Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

"Lielajā dzintarā" atklās Raida Kalniņa un Vika dubultizstādi


atlikušas 250 zīmes


"Lielajā dzintarā" atklās Raida Kalniņa un Vika dubultizstādi (1)

Ceturtdienā, 03. janvārī, 2019 | BIRKAS: Lielais Dzintars , izstāde , Civita Nova
Izdrukāt Ziņot

Piektdien, 11. janvārī, pulksten 18 "Lielā dzintara" mākslas telpā "Civita Nova" mākslinieks Raids Kalniņš un rakstnieks Viks atklās savu pirmo dēla un tēva dubultizstādi.

"Mani interesē koptēls, kādu manā izpratnē uzbur daudzu literatūras, teātra un mākslas vēsturē sastopamo darbu noskaņa: "nelaime ir tuvu". Diezgan baisa, satraucoša, bet reizē iztēli ļoti rosinoša atmosfēra. Mani darbi ir kā daudzu konkrētu, vārdā nenosauktu opusu tēlainās pasaules attīstība, saplūsme, savstarpējās cīņas," stāsta Raids Kalniņš.

Līdzās mākslinieka Raida Kalniņa vizuālajiem un tēlnieciskajiem darbiem – zīmējumiem, skulptūrām, animācijām un instalācijām – izstādē būs lasāmi viņa tēva, rakstnieka Vika literāro darbu fragmenti un sinhronizētas vēstules. Tās atspoguļos tēva un dēla tēlaino saraksti, kas sākta jau Raida bērnībā. Izstādē būs skatāms arī abu mākslinieku kopdarba video – Vika performance, ko "ilustrēs" Raida scenogrāfija.

Dubultizstādes "Atpakaļ uz konstrukcijas laiku" mērķis ir prezentēt ideju par tēliem kā savdabību "mākslīgo intelektu", kas ar cilvēka apziņu izspēlē dažādus jokus – manipulē, ietekmē, pārņem apkārtni, liek dzīvot citādi nekā iepriekš. Viks par garu ietekmi uz dzīvajiem raksta: "Mēs lieliski apzināmies, ka eksistē tā dēvētā neredzamā pasaule, taču tas nenozīmē, ka tā ir neeksistējoša. Tā ne vien eksistē, bet arī iedarbojas uz mums, tāpēc nav neloģiski par to domāt. Vēl vairāk – meklēt un, iespējams, pat rast veidus, kā likt tai strādāt mūsu labā. Vai par to nav vērts pasapņot?"

Raids Kalniņš Latvijas mākslas telpā pazīstams ar komiksu manierē veidotām šausmu ainiņām un nekrofiliem motīviem, kas atspoguļojas gan zīmējumos un gleznās, gan arī objektos un instalācijās. Mākslinieks piedalījies vairākās grupu izstādēs Rīgā un citviet Latvijā, no kurām nesenākā – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galerijas "Arsenāls" izstāde "Jaunieguvumi. 21. gadsimts". Kopš 2007. gada Raids rīko arī personālizstādes – viena no tām – "Nelaime ciematā jeb dinozauri izēd kapus" – bija skatāma arī Liepājas Mākslas muzejā. Vairāki mākslinieka darbi glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā.

Viks (Viktors Kalniņš) ir latviešu rakstnieks, kuru nereti pazīst arī kā komponista Imanta Kalniņa vecāko brāli. Viks izdevis vairākus dzejas krājumus, kā arī no angļu valodas atdzejojis un tulkojis dažādu autoru darbus. Sarakstījis scenārijus satīriskiem TV raidījumiem un vairākām dokumentālajām filmām, ir arī daudzu populāru dziesmu tekstu autors. Pēc 1982.gada pārsvarā raksta bērnu literatūru, stāstus un dokumentālus tēlojumus.

Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. "Lielajā dzintarā" tā būs apskatāma līdz 13. martam. Darba laiks: no pirmdienas līdz sestdienai pulksten  10 – 20, svētdienās – pulksten 10 – 15. Ieeja izstādē – bezmaksas, informē SIA "Lielais Dzintars" Sabiedrisko attiecību vadītāja Santa Margeviča.


Sludinājums

Liepāja
13:13 | 03/01/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Gaidām!

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki