Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Kļaviņš: Nekoncentrēties vienīgi uz sevi, saredzēt kopainu


atlikušas 250 zīmes


Kļaviņš: Nekoncentrēties vienīgi uz sevi, saredzēt kopainu (18) Atklāj

Autors: Sarmīte Pujēna
Pirmdienā, 07. janvārī, 2019 | BIRKAS: Mākslas kolēģi , izstāde , Latviešu biedrības nams , jubileja , galerija Romas dārzs , Aldis Kļaviņš , Pēteris Taukulis , Ilze Eniņa
Izdrukāt Ziņot
Dažas no "Mākslas kolēģēm" izstādes atklāšanā.
Dažas no "Mākslas kolēģēm" izstādes atklāšanā.
FOTO: Modris Helds

"Biedrība ir tik stipra cik stipri ir tās biedri," 4.janvārī atklājot biedrības "Mākslas kolēģi" 5 gadu jubilejas izstādi "Mūsu dažādie ceļi", sacīja Ilze Eniņa, kura biedrību vada pēdējā gada laikā.

Latviešu biedrības nama foajē kā vizītkarte visai ekspozīcijai redzami pirmie seši izstādes"Mūsu dažādie ceļi"  darbi, kuru autori ir Aldis Kļaviņš, Ilze Karlsone un Ilze Eniņa. Pārējā ekspozīcija, ko veidojuši kopumā 15 no 24 biedrības "Mākslas kolēģi" dalībniekiem, skatāma Latviešu biedrības nama izstāžu galerijā.

Kā pastāstīja "Mākslas kolēģu" vadītāja, biedrību 2013.gada 8.novembrī dibināja astoņi mākslinieki pēc biedrības pirmā vadītāja Pētera Taukuļa iniciatīvas, kurš gan atzina, ka nejūtas kā "īpašs dibinātājs", jo "vienkārši ideja bija nobriedusi". Turklāt, kā sacīja Taukulis, "Liepājā procentuāli ir ļoti daudz mākslinieku", tāpēc loģiski, ka biedrībai ir jābūt. Viņš arī uzsvēra, ka biedrība "ir pierādījusi savu spēju dzīvot" un to, ka "neesam viena cilvēka biedrība, bet daudzu". Taukulis arī atzina, ka vēlētos sarīkot biedrības dalībnieku kopizstādi lielākās telpās, jo "viens pats Aldis Kļaviņš var aizpildīt Pēterbaznīcu ar savu personālizstādi, un arī citi ražīgi mākslinieki ir mūsu vidū".

"Šis gads ir bijis ļoti intensīvs, ļoti bagāts, un stiprākie ir izturējuši," atklājot izstādi uzsvēra Ilze Eniņa, piebilstot, ka cer – biedrības rindas vēl paplašināsies.

Mākslinieks Aldis Kļaviņš, kurš palīdzēja iekārtot izstādi un kuru Ilze Eniņa sauc par "mūsu kuģa kapteini", izstādes atklāšanā bija skarbs. Mākslinieks gan uzteica, ka "kolēģi" šos piecus gadus ir "mācījusies pašorganizēties". Taču atzina arī, ka viņi vēl nav iemācījušies ieraudzīt "pie sienas" nevis sevi, bet kolēģi – respektīvi, nav iemācījušies novērtēt, "kas ar kuru sader, lai viens otru neiznīcinātu".

"Šajā ziņā pagaidām redzu piecus gadus ilgu mīcīšanos," atklāšanā sacīja cienījamais veterāns, kurš pat nupat, Vecā gada nogalē, atklāja savu personālizstādi Rīgā, Sv. Pētera baznīcā.

Vēlāk, paskaidrojot sīkāk domu par "mīcīšanos", Kļaviņš irliepaja.lv sacīja: "Ar to es domāju koncentrēšanos uz sevi, vienīgi sevis redzēšanu".

"Ir jābūt skaidram, ja tu ar atklātu sirdi, ar savu degsmi vai ar aprēķinu, vai vienalga kā, – ja tu rēķini, ka tu piedalīsies kopizstādē, tev drīzāk ir jādomā, kā tu kopā izskatīsies. Nevis – es gribu te, pie šīs sienas, un pārējo es neredzu. Šī ir viena neglābjama lieta, tā ir mocīšanās ar nepieredzi. Es tagad esmu radis tā – lai manas sajūtas nebūtu ietekmētas no personībām, es pirmkārt no savāktajiem darbiem skatos, kā veidojas kopējā kompozīcija – lai viens darbs otru neiznīcina. Ir ļoti izteiksmīgi, ekspresīvi darbi, bet pēc krāsām tos nevar likt blakus, tikai tāpēc vien, ka viņi viens otru iznīcina! Ir dažas likumības, kas izglītības ceļā vai pieredzes ceļā ir jāapgūst. Un ir atbildība..."

Ilze Eniņa atzina, ka ideju netrūkstot arī nākamajai piecgadei, taču par tām vēl esot pāragri runāt. Arī tāpēc, ka šajā nedēļā gaidāma biedrības valdes un vadītāja pārvēlēšana. Taču viens noslēpums atklājās, kad dzejniece Gundega Rezevska biedrībai dāvināja Liepājas dzejnieku grāmatas, lai tajās sarakstītais māksliniekus iedvesmotu jauniem darbiem.

Piecu gadu laikā "Mākslas kolēģi" paveikuši daudz. Pērnā gada sākumā biedrība jau piekto reizi pulcēja Liepājas un tuvējās apkaimes māksliniekus tradicionālajai izstādei "Pavasara atmoda", kurā, dažkārt piedalījušies arī Rīgas un Lietuvas mākslinieki. "Pavasara atmodā 5" piedalījās 35 autori.

Tradicionāli biedrība rīko arī vasaras plenēru Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrāles dārzā, kas vienmēr noslēdzas ar izstādi katedrāles galerijā "Tornis". Taču savā jubilejas gadā biedrība sarīkoja vēl divus plenērus, pirmo – Rožu laukumā, kas noslēdzās ar izstādi "Mana roze Latvijas simtgadei" Latviešu biedrības namā, papildinot ar mākslas darbiem tradicionālo Biedrības nama ziedu izstādi.  Otrs šās vasaras plenērs "Ne-zūdošā Liepāja" bija veltījums Latvijas simtgadei, un tajā mākslinieki iemūžināja zūdošo Liepājas vēsturisko apbūvi. Plenērs noslēdzās ar apjomīgu izstādi galerijā "Romas dārzs", kā arī tirdzniecības namā "Kurzeme" un Liepājas pārstāvniecībā Rīgā. Tāpat bijušas arī izstādes Rucavā un kaimiņvalstī Lietuvā, izstāžu galerijā Palangā.

Pērnajā septembrī Kuldīgā, tradicionālajās Kurzemes dzejas un mākslas dienās, "Mākslas kolēģi" saņēma "stafetes kociņu" ar uzdevumu pēc diviem gadiem sarīkot Kurzemes mākslas dienas Liepājā (Kurzemes dzejas dienas savukārt rīkos talsenieki, un jau šajā gadā).

Izstāde "Mūsu dažādie ceļi" Latviešu biedrības nama izstāžu galerijā būs apskatāma līdz janvāra beigām.Attēli:

Sludinājums

Mākslas draugs
05:53 | 07/01/19
ZIŅOT
(-7)
(13)
+

Ar ļoti maziem izņēmumiem šo liepājnieku mākslinieciskais līmenis uz Latvijas fona ir štruntīgs un atpaliek un pat no amatieru līmeņa.

Rokadrbnieki
06:29 | 07/01/19
ZIŅOT
(-5)
(13)
+

Pašdarbnieku apmelēšanās. Nav nopietni. Bet lai jau katrs zīmēšanas pulciņš dara ko grib.

nez
21:03 | 08/01/19
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

kas jūs par rokdarbniekiem, krāniņraustītāji, vai?

Vērotājs
10:21 | 07/01/19
ZIŅOT
(-5)
(6)
+

Šajā izstādē atrodami arī ļoti labi darbi!

Hm
20:39 | 07/01/19
ZIŅOT
(-4)
(5)
+

Varbūt viens, bet varbūt..

Arī vērotāja
12:36 | 07/01/19
ZIŅOT
(-3)
(11)
+

Tie ļoti labie darbi ir nesamērojami maz pret lielajām ambīcijām, kas valda šo "izcilību" attieksmē un komunikācijās.

veiksme
13:16 | 07/01/19
ZIŅOT
(-4)
(6)
+

Lai prieks par paveikto! Jaunais gadsimts māca, ka ikviens spēj iekustināt sevi mākslā. Beidziet ņemties ar negatīviem komentāriem. Vai visi autori ir Kļaviņa kunga skolnieki? Varbūt var paaicināt kādu citu mākslinieku izteikties? Kur jautājumi Benitai Bitānei, Gintai Stavrovskai vai kādam ļoti jaunam māksliniekam, kurš nedzīvo biedrībā. Tāds klačīgs teksts, bet bez analizējuma.

Bite
17:28 | 07/01/19
ZIŅOT
(-5)
(6)
+

Pielikt pie sienas publiskai apskatei savas radošās izpausmes, diemžēl vēl nenozīmē, ka esi mākslinieks. Liepājā vizuālās mākslas jomā šāds amatierisms diemžēl zeļ un plaukst.

zumms
18:00 | 07/01/19
ZIŅOT
(-4)
(4)
+

Nav jau konkurences un pieprasijums, tāpēc ar tematiski klusās dabas un ainavas. Nav jau tas kas slikti, bet protams tas nav vērtējams laikmetīgās mākslas kontekstā. Jebkura radošās izpausmes, aktivitātes ir labi.

Oho
19:51 | 07/01/19
ZIŅOT
(-6)
(3)
+

Anonīmie laikmetīgie profesionāļi un otas lielmeistari sāk līst ārā no kaktiem un piepurkšķinātiem dīvāniem! Varbū kāds no jums arī nosaukt konkrētus augstās mākslas kritērijus un īpašos "laikmetīgos " žanrus?

J
20:59 | 07/01/19
ZIŅOT
(-10)
(4)
+

Kļaviņš arī ir tikai tāds pusamatieris, jeb puskoka lecējs

nu, re!
21:00 | 07/01/19
ZIŅOT
(-3)
(6)
+

Oho komentārā mēs arī varam izlasīt šo''mākslas draugu''attieksmi un līmeni-komunikācijā un saskarsmē:))
PS''.Cienītais''mākslinieka kungs vai kundze, ja Jūs spētu iedziļināties kamī vairāk kā personiskās nabas apcerēšanā, varbūt arī ieraudzītu, ka māksla nesākas un nebeidzas 20.-21.gsamatierglezniecībā pasaules nomalē...

hoho
02:38 | 08/01/19
ZIŅOT
(-4)
(2)
+

a pats/pati saprati ko sarakstīji? tagad jau ir 21.gs. Un tā sauc."laikmetīgajā mākslā""
vispār nav tāda kritērija kā profesionālisms, jo tas jau ir palicis iepriekšējos gadsimtos. Par primāro tiek izvirzīta it kā koncepcija.Tas nozīmē, ka "laikmetīgajā mākslā" jau pēc definīcijas ir amatieriska.

Reklāma
21:02 | 07/01/19
ZIŅOT
(-5)
(3)
+

Apmeklējiet Kleina galeriju- tur profesionāla māksla. Kleins nevieni puskoka lecēju savā galerijā neizstāda.

Antireklāma
22:38 | 07/01/19
ZIŅOT
(-3)
(4)
+

Kleins pieskaitāms pie šiem pašiem puskokā lēcējiem.

EllinasFinances@gmail.com
04:46 | 10/01/19
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Do You Seek Funds To Pay Off Credits and Debts? { EllinasFinances@gmail.com } Is Here To Put A Stop To Your Financial Problems. We Offer All Kinds Of Loan (Personal Loan, Commercial Loan, etc.) We Give Out Loan With An Interest Rate Of 2%. Interested Applicants Should Contact Us Via Email: EllinasFinances@gmail.com

Please Fill the Application Form Below:
- Complete Name:
- Loan Amount Needed:
- Loan Duration:
- Purpose Of Loan:
- City / Country:
- Telephone:
- How Did You Hear About Us:

If You Are Interested To Get A Loan Then Kindly Write Us With The Loan Requirement. Please, Contact Us via Email: EllinasFinances@gmail.com ,,,

love
05:53 | 10/01/19
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: AKHERETEMPLE@gmail.com
or
call/whatsapp:+2349057261346 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
AKHERETEMPLE@gmail.com
or
call/whatsapp:+2349057261346

Naver
14:23 | 15/01/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Do You Seek Funds To Pay Off Credits and Debts? { EllinasFinances@gmail.com } Is Here To Put A Stop To Your Financial Problems. We Offer All Kinds Of Loan (Personal Loan, Commercial Loan, etc.) We Give Out Loan With An Interest Rate Of 2%. Interested Applicants Should Contact Us Via Email: EllinasFinances@gmail.com

Please Fill the Application Form Below:
- Complete Name:
- Loan Amount Needed:
- Loan Duration:
- Purpose Of Loan:
- City / Country:
- Telephone:
- How Did You Hear About Us:

If You Are Interested To Get A Loan Then Kindly Write Us With The Loan Requirement. Please, Contact Us via Email: EllinasFinances@gmail.com ,,,

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki