Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Kara zirga rēgs ceļā uz pastāvīgo mājvietu Rotko centrā


atlikušas 250 zīmes


Kara zirga rēgs ceļā uz pastāvīgo mājvietu Rotko centrā Kara zirga rēga skulptūra ceļā uz mājvietu Rotko mākslas centrā

Autors: Sarmīte Pujēna
Otrdienā, 30. maijā, 2017 | BIRKAS: Egons Peršēvics , Ivonna Kalita , Kaspars Čekotins , skulptūra , konkurss
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Modris Helds

Otrdien, 30.maijā, agri no rīta no Rīgas uz Daugavpili ceļu turpināja Egona Peršēvica un Ivonnas Kalitas veidotā milzu skulptūra – kara zirga rēgs.

Marka Rotko mākslas centra rīkotā II Starptautiskā tēlniecības simpozija konkursā godalgotais darbs no Egona Peršēvica darbnīcas Alejas ielā, Liepājā, uz Daugavpili, uz Rotko mākslas centru devās jau pirmdien pusdienlaikā. “Pārnakšņojis” Rīgā, zirgs devās tālāk uz Latvijas otru malu. Par to, lai skulptūra garajā pārbraucienā justos pēc iespējas labāk, gādāja loģistikas speciālists Ģirts Ziemelis.

Uz Daugavpili šorīt devās arī Egons Peršēvics, lai sekotu līdzi, kā skulptūra tiek novietota savā pastāvīgajā atrašanās vietā – mākslas centra priekšā, kā arī, lai kopā ar poļu speciālistiem, kas izgatavoja luminiscējošo krāsu, pabeigtu skulptūras ārējo apdari.

Portāls jau rakstīja, ka Daugavpils cietokšņa spoku zirga atklāšana kā kulminācijas pasākums notiks pusnaktī no 9.jūnija uz 10.jūniju Rotko mākslas centra organizētajā Trešajā Mākslas naktī, kas katru gadu norisinās Daugavpils pilsētas svētkos.

Šogad starptautiskajā tēlniecības simpozijā Rotko mākslas centrs konkursa kārtībā māksliniekus aicināja radīt laikmetīgu lielformāta zirga tēlniecības objektu, kas kļūtu par vienu no pastāvīgiem laikmetīgās mākslas vides objektiem Daugavpilī. Konkursā tika iesniegti 35 tēlniecības ideju pieteikumi no dažādām valstīm, tostarp četri no Latvijas.

Par šī gada simpozija uzvarētājdarbu kļuva tēlnieka Peršēvica vadītās mākslinieku grupas piedāvātā lielformāta zirga skulptūra "Cietokšņa spoks", pie kā mākslinieki Peršēvics, Ivonna Kalita un Kaspars Čekotins savu darbu tēlnieka Peršēvica darbnīcā Liepājā sāka jau marta nogalē.

"Galvenais iedvesmas avots skulptūrai ir pats Daugavpils cietoksnis. Katrai senai un ievērojamai būvei ir savs spoks. Daugavpils cietoksnim tas ir kara zirgs; tāpat kā cietokšņi, kara zirgi bija svarīgas militārās infrastruktūras sastāvdaļas, kas gandrīz vienlaicīgi kļuva nederīgas, attīstoties militārajai tehnikai. Parasti karu sausais atlikums ir nevis medaļas un cēlas uzvaras, bet gan sakropļotas un izpostītas dzīves. Pirmā mana asociācija ar karu ir Pirmā pasaules kara fotogrāfijas, kurās redzami pārsējos ievīstīti ievainotie karavīri, tādēļ tas kara zirga spoks arī ir tāds apcerīgs un sabindēts, nevis auļojošs ar vējā plandošām krēpēm," skulptūras koncepciju skaidro tēlnieks Egons Peršēvics.Attēli:

Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki