Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Jāņa Jaunsleiņa zīmējumi – spilgtas laikmeta liecības


atlikušas 250 zīmes


Jāņa Jaunsleiņa zīmējumi – spilgtas laikmeta liecības (3) Jāņa Jaunsleiņa zīmējumi galerijā

Autors: Sarmīte Pujēna
Trešdienā, 12. decembrī, 2018 | BIRKAS: galerija Romas dārzs , Latvijai 100 , Gunārs Silakaktiņš , vēsture , Romas dārzs , izstāde , Jānis Jaunsleinis
Izdrukāt Ziņot
Jānis Jaunsleinis, 1924. gada 2. aprīlī. Grencinga foto ateljē.
Jānis Jaunsleinis, 1924. gada 2. aprīlī. Grencinga foto ateljē.

Galerijas "Romas dārzs" ekspozīcijā "Liepāja-Laiks-Mākslinieks", kurā skatāmi 20.gs. Liepājas mākslinieku darbi, vietu radis unikāls atkradums – Jāņa Jaunsleiņa zīmējumi.

Portāls irliepaja.lv gandrīz gada garumā – no 2017. gada 18.novembra līdz šā gada jūnija sākumam – ik sestdienu publicēja liepājnieka Jāņa Jaunsleiņa dienasgrāmatas fragmentus. Autors šīs piezīmes nosaucis par "Manas dzīves dienām", un cītīgi fiksējis notikumus, pārdomas un izjūtas divdesmit gadu garumā. Irliepaja.lv no šī plašā vēstījuma publiskoja daļu – trauksmainos 1918., 1919. un 1920. gada notikumus Liepājā.

Gan ar notikumu vērotāja, gan līdzdalībnieka roku aprakstīto Jaunsleiņa dienasgrāmatu vēsturnieka Gunāra Silakaktiņa rīcībā nodeva Jaunsleiņa vecākais dēls, pensionēts būvinženieris Vilnis Jaunsleinis, kurš apjomīgo tēva rakstu darbu – tā mazākā daļa pārrakstīta mašīnrakstā, bet daudzas burtnīcas vēl joprojām ir rokrakstā – bija saglabājis, un nu jau tas ir gadsimtu vecs.

Taču dienasgrāmata nav bijusi vienīgais Jāņa Jaunsleiņa dzīves garīgais balsts un radošās izpausmes veids. 1968. gadā, aizejot aizsaules ceļos, Jaunsleinis, atstājis arī visai apjomīgu zīmējumu kolekciju – portretus ainavas, draudzīgus šaržus, humoristiskus tipāžu uzmetumus ar zīmuli vai ogli, temperas un akvareļa lapas, kurās iemūžinātas autentiskas laikmeta liecības. Tagad tās kļuvušas par cienīgu galerijas "Romas dārzs" krājuma daļu.

"Muitas uzraugs, spriežot pēc apjomīgās mapēs krātā, ar interesi sekojis līdzi Latvijas un pasaules politiskajiem notikumiem, kur avīžu izgriezumus, piemēram, par Spānijas pilsoņu karu, papildinājis ar pašrocīgi zīmētām Musolīni, Hitlera, Staļina vai Ulmaņa karikatūrām. Viņa zīmējumi apbrīnojamā kārtā atspoguļo divdesmito un trīsdesmito gadu "kreiso" domāšanu – aiztonētu ar neklātienes simpātiju "strādnieku un zemnieku taisnības valstij" PSRS. Tik apbrīnojami līdzīgi, kā tagad saka – klonēti, staļiniskās sistēmas plakātu mākslas produkti amatierdarbos, kas ataino tā laika Liepājas sabiedrības dzīvi," vērtē vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš.

Jānis Jaunsleinis dzimis Liepājā, 1900. gada 4.decembrī, zvejnieka Jukuma Sleiņa un Līzes Rozentāles-Jubertes ģimenē. Visu mūžu nodzīvojis tēva uzceltajā mājā Klaipēdas ielā 36.

Jānis Jaunsleinis pabeidza Liepājas pirmo pamatskolu ar izcilību un iestājās, bet nepabeidza Liepājas amatniecības skolu. Vēlāk, trīsdesmitajos gados, viņš regulāri apmeklēja "Latvijas Tautas Universitāti", kur vakaros izglītojās mākslā, literatūrā un sabiedriskajās zinātnēs. Viņš prata latviešu, krievu, vācu un esperanto valodu.  

Jaunsleinis lielāko darba dzīvi pavadīja kā muitnieks gan Latvijas valsts muitā, gan PSRS muitā, bet pārējā laikā darbojās kā amatnieks. Papildus darbam muitā viņš bija arī muitas darbinieku sienas avīzes redaktors.

Kopš agriem jaunības gadiem Jaunsleinis bija aktīvs Liepājas sabiedriskās dzīves dalībnieks, sekoja līdzi un aprakstīja savās dienasgrāmatās notikumus politikā un kultūrā gan Latvijā, gan ārpus tās.

1926. gada 25. decembrī Jānis Jaunsleinis aprecēja Almu Maži. Dēls Vilnis dzimis 1927. gada 25. augustā, bet dēls Ilgvars – 1935. gada 9. martā.

Kad piedzima abi dēli, Jaunsleinis vairāk pievērsās zīmēšanai un gleznošanai.  Pats gatavoja tempera krāsas un tikai nedaudz izmantoja akvareli. Kā amatniekam viņam patika no finiera izgatavot dažādas rotaļlietas un arī koferus, par kuriem varēja nopelnīt kādu monētu.

Jānis Jaunsleinis miris 1968.gada 16.oktobrī Liepājā.


Attēli:

Sludinājums

Andrējs
12:00 | 12/12/18
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Prieks skatīt ne tikai akadēmisku mākslinieku, bet arī vienkāršu liepājnieku radīto, kas tapis savam priekam un no brīva prāta. Brīžiem šķebeni metas ap dūšu, kā tiek slavēti izglītoti diletanti, kam viņu ģenialitāte tiki pašam šķiet saprotama un paša nesta. Šie zīmējumi gan jāaplūko klātienē, no foto mazāka jēga.

Interesanti
12:12 | 12/12/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Brašs jauneklis bijis

Otto
13:46 | 14/12/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Paldies par izstādi kopumā, bet īpaši par Jaunsleini. Lielisks atklājums, un tieši uz Ziemassvētkiem! Unikāls tīrradnis, kā par brīnumu saglabājies cauri laika nelaikiem. Cik no ziņām presē sapratu, tad arī viņa dēls Vilnis labi zīmējis, varbūt varētu arī viņa kādu zīmējumu pie tēva ekspozīcijas pielikt.

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki