnesis", tad cikli “Stāsti par krāsu un skaņu" (2000–2001), “Pedvāles eksperimenti" (2002), “Piesmietais klusums" (2001–2003), “Rozā suņa bēres" (2003–2004) un noslēdzas ar “Rozā suns un x–ceļi" (2005–2010). Māksliniece darbus iedalīja tematiskajos ciklos, kas, iekārtojot izstādi, nav saglabāti, jo tie visi kopā veido vienu polihromu simfoniju neatkarīgi no piederības laikam.

Mākslinieces un Liepājas Universitātes Goda doktores Aijas Druvaskalnes–Urdzes mērķtiecīgs ceļš mākslā sācies ar studijām Liepājā, kur viņa ieguva pamatskolas skolotājas profesiju ar specialitāti tēlotājmākslā. Pēc tam Latvijas Mākslas akadēmijā absolvēja Pedagoģijas nodaļu un 1996. gadā ieguva mākslas maģistra grādu, bet 2006.gadā – doktora grādu par darbu "Krāsas un skaņas sintēze vizuālās mākslas pedagoģijā". Izstādēs savus darbus sāka eksponēt jau kopš 1994.gada, bet par savu brieduma periodu mākslā uzskatīja laiku kopš 20.gs. 90.gadu beigām.Attēli:

Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki